Muzyczna strona Kozakowskiego

Autor: 
Witold Kozakowski
1Od lewej Adam Klarecki, Tadeusz Piotrowski, Bartłomiej Pacan, Szymon Wejcht i Jagoda Religa.jpg
2Przed głównym wejściem do Akademii Muzycznej we Wrocławiu.jpg
3Uczestnicy koncertu w bystrzyckim muzeum.jpg
4Daniel Julle podczs bystrzyckiego koncertu.jpg

* Bystrzycka Złota Jesień po raz ostatni??
„W porozumieniu z prof. Andrzejem Chorosińskim, w związku z brakiem jakiegokolwiek zainteresowania ze strony władz miasta i gminy Bystrzycy Kłodzkiej, postanowiliśmy zakończyć organizację Bystrzyckiej Złotej Jesieni z Muzyką Organową. Dzisiejszy więc koncert był ostatnim koncertem w historii tego Festiwalu” – poinformował Tadeusz Piotrowski liczną publiczność i melomanów. I w tak właśnie zaskakujący sposób zakończył się koncert w dniu 25 października br. w Bystrzycy Kłodzkiej. Był to czwarty festiwalowy wieczór cotygodniowego cyklu koncertów muzyki klasycznej. W tym roku festiwal ten patronatem honorowym został objęty przez prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a podczas ostatniego wieczoru, oprócz wybitnego organisty Adam Klareckiego, wystąpili także, jako soliści, wyróżniający się uczniowie Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej: Bartłomiej Pacan (z klasy wiolonczeli Zbigniewa Szuby) oraz Jagoda Religa i Szymon Wejcht z klasy gitary Witolda Kozakowskiego. W zabytkowym wnętrzu bystrzyckiego kościoła zabrzmiała „III Suita wiolonczelowa” Jana Sebastiana Bacha, słynny gitarowy „Kaprys arabski” Tarregi oraz niezwykle lubiane „Tango en Skai” Dyensa. Zakończenie działalności Bytrzyckiej Złotej Jesieni z Muzyką Organową to wielka strata dla mieszkańców miasta oraz utalentowanej młodzieży ze Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kł., która prezentowała się każdego roku u boku utytułowanych artystów. Bystrzycki festiwal był właściwie małą filharmonią, tak jak kiedyś Międzynarodowe Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Kłodzku. I taki sam, niestety, spotyka go los: likwidacja. Żal i smutek.

* Gitarzyści Ziemi Kłodzkiej we Wrocławiu
W dniu 8 listopada br. w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odbył się koncert młodych solistów i zespołów kameralnych w ramach cyklu „Piątki z gitarą”. Koncert zor-ganizowała p. Agata Furmanowska oraz Koło Artystyczno-Naukowe Gitarzystów. Wystąpili najzdolniejsi uczniowie z Leg-nicy, Głogowa, Jeleniej Góry, Wrocławia oraz Bystrzycy Kłodzkiej i Kłodzka. Ziemię Kłodzką reprezentowali uczniowie klasy gitary Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej tworzący Zespół Gitar Klasycznych CAMERATA GLACENSIS (Jagoda Religa, Klaudia Dziasek, Marta Furtek, Hanna Kapuszyńska, Lila Wyjadłowska, Michał Ciamaga, Szymon Wejcht i Jakub Osajda) oraz duet fletowo-gitarowy „Le-Li-Duo” z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kłodzku. Uczennice Lena Kancelarz – flet i Lila Wyjadłowska – gitara, tworzące duet, były najmłodszymi występującymi tego dnia na akademickiej estradzie! Wspólnie z występującymi na koncert przyjechała też spora grupa uczniów wraz ze swoimi rodzicami z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Bystrzycy Kłodzkiej, aby posłuchać jak grają na gitarze starsi koledzy i koleżanki. Dobrze wypadli nasi soliści: Jagoda Religa wykonując „Kaprys arabski” F. Tarregi oraz Szymon Wejcht prezentując „Tango en Skai” R. Dyensa. Ciekawie też zaprezentowały się „Bellisimo Duo” czyli duet gitarowy Jagoda Religa i Klaudia Dziasek (J. Zenamon „Valsinha”) oraz Bystrzycki Kwartet Gitarowy (J.Religa, K. Dziasek, M. Ciamaga, Sz. Wejcht) z muzyką Edwarda Griega „W grocie króla gór”. W finale koncertu zespół „Camerata Glacensis” brawurowo wykonał fragment Uwertury „Bajka” Stanisława Moniuszki. Gratulacje dla gitarowych reprezentantów Ziemi Kłodzkiej!

* Gitara pod pręgierzem
To był już piąty koncert z cyklu „Gitara pod pręgierzerm” w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej. Tym razem, wśród zbiorów etykiet zapałczanych, w sobotę 16 listopada br., wystąpili uczniowie z klasy gitary Witolda Kozakowskiego ze Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej oraz gościnnie uczennice z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kłodzku z klasy gitary Agnieszki Kozakowskiej i Witolda Kozakowskiego. Każdy występujący uczeń zaprezentował etiudę na dowolny problem techniki gry na gitarze. Oprócz tego wystąpiły także zespoły: Kłodzkie Trio Gitarowe (Kornelia Zawadzka, Lila Wyjadłowska, Małgorzata Łapińska), duet fletowo-gitarowy „Le-Li-Duo” (Lena Kancelarz – flet, Lila Wyjadłowska – gitara) oraz Zespół Gitar Klasycznych CAMERATA GLACENSIS w składzie: Jagoda Religa, Klaudia Dziasek, Marta Furtek, Lila Wyjadłowska, Michał Ciamaga, Szymon Wejcht, Jakub Osajda. Najczęściej występującą na koncercie gitarzystką była Lila Wyjadłowska grająca w trzech zespołach kameralnych i prezentująca solo dwie etiudy. Dodać należy, że Lila jest uczennicą równolegle dwóch szkół muzycznych: w Kłodzku (PSM I st.) i w Bystrzycy Kłodzkiej (SM II st.). To prawdziwa więc pasja do gry na gitarze połączona z wielką pracowitością. Brawo!

* Polski Estończyk w Bystrzycy Kłodzkiej
W sobotę 26 października br. w cyklu „Gitarowe Południe” w PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej wystąpił z recitalem gitarzysta Daniel Julle. Ten estoński artysta i pedagog od kilku lat mieszka we Wrocławiu. Aktualnie prowadzi klasę gitary w Odolanowie i w Wałbrzychu. Przez krótki czas uczył gry na gitarze w szkołach muzycznych w Kłodzku i Bystrzycy Kłodzkiej. Podczas sobotniego recitalu Daniel Julle wykonał „Preludium A-dur” Jana Sebastiana Bacha oraz współczesne kompozycje twórców bałtyckich (P.Vasks „Sonata samotności”, R.Eespere „Powołanie”). Na zdj.: Daniel Julle podczas bystrzyckiego koncertu oraz słuchacze recitalu.

Wydania: