To idzie młodość czyli bystrzyckie koncerty utalentowanej młodzieży Ziemi Kłodzkiej!

Autor: 
Witold Kozakowski
Jagoda Religa.jpg
Jakub Barycz_foto 2.jpg

Szkoła Muzyczna II stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej to najmłodsza placówka edukacji muzycznej w powiecie kłodzkim, i jednocześnie jedyna tego typu w regionie (najbliższe są dopiero w Nysie czy w Wałbrzychu). Szkoła ta jest typem liceum zawodowego kształcąc młodzież w zawodzie profesjonalnego muzyka. Szkołę kończy się maturą muzyczną z przedmiotu głównego (instrumentu lub śpiewu) oraz egzaminów z przedmiotów specjalistycznych (m.in. kształcenia słuchu, historii muzyki itd.). W ub.r. szkolnym naukę zakończył pierwszy rocznik wydziału wokalnego. Natomiast w br. szkolnym mury „Muzycznej Dwójki” opuszczą pierwsi muzycy-instrumentaliści. Uczniowie biorą aktywny udział w życiu kulturalnym nie tylko miasta czy gminy ale i powiatu, często prezentując się na estradach ogólnopolskich, a nawet za granicą (m.in. Czechy, Francja). Muzyczna młodzież w ciągu 4 lat istnienia placówki zdobyła już kilkadziesiąt nagród i wyróżnień, także na międzynarodowych konkursach muzycznych. W październiku br. w Bystrzycy Kłodzkiej już po raz piąty rozbrzmiewać będą muzyczne arcydzieła w ramach Bystrzyckiej Złotej Jesieni z Muzyką Organową. W przestrzeni parafialnego kościoła pw. Michała Archanioła przy pl. Marii Skłodowskiej-Curie, obok utytułowanych artystów, wystąpią także najzdolniejsi uczniowie Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kło-dzkiej. Już podczas pierwszego wieczoru, w piątek 4 października o godz. 19.30 w składzie zespołu kameralnego towarzyszącego organiście prof. Andrzejowi Chorosińskiemu w „Koncercie g-moll” Georga Friedricha Haendla usłyszymy altowiolistkę Natalię Wajdę (uczennicę w klasie altówki prof. Leszka Brodowskiego) oraz wiolonczelistę Bartłomieja Pacana (ucznia w klasie wiolonczeli prof. Zbigniewa Szuby). Podczas drugiego koncertu, w piątek 18 października o godz. 19.30 zaprezentują się uczniowie z klasy akordeonu prof. Arkadiusza Gembary: Jakub Siusta i Jakub Barycz oraz śpiewaczka Marcelina Staniów z klasy śpiewu prof. Rafała Żurakowskiego. Marcelina zaśpiewa pieśń „Caro mio ben” Giuseppe Giordani’ego. Natomiast podczas ostatniego festiwalowego koncertu, tj. w piątek 25 października o godz. 19.30 ponownie wystąpi Bartłomiej Pacan z klasy wiolonczeli prof. Zbigniewa Szuby. Młody wiolonczelista wykona solo Sarabandę i Giguę z III Suity wiolonczelowej Jana Sebastiana Bacha. W finale na gitarze klasycznej zagra też Jagoda Religa z klasy gitary prof. Witolda Kozakowskiego. W jej interpretacji usłyszymy jeden z najsłynniejszych utworów gitarowych czyli słynny „Kaprys arabski” Francisco Tarregi. Przypomnijmy, że staraniem organizatorów wszystkie koncerty są bezpłatne dla publiczności. Warto, aby bystrzyccy melomani oraz wszyscy miłośnicy dobrej muzyki – nie tylko z Ziemi Kłodzkiej, swoją liczną obecnością na koncertach dali sygnał utalentowanej polskiej młodzieży, że ich codzienny trud w kształceniu muzycznym nie jest daremny i niepotrzebny. Spotkajmy się więc na październikowych koncertach w Bystrzycy Kłodzkiej!

Bartłomiej Pacan – edukację muzyczną rozpoczął mając 6 lat. Rok później, pod okiem Zbigniewa Szuby, stawiał pierwsze kroki w nauce gry na wiolonczeli. W 2011 zdobył 3. miejsce w pierwszej kategorii wiekowej na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Ústí nad Orlicí w Czechach. W 2013 roku roku otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych I stopnia w Warszawie. W 2015 roku rozpoczął naukę w PSM II st. W pierwszej klasie zdobył wyróżnienie na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Warszawie, a rok później otrzymał wyróżnienie I stopnia na XXIV Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych w Bydgoszczy. Aktualnie kontynuuje naukę gry na wiolonczeli w klasie Zbigniewa Szuby w Szkole Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej.
Jakub Barycz – uczeń Szkoły Muzycznej II stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej w klasie akordeonu Arkadiusza Gembary. Ważniejsze osiągnięcia: V miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym we Włoszech, laureat Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej w Oławie, wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Gorlicach, wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Oławie, I miejsce w Turnieju Młodych Akordeonistów w Oleśnicy, II miejsce podczas XV Akordeonowych Przesłuchań we Wrocławiu, I miejsce na Konkursie Akordeonowym w Głogowie.
Jagoda Religa – ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Fryderyka Chopina w Kłodzku. Aktualnie jest uczennicą drugiej klasy w Szkole Muzycznej II stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej w klasie gitary Witolda Kozakowskiego oraz uczy się w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku. Jest laureatką wielu konkursów i przeglądów muzycznych. Koncertuje jako solistka oraz w zespołach kameralnych. Wśród najważniejszych osiągnięć warto wymienić 1 miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Gitariada” w Kłodzku oraz 1 miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Hity na gitarze” w Koszalinie w kategorii zespołów. Kilkukrotnie była stypendystką Burmistrza miasta Kłodzka.
Marcelina Staniów – lat 16, kłodzczanka, od dziecka kształci głos i interesuje się muzyką. Ukończyła z wyróżnieniem klasę skrzypiec w Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Kłodzku pod opieką pani Danuty Wolnomiejskiej. Obecnie kontynuuje naukę muzyki w klasie śpiewu w Szkole Muzycznej II stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej pod opieką Rafała Żurakowskiego.
Jakub Siusta – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kłodzku w kl. akordeonu Arkadiusza Gembary. Obecnie uczeń Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej w kl. akordeonu Arkadiusza Gembary. Osiągnięcia: I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Ako-Skrzy-For w Kłodzku, III miejsce na Międzyszkolnym Konkursie Akordeonowym w Legnicy (Wrocław, Legnica, Kłodzko, Wałbrzych, Lubin, Głogów), III miejsce w V Turnieju Młodych Akordeonistów w Oleśnicy.

Wydania: