Ofiarowali słowa poezji seniorom przy akompaniamencie Kazimierza Adamajtisa

Autor: 
MH
11kazimierz.jpg

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich bierze udział w ogólnopolskiej akcji społecznej „Podaruj wiersz”, której celem jest ofiarowywanie komuś słów poezji… Pomysłodawcą akcji jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta, a partneruje jej Biblioteka Narodowa. Na terenie gminy wiejskiej Kłodzko trzecia odsłona tej inicjatywy literackiej odbyła się w Jaszkowej Górnej. Przypomnijmy, że za każdym razem towarzyszy jej lokalny artysta pan Kazimierz Adamajtis z Ołdrzychowic Kłodzkich wraz ze swoim wieloletnim dorobkiem artystycznym.
Tym razem odbiorcami słów poezji lokalnych twórców pani Krystyny Radomskiej oraz pana Emeryka Drozdowskiego z Wojborza byli pensjonariusze Dziennego Domu Seniora. Przed wręczeniem wierszy seniorom, dyrektor Biblioteki Mariola Huzar odczytała każdy tekst… Było przy tym dużo radości i każdy z obdarowanych wyszukiwał ukrytych pozytywnych intencji, niosących sens i dających coś wartościowego. Między wierszami, swój talent rzeźbiarski, malarski, muzyczny i poetycki zaprezentował pan Kazimierz. Dość często sięgał do swoich magicznych zeszytów z własnymi autorskimi wierszami. Opowiedział o tym, że rzeźbi w drewnie i tworzy obrazy olejne. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce, Niemczech, Francji i Anglii. Wystawy indywidualne i zbiorowe realizował m.in. na Ukrainie, w salonie Sztuki Nieprofesjonalnej w Kłodzku, Galerii Cyganeria w Kudowie Zdroju, Domu Wystaw Rękodzieła Ludowego w Dzierżoniowie. Ma jeszcze wiele pomysłów do zrealizowania, które powoli będziemy poznawać…
Artysta jest bardzo dumny z wyróżnienia, które otrzymał podczas 7. Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Ludowej i Artystycznej RĘKODZIEŁO 2013 w kategorii rzeźba za pracę „Patronka”. Prace 114 autorów oceniało bardzo znakomite jury: Alicja Młodecka, historyk sztuki, dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA „Zamek Książ” Paulina Suchecka, dyrektor Biura Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, kustosz Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu Andrzej Żarnowiecki-artysta plastyk.

Wydania: