W cztery strony świata

Autor: 
Rafał Olecha
p1.jpg
p2.jpg

To już po raz czwarty młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. prof. Wacława Żenczykowskiego w Kłodzku, czyli tzw. „Budowlanki”, rozpoczęła realizację projektu „Europejskie umiejętności zawodowe szansą na atrakcyjne zatrudnienie” w ramach projektu systemowego „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. W cztery strony świata pojechały cztery grupy. 58 uczniów klas III technikum w branży: logistycznej, budowlanej i administracyjnej, udało się do Włoch, Hiszpanii, Portugalii i na Maltę. Pobyt i praktyka zagraniczna poprzedzone są bardzo ciekawym szkoleniem językowym (w obszarze posługiwania się jęz. angielskiego, a także docelowego kraju) oraz szkoleniem kulturowym, który przybliża tradycje i obyczaje, a także zwyczaje miejscowej ludności. Zagraniczne praktyki budują doświadczenie zawodowe, a to przecież jedna z najważniejszych rubryk, którą wypełnia się w CV. Wymagania dzisiejszego rynku pracy czy przyszłego pracodawcy stawiają młodym ludziom wysoko poprzeczkę.
Projekt „Europejskie umiejętności zawodowe szansą na atrakcyjne zatrudnienie” staje się więc ważnym początkiem budowania kariery, a przede wszystkim wspaniałą przygodą, którą pamięta się przez całe życie, gdyż praktyka wiąże się z pobytem w ciekawych geograficznie miejscach, zwiedzaniem i atrakcyjnymi wycieczkami podczas weekendów.
Głównym celem rozpoczętego projektu jest nabycie i rozwinięcie przez uczniów klas III technikum umiejętności i kompetencji zawodowych dostosowanych do wymagań europejskiego rynku pracy. Dlatego każdy z uczestników na zakończenie otrzyma certyfikat uczestnictwa w projekcie oraz Certyfikat Europass Mobilność. W przyszłym roku, z ta-kim doświadczeniem, już jako absolwenci, rozjadą się w cztery strony świata, by rozpocząć własne życie. Nasza szkoła uczniom to umożliwia.

Wydania: