Muzyczna strona Kozakowskiego

Autor: 
Witold Kozakowski
g1Laureaci ubiegłorocznej Gitariady w Kłodzku.jpg
g2Uczestnicy i pedagodzy II Colloquium Gitarowego w Bystrzycy Kłodzkiej.jpg
g3Na Letnie Warsztaty Gitarowe w Jedlinie-Zdroju przyjeżdża coraz więcej uczestników.jpg

* Wygraj gitarę na Gitariadzie!
W styczniu w Bystrzycy Kłodzkiej odbył się VI Ogólnopolski Kolędowy Konkurs Gitarowy, a tymczasem utalentowana muzycznie młodzież Ziemi Kłodzkiej przygotowuje się już do najważniejszego i najstarszego święta gitarowego na Ziemi Kłodzkiej – kłodzkiej „Gitariady”. Konkurs ten, będący istotną częścią składową festiwalu muzyki gitarowej – odbędzie się w Kłodzku po raz dwudziesty drugi. Tym samym jest to najstarszy konkurs gitarowy na Dolnym Śląsku, i jeden z najdłużej działających nieprzerwanie tego typu konkursów w Polsce. Tradycyjnie odbędzie się w pierwszy weekend tuż po Wielkanocy – w tym roku w dn. 26-27 kwietnia br. Na estradzie będą mogli konkurować wszyscy zainteresowani – od uczniów szkół muzycznych I i II st. aż po amatorów i autodydaktów, którzy kształcą się w grze na gitarze klasycznej w różnych ośrodkach kultury czy ogniskach muzycznych. W kategorii solistów nagrodą główną będzie gitara klasyczna Martinez wartości 3000 zł ufundowana przez firmę „Interton Classic” w Gdyni. Natomiast w kategorii zespołów gitarowych i zespołów kameralnych z udziałem gitary – nagroda pieniężna w wysokości 1000 zł. Prezentacje uczestników konkursu oceni profesjonalne jury w składzie: prof. oświaty Marek Zieliński, dr hab. Marek Pasieczny, dr Henryk Kasperczak, dr Bartłomiej Marusik, mgr Krzysztof Meisinger. Przesłuchania gitarzystów odbędą się w sali koncertowej Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
W kategorii solistów należy wykonać z pamięci odpowiednio zróżnicowany repertuar o odpowiedniej długości czasu trwania (w zależności od ilości nauki gry na gitarze). Natomiast w kategorii zespołów utwory będzie można wykonywać z nut. Niestety dotychczas, w ponad dwudziestoletniej historii konkursu, żadnemu z gitarzystów czy zespołów kameralnych Ziemi Kłodzkiej nie udało się jeszcze sięgnąć po nagrodę główną w swojej kategorii. Może w tym roku szczęście uśmiechnie się do naszej utalentowanej muzycznie młodzieży?
XX Ogólnopolski Konkurs Muzyczny GITARIADA odbędzie się pod patronatem Michała Piszko – burmistrza Miasta Kłodzka oraz Macieja Awiżenia – starosty kłodzkiego. Szczegółowy regulamin i karty zgłoszeń można otrzymać drogą internetową pisząc na adres gitariada@o2.pl Nabór potrwa do 29 marca br.

* II Bystrzyckie Colloquium Gitarowe w Bystrzycy Kłodzkiej
W sobotę 26 stycznia br., tuż przed feriami zimowymi, odbyły się warsztaty gitarowe pod intrygującą nazwą „Bystrzyckie Colloquium Gitarowe” zorganizowane przez Szkołę Muzyczną II st. w Bystrzycy Kłodzkiej. Wzięli w niej udział przede wszystkim uczniowie bystrzyckiej średniej szkoły muzycznej oraz reprezentanci z kłodzkiej i wałbrzyskiej szkoły muzycznej. To już drugie takie warsztatowe spotkanie gitarzystów w historii działalności najmłodszej szkoły muzycznej Ziemi Kłodzkiej. Poprzednim razem, w 2015 r., uczniowie wraz z pedaggogami pochylali się nad twórczością włoskiego gitarzysty i kompozytora Mauro Giulianiego. Tym razem w centrum zainteresowania znalazła się twórczość współczesnego kubańskiego kompozytora i pedagoga Leo Brouwera. II Colloquium rozpoczęto od koncertu młodych gitarzystów, a każdy z występujących zaprezentował inny utwór Brouwera. Potem prof. oświaty Marek Zieliński (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. we Wrocławiu), gość specjalny warsztatów, wygłosił wykład pt. „Znaczenie twórczości Leo Brouwera dla współczesnej pedagogiki gitarowej”. Natomiast w trzeciej części Colloquium wszyscy młodzi muzycy mogli pracować podczas lekcji indywidualnych z prof. Markiem Zielińskim nad techniką wykonawczą i interpretacją muzyczną – w szczególności etiud Brouwera. To była mocno gitarowa sobota w Bystrzycy Kłodzkiej!

* Czas zaplanować gitarowe wakacje
Za oknem jeszcze śnieg i mróz, ale już dziś warto zaplanować swoje letnie wakacje. A najlepsze wakacje są oczywiście z gitarą w ręce! Rozwój muzycznej pasji ułatwią XIII Letnie Warsztaty Gitarowe w Jedlinie-Zdroju organizowane w tym roku w dniach 29.06.-8.07.2019 r. Warsztaty skierowane są do wszystkich tych, którzy chcą zgłębiać tajniki gry na gitarze, którzy lubią koncertować, i którzy po prostu lubią twórczo spędzać czas wolny. W tym roku wśród polskich wykładowców (m.in. prof. Marek Zieliński, dr Bartłomiej Marusik, dr Jakub Niedoborek, dr Henryk Kasperczak, mgr Krzysztof Meisinger) znalazła się także wybitna grecka gitarzystka i pedagog prof. Elena Papandreou. Artystka wystąpiła w ponad 40 krajach. Jako uczestniczka programu koncertowego „Rising Stars” prowadzonego przez „European Concert Hall Organisation”, wystąpiła w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy, takich jak Musikverein w Wiedniu, Koelner Philharmonie, Birmingham Symphony Hall, czy Athens Concert Hall. Wystąpiła także w Tchaikovsky Concert Hall w Moskwie oraz Queen Elisabeth Hall w Londynie. W 1998 r. zadebiutowała w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Aktualnie Elena Papandreou jest profesorem gitary na Uniwersytecie Macedonii w Thessalonikach w Grecji. Regulamin, informacje dodatkowe oraz zapisy na XIII Letnie Warsztaty Gitarowe w Jedlinie-Zdroju wyłącznie na kartach zgłoszeń, które można otrzymać drogą internetową pisząc na adres gitariada@o2.pl

Wydania: