Nie ma to jak w gminie Międzylesie

Autor: 
Mirosław Awiżeń
m1.jpg
m2.jpg
m3.jpg
m4.jpg
m5.jpg

Zacznijmy może od tego, że padało (7.09.2019 r.), kiedy odbywały się zawody sportowo-pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Międzylesie na stadionie miejskim im. Andrzeja Skowrona w Międzylesiu.
- ...to jedyna impreza w plenerze kiedy nie obawiam się deszczu – mówi burmistrz Tomasz Korczak – bo przecież dla strażaków żadna pogoda nie straszna a raczej jest to „ich chleb powszedni”.
- No i się zgadza: padało, wiało a strażacy jakby nigdy nic przeprowadzali zawody zgodnie z planem a i widzów nie zabrakło. Byli i młodzi strażacy, drużyny dziewczęce i kobiece, było mnóstwo emocji. W zawodach gościnnie uczestniczyli również strażacy z Pławnicy. Krótki fotoreportaż ze zmagań strażackich – strona 4.

Imprezy wszelkiego rodzaju – to wierzchołek działań Gminy w zakresie rozwoju, jej jako całości. Liczą się także działania infrastrukturalne, które powodują, że Gmina ciągle „idzie naprzód”.
A do takich działań zaliczyć trzeba choćby wymianę oświetlenia ulicznego na super oszczędne oświetlenie ledowe. Ponad 1/4 słupów oświetleniowych ma już lampy ledowe. Wieczorem, w nocy jest jasno niby w dzień a taka pojedyncza lampa świeci za jedyne 55 watów.
Przedszkole w Domaszkowie „dorobiło się” nowoczesnej kuchni i jak mówi pani Kucharka – teraz to duża, bardzo duża przyjemność przygotowywania posiłków. Szczególnie zadowolona jest z patelni, na której „na raz” można usmażyć dużo, dużo kotletów. Do przedszkola zawitaliśmy w sam czas, kiedy młodzi ludzie bawili się na swoim „Święcie Ziemniaka”.
Ulica Kolejowa w Domaszkowie (część drogi powiatowej) będzie zmodernizowana. W tej sprawie Gmina dogadała się z Powiatem i otrzymała na ten cel pieniądze z Funduszu Rozwoju Dróg Lokalnych. Jak widać, razem można więcej.
Jesteśmy w Roztokach – poprzednio pokazywałem uszkodzony mostek, a teraz naprawiony – i tu też oświetlenie ledowe.
Przemieszczamy się na budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego (tj. kier. Roztoki – Gajnik). Trwają prace pełną parą, w związku z czym buduje się obwodnicę zbiornika. Oddana do użytki 30 września br.
Przy okazji rozmowy z wykonawcami zbiornika p. Burmistrz dość jednoznacznie stwierdza, że będzie dążył do choćby częściowego zapełnienia tego „suchego” zbiornika w wodę, bowiem strukturalnie grozi nam już bardziej brak (wysychanie) niż jej nadmiar. A jak Korczak coś głośno zadeklaruje to...
Aby ciężki sprzęt mógł dotrzeć na plac budowy zbiornika trzeba było zbudować drogę techniczną. I w ten sposób utworzyła się obwodnica Międzylesia od Szklarni przez Dolnik do Boboszowa. Burmistrz ma już „zaklepane”, że ta droga pozostanie po zakończeniu budowy, z doskonałą podbudową, ze wzmocnionymi przepustami, mostkami aby przy nadarzającej się okazji pokryć ją asfaltem i ruch samochodów ciężarowych skierować właśnie tą obwodnicą.
Teraz do Goworowa. Dlaczego? – choćby z powodu kolejnej inicjatywy Gminy wspólnej z Nadleśnictwem. To uliki dla pszczołowatych i nie tylko tu ale na terenie całej Gminy.
Oprócz tras rowerowych mieszkańcy Gminy wytyczają sobie „ścieżki kijkowe” - Takie trasy piesze na wycieczki.
Plac festynowy, pole biwakowe w Międzylesiu jest już w pełni zagospodarowane. Ostatni element – czyli WC na najwyższym poziomie, w pełni zautomatyzowane (automatycznie działające oświetlenie, spłukiwanie...) z kabiną dla niepełnosprawnych.
Jeszcze mieliśmy być tu, tam... ale czasu braknie a i miejsca w gazecie. Przecież nie może być monotematyczna gazeta Ziemi Kłodzkiej.

Wydania: