Literacka Polanica - Helikon

Autor: 
Janusz Olearnik
Fota2 Warsztat poetycki SP nr 2 25III19.jpg

* Zapraszamy polanickich twórców
Polanica-Zdrój jest bez wątpienia miastem twórców działających w różnych dziedzinach sztuki. Chodzi jednak o to, aby ci wspaniali ludzie i ich liczne dzieła były szerzej znane, aby ten klimat twórczej pracy artystycznej był ważnym elementem wizerunku Polanicy-Zdroju. Dlatego Towarzystwo Miłośników Polanicy przy udziale władz Miasta podjęło ciekawą inicjatywę, aby stworzyć i wydać książkę pokazującą pełny przekrój twórców polanickich i ich działalności w zakresie najrozmaitszych sztuk. Książka pokaże sylwetki artystów i przykłady ich twórczości. Będzie ona zawierała następujące wątki: informacje o poszczególnych twórcach – „biogramy” i fotografie twórców, ich utwory (próbki) wg założonej objętości, a także informacje o dostępności twórców (kontakty).
Według wstępnych założeń przewiduje się uwzględnienie w książce twórców z następujących sztuk: sztuki plastyczne (malarstwo, rysunek, grafika, fotografika, rzeźba, instalacja, rękodzieło artystyczne, wzornictwo przemysłowe, ceramika, witraż, architektura), literatura (poezja, proza, literatura naukowa, historyczna, dokumentalna), muzyka, taniec, teatr, film. Podstawową rzeczą i punktem wyjścia dla opracowania książki jest sporządzenie listy osób-twórców. Z tego miejsca inicjatorzy powstania książki zwracają się z apelem do każdego, który czuje się polanickim twórcą i może w jakiś sposób udostępnić przykłady swoich dzieł do wykorzystania w książce.
Drodzy Twórcy, Artyści! Zapraszamy do kontaktu z Towarzystwem Miłośników Polanicy i potwierdzenia swojego udziału oraz podania danych kontaktowych. Adres email - prezes.tmp@gmail.com. Wystarczy jednozdaniowe zgłoszenie i podanie adresu (pocztowego, e-maila) lub numeru telefonu. W czerwcu odbędzie się specjalne spotkanie wszystkich zainteresowanych, skierujemy do Was osobne zaproszenie. Przewiduje się, iż książka ukaże się jesienią br. Kolejnym ambitnym pomysłem (zapewne na następny rok) jest opracowanie elektronicznej wersji tej książki i umieszczenie jej w internecie – wówczas byłaby dostępna na całym świecie, także dla Polaniczan rozsianych w różnych krajach.
Edward Wojciechowski, Janusz Olearnik

* Wyśpiewane w teatrze i na stadionie
Piosenki-wiersze można zaśpiewać tak, żeby zaczarować publiczność, skupić całą uwagę na pięknie słowa i muzyki. Trzeba dodać do tego najwyższy kunszt interpretacji. Zwykła interpretacja – to za mało, trzeba do tego aktorstwa, poezja nie tylko jest wyśpiewana, każdy wiersz jest kreacją, majstersztykiem opartym na talencie i mistrzowskim przygotowaniu. Uczestniczy się w spektaklu, jak w teatrze, przeżywa się piękne wydarzenie, smakuje słowa, muzykę, a nade wszystko genialne wokalno-aktorski interpretacje. Zapytacie – a gdzież to tyle piękna i tyle przeżyć? Odpowiadam – to był koncert Katarzyny Groniec w polanickim Teatrze na początku maja. To była sztuka przez duże S. Półtoragodzinny seans ze wspaniale śpiewającą aktorką. Zostaje w człowieku dużo piękna, wystarczy na cały maj.
Tymczasem w telewizji… Czterogodzinny koncert utworów rytmicznych, śpiewanych do mikrofonu na żywo lub z playbacku. To gwiazdy muzyki disco, w większości – disco polo, choć byli też zagraniczni goście. Muzyka rytmiczna i melodyjna, teksty o niczym, pustosłowie. Interpretacje wokalno-taneczne na poziomie sylwestrowej imprezki. Ale kilkanaście tysięcy ludzi na stadionie, widać, że dobrze się bawią, miliony przed telewizorami. Co w nich zostanie po koncercie – tylko wspomnienie zabawy. Wystarczy do poniedziałku.
Jest Sztuka i jest sztuka. Wybierajmy.
Janusz Olearnik

* Poezja Kazimierza Burnata w Polanicy-Zdroju
W czerwcu w Polanicy znów zagości na chwilę poezja z najwyższej półki. Zawita tam Kazimierz Burnat – poeta, publicysta, animator ruchu literackiego, edytor, dziennikarz, autor kilkunastu książek poetyckich, tłumaczony na ponad 40 języków; tłumacz, inicjator i współorganizator literackiej współpracy międzynarodowej, prezes Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich, wrocławianin, przyjaciel Polanicy-Zdroju.
Spotkanie z Kazimierzem Burnatem odbędzie się dnia 13 czerwca o g. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wojska Polskiego 23.

* WIERSZE POETÓW HELIKONU
Serial: Proste prawdy
Odcinek 1.
Tę prostą prawdę miej zawsze w głowie
Musisz zrozumieć zanim coś powiesz
Odcinek 2.
A oto prawda jak przejść do czynu
Proste jest piękne więc nie kombinuj
Odcinek 3.
Kolejna prawda drogi kolego
Lepiej mieć mało zamiast niczego
/Janusz Olearnik/

Gdy
Gdy wspomnę Ciebie
drżą mi usta
wzruszenia pierwszy znak
Gdy spotkam Ciebie
głowa pusta
myśl spłoszona sarna
nie znajduje słów
Gdy odchodzisz
żal
że to już
/Agata Bień-Sadowska/

Palenie ognisk
Za dnia wyganiamy zimę. Przypalamy rzęsy.
Ogień powraca w snach. Nasze ciała pachną dymem i żywicą.
Płomienie zbiegają się w jednym punkcie.
Nadgryzają podbrzusza.
Porzucamy ubrania, pościel w kwiaty.
Wybiegamy nago przed dom.
Ze śmiechu plączemy języki, palce, ścieżki.
Wygrzebujemy ziemniaki z żaru. Parzą.
Kiedy dotykasz moich piersi zostawiasz ciemne ślady. 
Popiół na udach.
Zimno ci? – pytasz. Zaprzeczam.
Myślę raczej o lodzie. Chłodnym winie.
Studzeniu warg.
/Justyna Koronkiewicz/

Rajskie ogrody
na zboczach gór
pachną oregano
owadzi wyścig
brzmi muzyką łąki
na kożuchu ziół
sosny pocą się
pod ciężarem nieba
potok wypłukuje
prastarą pieśń
niespodzianie
spada tęcza
opierając się
o najwyższy szczyt
/Walentyna Anna Kubik/

Przebudzenie
na krawędzi Piekielnej Doliny
słychać szmer płynącego srebra
w zielonych dłoniach lasu
śpią omszałe olbrzymy
wczoraj okryta lodową pierzyną
dziś budzi się do życia
zaprasza...
- Polanica
/Jan Stypuła/

Na zdjęciu: W marcu poeci Klubu Helikon przy wsparciu pani Anny Stępek przeprowadzili kolejne warsztaty poetyckie dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 2 w Polanicy-Zdroju. Połączyli edukację z zabawą, aby dzieci polubiły wiersze i spróbowały je samodzielnie tworzyć. Każda szkoła mogłaby o tym pomyśleć. W polanickiej „dwójce” ciąg dalszy nastąpi.

Wydania: