Ach – ta Polanica-Zdrój!

Autor: 
Mirosław Awiżeń
p1.jpg
p2.jpg
p3.jpg
p4.jpg

Umówiłem się z burmistrzem Mateuszem Jellinem, aby pokazał mi zakątki Polanicy-Zdroju, do których ma największy sentyment, które są jego ulubionymi miejscami.
- Dobrze – odpowiedział Burmistrz – ale najpierw proponuję odwiedzić miejsca, które są obecnie modernizowane oraz te, w których w najbliższej przyszłości planujemy rozpocząć prace inwestycyjne.
No to pojechaliśmy .....
Na początek informacja:
Uzdrowiska Kłodzkie S.A. podpisały umowę kredytową na kwotę 20 milionów zł z Agencją Rozwoju Przemysłu na budowę nowej linii rozlewniczej „Staropolanki”, jest to związane z uruchomieniem nowego, bardzo wydajnego odwiertu wody mineralnej.
1/ No i jeszcze piechotą. Nie ma już parkingu przy ul. Zdrojowej – prywatny przedsiębiorca buduje tam apartamentowiec (4.piętrowy z podziemiami garażowymi).
Gmina wraz z inwestorem (dzieląc się kosztami) wymienia infrastrukturę podziemną.
Także fragment ulicy Zdrojowej doczeka się kapitalnego remontu nawierzchni, oczywiście też z pełną infrastrukturą techniczną (łącznie z oświetleniem). Ta część ulicy stanie się przedłużeniem Deptaka.
Budowa i przebudowa tej części Polanicy-Zdroju powinna zakończyć się w ciągu dwóch lat. W niektórych elementach przebudowy będą partycypowały również Uzdrowiska Kłodzkie S.A.
2/ Ulica Zakopiańska – będzie modernizowana w przyszłym roku (pod warunkiem otrzymania dofinansowania),
a już teraz wymieniona jest tam sieć wodociągowa. Całość robót to koszt około 2 mln zł.
3/ Zadbany i dobrze zorganizowany Miejski Zakład Komunalny Spółka z o.o. Jesteśmy w Oddziale Oczyszczania Miasta.
3/ Ulica Polna – tu wybudowano wodociąg, który kosztował prawie pół mln zł – dodaje Burmistrz.
4/ Niedaleko jest osiedle nowych domów przy ul. W. Szymborskiej. Uzbrojone już w sieć wodociągową, kanalizację, w infrastrukturę drogową. Owszem, takie wyposażenie należy do zadań Gminy, ale właściciele tych rezydencji wnoszą swój udział w połowie kosztów.
5/ Wędrujemy teraz na teren Ośrodka Sportu i Rekreacji. To tu ma powstać centrum sportu, rekreacji, wypoczynku na świeżym powietrzu – cały kompleks. Na razie wybudowany i oddany do użytku został Dom Spor-towca i wymieniona sieć wodociągowa (ta inwestycja to koszt ok. 150 tys. zł – znów w podziale kosztów po połowie z prywatnym przedsiębiorcą, który zamierza tu postawić obiekt hotelowy).
Teren – nie powiem – dość zaniedbany, ale za lat pięć to będzie chyba cacko, do którego zechcą przyjeżdżać grupy zorganizowane i indywidualni pasjonaci Polanicy-Zdroju – do miejsca, które nosi nazwę „POLANICA - ZDRÓJ” – jak to powiedział przedsiębiorca zaangażowany w budowę tego ośrodka. W przyszłym roku rusza przebudowa kortów tenisowych oraz dwóch boisk – na ten cel pozyskano z Ministerstwa Sportu i Turystyki kwotę 250 tys. zł.
A jeszcze po terenie biwakowym grasują dziki. Naprawdę (na zdj. rozorana przez dziki murawa).
6/ W kompleksie jest również kompleks basenów (dzisiaj w ruinie, ale już niedługo....
7/ Ulica Chopina – kolejna modernizacja, tak samo jak ul. Leśna, gdzie powstaje nowy chodnik.

Teraz przechodzimy do planów na najbliższe lata:
8/ Obszar ul. Czarnieckiego – ulica już w pełnym tego słowa znaczeniu, a obok działki budowlane (do 10 arów) pod zabudowę dla młodych rodzin.
9/ Kolejne ulice do przebudowy/budowy czy też modernizacji to: Orkana i Żeromskiego. Tak jak zaznacza p. Burmistrz – inwestycje obejmą pełną infrastrukturę podziemną.
10/ Zmodernizowana w tym roku ul. Gajcego (koszt inwestycji to prawie milion zł), w głębi plac zabaw, który, oczywiście, zostanie w najbliższym czasie przebudowany.
11/ W planach też modernizacja ul. Zwycięzców (oczywiście z wymianą sieci podziemnych). Na ten cel Gmina pozyskała dofinansowanie w wysokość 2 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych.
Ambitne plany, ale realne, bowiem – jak mówi Burmistrz: „Gmina Polanica-Zdrój ma już do zapłacenia ostatnią ratę zadłużenia w kwocie 2 mln zł. Pozostałe to nieznaczące kwoty, a muszę się pochwalić, że jako początkującemu burmistrzowi udało mi się pozyskać w tym roku ponad 3 mln zł ze źródeł zewnętrznych. I jeszcze jedno – zamierzamy także zagospodarować teren dworca autobusowego przy ul. Kłodzkiej – z miejscami odjazdowymi dla autobusów, ale też z centrum handlowo-usługowym”.
No i nie wystarczyło czasu na odwiedzenie ulubionych zakątków Burmistrza Polanicy Zdroju. Ale, co nie teraz, to następnym razem...

Wydania: