Narodowe Czytanie w SP w Krosnowicach

Autor: 
Anna Hnatów-Biela
naro.jpg

To już po raz ósmy w Polsce odbywało się Narodowe Czytanie pod patronatem pary prezydenckiej. W tym roku do odczytu wybrano osiem nowel:
1. Dobra pani – Elizy Orzeszkowej,
2. Dym – Marii Konopnickiej,
3. Katarynka – Bolesława Prusa,
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Brunona Schulza,
5. Orka – Władysława Stanisława Reymonta
6. Rozdziobią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego
7. Sachem – Henryka Sienkiewicza
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego
„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…)”– powiedział prezydent Andrzej Duda.
Narodowe Czytanie odbywało się 7 września, jednak w Szkole Podstawowej w Krosnowicach w tym roku odbywało się w dość nietypowy i oryginalny sposób. Zaczęliśmy akcję 4 września, w śro-dę, prezentacją przygotowaną przez panią Agnieszkę Czapowską-Lewandowską, która zapraszała uczniów poszczególnych klas do biblioteki szkolnej i przybliżała sylwetki polskich nowelistów oraz treść wybranych do czytania nowel. Przy bibliotece przygotowana była też wystawa, na której można było poczytać o pisarzach, obejrzeć ich portrety oraz przyjrzeć się ich dziełom. Korzystając ze szkolnego radiowęzła uczniowie i nauczyciele każdego dnia, począwszy od środy, odczytywali we fragmentach wybrane nowele. Cała społeczność szkolna zapoznała się z fragmentami „Katarynki” Bolesława Prusa, „Dobrej pani” Elizy Orzeszkowej i „Dymu” Marii Konopnickiej. W każdej klasie panowało skupienie, podczas którego wsłuchiwaliśmy się w treść odczytywanych dzieł. Wszyscy uczniowie zapoznali się z tematyką i przesłaniem utworów. Oczekujemy na następną akcję Narodowego Czytania, w którą tradycyjnie z całą pewnością mocno się zaangażujemy.

Wydania: