Koło Partii Zieloni – Ziemia Kłodzko zaprasza

Autor: 
Partia Zieloni – Ziemia Kłodzka
spotkanie_Beślerzewska.jpg

Program proekologiczny z naciskiem na prawa człowieka, sprawiedliwość społeczną,  zrównoważony rozwój i przede wszystkim  program ochrony klimatu w czasach kryzysu klimatycznego.  To główne priorytety Partii Zieloni, która została założona w 2003 r.  Zieloni są też jedyną w Polsce partią europejską, częścią Europejskiej Partii Zielonych, założonej w 2004 r. przez 32 partie członkowskie, a ta jest członkiem międzynarodowej sieci partii Zielonych i ruchów politycznych Zieloni Globalni (ang. Global Greens).
Czym zajmują się Zieloni na całym świecie, czyli także i w Polsce?  Przede wszystkim problemami związanymi z de-gradacją środowiska naturalnego, walką z rasizmem, ksenofobią i nietolerancją, które są przyczyną wielu cierpień, nierównomiernym rozwojem na świecie, kolonializmem i wyzyskiem, które przyczyniają się do globalnych konfliktów, walką o zmniejszenie rozwarstwienia między biednymi a bogatymi, równouprawnienie płci. Współpraca zamiast konkurencji.
W ostatnich wyborach parlamentarnych politycy tej partii: Małgorzata Tracz, Tomasz Aniśko i Urszula Zielińska zdobyli trzy mandaty i będzie to pierwsza kadencja Sejmu z udziałem tej partii, z czego ucieszyła się także Olga Tokarczuk, mówiąc  podczas konferencji na Targach Książek we Frankfurcie, że: „Szczególnie cieszą mnie wyniki Lewicy i Zielonych. Myślę, że to będą cztery lata zupełnie nowych rządów.”
Urszula Zielińska zapowiedziała, że „Chcielibyśmy podnieść alarm klimatyczny i stworzyć program ochrony tego klimatu. Tym zajmiemy się na początek.” a Małgorzata Tracz, współprzewodnicząca Zielonych, która uważa, że zielone mandaty w Sejmie to efekty lokalnego działania zapewnia, że: „Na pewno będziemy promować zielone postulaty w Sejmie, na czele z transformacją energetyczną.” Z kolei Tomasza Aniśko jest zdania, że: „Ci, którzy na nas głosowali są pionierami zielonej idei. Uważamy, że wszyscy razem dokonaliśmy najmądrzejszego wyboru z możliwych. Dziękujemy Wam, wszystkim którzy na nas głosowali za mądrość, zaufanie i odwagę. Tym, którzy na nas nie głosowali mówimy – porozmawiajcie
z nami. Razem mamy do wygrania  przyszłość naszej niedużej planety.”
Lokalnie można działać też na Ziemi Kłodzkiej. Pod koniec 2018 roku powstało w Kłodzku Koło Zielonych skupiające grupę ludzi, którzy działają na całej Ziemi Kłodzkiej. Co m.in. robią? Na przykład w ramach programu #DomekDlaJeża budują domki dla jeży. Nie jest to kosztowny program, w zasadzie nic nie kosztuje, poza czasem i pracą. Materiały budowlane można pozyskać z najbliższej okolicy, z zasobów odnawialnych: liście, gałęzie, martwe drewno.
Przed nami zima, wielu z nas jest
w trakcie jesiennych porządków. Nie sprzątajmy ogrodu zbyt dokładnie i zostawmy trochę gałęzi i liści na końcu ogrodu dla jeży, które są bardzo pożytecznymi zwierzętami. Będą nam wdzięczne za taki kawałek „bałaganu” i od-wdzięczą się  zjadając w naszym ogrodzie m.in ślimaki. Oczywiście to nie jedyne działania. Dowiedzieć się więcej można na stronie internetowej Partii Zielonych, a samo  kłodzkie Koło Partii Zielonych można znaleźć na facebooku: „Partia Zieloni – Ziemia Kłodzka”. Chcecie zmiany?  Bądźcie zmianą. 

Wydania: