Odznaczenia Honorowe Powiatu Kłodzkiego

Autor: 
inf. Starostwo Kłodzkie
Foto: 
Bartosz Wojciechowski
h3.jpg
h2.jpg
h1.jpg

W piątek, 4 października br., w Auli im. Arnoszta z Pardubic w Liceum Ogólnokształcącym w Kłodzku, odbyła się uroczysta Sesja Rady Powiatu Kłodzkiego, którą otworzył przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Łopusiewicz, a uroczystość wręczenia odznaczeń, poprowadził radny powiatu Marek Mazurkiewicz.
Rada Powiatu uchwałami z dnia 25 września br. nadała Odznaczenia Honorowe Powiatu Kłodzkiego, przyznawane za wybitne zasługi na rzecz Powiatu Kłodzkiego. W tym roku wyróżniono 17 osób i organizacji oraz wręczono jedno zaległe odznaczenie.
Wręczenia Odznaczeń Honorowych Powiatu Kłodzkiego dokonywali Maciej Awiżeń starosta kłodzki wraz z Małgorzatą Jędrzejewską-Skrzypczyk wicestarostą kłodzkim i Piotrem Marchewką etatowym członkiem Zarządu.
Wśród laureatów znaleźli się ludzie różnych profesji i pasji, którzy dzięki swojemu szczególnemu zaangażowaniu w pracę zawodową i społeczną przyczyniają się do rozwoju i promocji Powiatu Kłodzkiego.
Miłym akcentem uroczystości było wręczenie zaległego Honorowego Odznaczenia – pani poseł Monice Wielichowskiej, która pomimo natłoku obowiązków, znalazła czas i uczestniczyła w tej uroczystej sesji oraz odebrała nadane odznaczenie. Monika Wielichowska przez wiele lat działała w lokalnym samorządzie jako radna Nowej Rudy i Powiatu Kłodzkiego. W latach 2006–2007 sprawowała urząd Starosty Kłodzkiego, była posłanką na Sejm VI i VII, a obecnie jest posłanką VIII kadencji.
Wśród tegorocznych wyróżnionych znaleźli się również wspaniali artyści ze świata literatury i kinematografii. Wybitni, można rzec „nasi” pisarze, poeci, mieszkający i tworzący na Ziemi Kłodzkiej, zachwyceni regionem, promują go w kraju i na świecie, tak jak m.in. wielokrotnie nagradzana za swoją twórczą pracę – Olga Tokarczuk. Dwukrotnie nagrodzona Literacką „Nike” za książkę: Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015); Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010). Pięciokrotnie otrzymała Nagrodę Literacką „Nike” w głosowaniu czytelników. W 2018 książka Bieguni w tłumaczeniu Jennifer Croft (ang.) wydana pod angielskim tytułem „Flights” (Fitzcarraldo Editions) zdobyła nagrodę The Man Booker International Prize 2018.
Karol Maliszewski, poeta, prozaik i krytyk literacki, współtwórca wielu inicjatyw kulturalnych, m.in. Noworudzkiego Klubu Literackiego Ogma, Noworudzkich Spotkań z Poezją oraz Konkursu o Laur Kosmicznego Koperka. Jest laureatem wielu nagród literackich, w 2016 roku otrzymał Nagrodę Emocja 2015 w kategorii literatura przyznaną przez redakcję Radia Wrocław Kultura. W 2007 roku został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za tom szkiców krytycznych „Rozproszone głosy”.
Od 2015 Karol Maliszewski wraz z Olgą Tokarczuk są gospodarzami Festiwalu „Góry Literatury” organizowanego w Nowej Rudzie i okolicach przez Stowarzyszenie Kulturalne „Góry Babel”.
Również fenomenalny, niepowtarzalny aktor, wywodzący się z Nowej Rudy, Robert Więckiewicz, który pamięta o swoich korzeniach, o Nowej Rudzie, wraca tu z chęcią, angażuje się w lokalne wydarzenia kulturalne, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu i nie tylko. Grał między innymi w filmach Feliksa Falka, Filipa Bajona, Juliusza Machulskiego, Tomasza Wiszniewskiego, Wojciecha Smarzowskiego, Marka Koterskiego, Tomasza Bagińskiego. Jego najgłośniejsze role to: Socha w nominowanym do Oskara obrazie Agnieszki Holland „W ciemności”, Lech Wałęsa w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Jerzy – główny bohater filmu „Pod Mocnym Aniołem” w reżyserii Wojtka Smarzowskiego. Jest zdobywcą wielu nagród w Polsce i zagranicą.
Uroczystość wręczania odznaczeń uświetnił koncert Magdaleny Cornelius-Kulig (mezzosopran) i Macieja Zimki (akordeon).
Lista Laureatów Honorowego
Odznaczenia Powiatu Kłodzkiego 2019 r. za wybitne zasługi:
Pani Renata Błażej,
Pan Grzegorz Chmielowiec,
Pan Ryszard Drozd,
Pan Ignacy Einhorn,
Pan Stanisław Haczkiewicz,
Pani Teresa Józefiak,
Pan Felicjan Kaczmarek,
Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy PKP w Kłodzku z siedzibą w Dusznikach-Zdroju,
Pan Leszek Majewski,
Pan Karol Maliszewski,
Pan Piotr Piekarski,
Powiatowy Szkolny Związek Sportowy,
Pani Karolina Sierakowska,
Pan Maciej Szymczyk,
Pani Olga Tokarczuk,
Pan Robert Więckiewicz,
Pan Jacek Wysocki.
Wszystkim Odznaczonym raz jeszcze serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej realizacji wyznaczonych celów.

Wydania: