Zapachniało piernikiem w dusznickim młynie papierniczym

Autor: 
Marta Nowicka
T.jpg

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas przygotowań ozdób choinkowych, prezentów, pieczenia pierników i śpiewania kolęd. Z tej okazji Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju postanowiło przygotować Wystawę Świąteczną, na której zaprezentujemy mieszczańskie tradycje świąteczne z okresu międzywojennego. Wernisaż odbędzie się 6 grudnia o godz. 13.00. Na ekspozycji zobaczymy m.in. wnętrze pokoju z zastawą świąteczną, choinką i szopką lwowską z lat 30. XX w., pochodzące ze Lwowa papierowe ozdoby choinkowe, a także kolekcję zimowych pocztówek z widokiem młyna papierniczego, Dusznik-Zdroju oraz Zieleńca.
Wystawa przybliży także tradycje piernikarskie z Barda. Odkrywcą i kontynuatorem liczącej ponad 500 lat tradycji bardzkiego piernikarstwa jest Tomasz Karamon. Dzięki nawiązanej z nim współpracy, w dusznickim Muzeum zaprezentowane zostaną, należące do jego zbiorów, oryginalne, drewniane formy do wypieku pierników, opakowania i archiwalne fotografie. Dawne pierniki były towarem luksusowym z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, składniki ciasta, takie jak miód i przyprawy korzenne, były bardzo drogie. Po drugie, popularne obok pierników jadalnych były ciasta dekoracyjne, nie nadające się do konsumpcji, które dodatkowo malowano i złocono. Niektóre z nich miały około 2 metry wysokości. Formy pełniły różne funkcje np. kareta były podarunkiem dla młodej pary, a niemowlę w powijakach – z okazji chrzcin. Oznaką szacunku były piernikowe rękawiczki.
7 grudnia o godz. 11.00 w Muzeum Papiernictwa odbędą się warsztaty rzeźbienia form piernikarskich, prowadzone przez Tomasza Karamona. Na zajęcia (odpłatne) obowiązują zapisy pod numerem telefonu 74 862 74 29. Wystawa dostępna do 21 stycznia 2020 r. Dagmara Kacperowska – kurator wystawy.

Wydania: