Stronie Śląskie - 21 październik 2019 rok – rozmowa z burmistrzem p. Dariuszem Chromcem

Autor: 
Mirosław Awiżeń
st1.jpg
st2.jpg
st3.jpg
st4.jpg

Najpierw rozmowa przy kawie o finansach Gminy, potem, jak zwykle, objazd Gminy.
- Zatem – jak z finansami Gminy?
- ... dużo musimy dołożyć do oświaty. Ponad 1 mln zł do końca 2019 roku, ale dalej utrzymujemy się we wszystkich wskaźnikach bezpiecznego działania.
Rozpoczęcie zadania odbudowy/budowy wieży na Śnieżniku zostaje przesunięte na rok 2020. W tym roku wykonujemy inwentaryzację przyrodniczą szlaku pieszego pomiędzy schroniskiem a szczytem Śnieżnika. Wykonujemy również dokumentację na odbudowę szlaku pieszego, co pozwoli finalnie obniżyć koszty budowy wieży. Jesteśmy po rozmowach z panią Konserwator Przyrody i po spełnieniu warunków przez Nią postawionych możemy odbudować szlak pieszy na Śnieżnik. Szlak ułożony zostałby z naszego, lokalnego kamienia. Rozważamy także możliwość porozumienia Gmin w Masywie Śnieżnika o partycypację w kosztach budowy wieży. Na razie to tylko my, gmina Stronie Śląskie, jesteśmy jedynym inwestorem.
Ale wracając do rzeczy – pieniądze przeznaczone w tym roku na budowę tej wieży (naszą część) przeznaczymy w części na modernizację dróg gminnych (5 dróg w obrębie Strachocina, Stronia Miasta i Stronia Wsi), w części zaś na dopłaty do wymiany źródeł ogrzewania (ograniczenie niskiej emisji). Środki finansowe na ten cel przeznaczone na 2019 rok skończyły się już na początku roku. Tak duże było zainteresowanie wymianą pieców a i zrealizowaliśmy wnioski z poprzedniego roku. Jako jedna z nielicznych gmin wydamy na ten cel w tym roku ponad 400 tys. zł.
Pozostałe zadania realizujemy zgodnie z planem.
A teraz wyruszamy w objazd:
1/ Zaczynamy od ul. Świerkowej, przy której powstała piękna OSA (Otwarta Strefa Aktywności), dla dzieci, dla młodych ludzi, dla pasjonatów (Gry – szachy, warcaby itp.).
2/ W Starej Morawie buduje się wodociąg i kanalizację za kwotę ponad 1,2 mln zł. To powyżej Zalewu Staromorawskiego przygotowywany teren pod zabudowę (prawda, że przepiękny krajobraz będą mieli mieszkańcy tego zakątka w Gminie?).
3/ No i zakończyła się budowa obwodnicy Bolesławowa (to zadanie Powiatu), ale jakże ważna dla naszych mieszkańców. Obwodnica ułatwia i uatrakcyjnia przejście graniczne Hanusowice - Stronie Śląskie.
4/ Szkoła Podstawowa w Stroniu Śląskim ma nowe pokrycie dachowe.
5/ I już jesteśmy w kolejnej Otwartej Strefie Aktywności przy ulicy Nadbrzeżnej.
W środku Osiedla – to ci frajda dla mieszkańców – a szczególnie dla tych najmniejszych, ileż uciechy i radości.
6/ No i remiza strażacka powstaje „jak na drożdżach”.
Zasługa to i firmy budującej i dobrej pogody. Myślę, że już niedługo spełni się marzenie Burmistrza co do powstania muzeum strońskiego (a w każdym razie czegoś większego niż Izba Pamięci) w siedzibie obecnego/byłego budynku remizy.

Wydania: