Muzeum Ziemi Kłodzkiej wyróżnione

Autor: 
inf. MZK
Gala EDD fot.jpg

W dniu 17 listopada 2017 r. w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym w Opolu odbyła się Ogólnopolska Gala podsumowująca 25. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele instytucji zaangażowanych w organizację tegorocznych EDD (w tym Muzeum Ziemi Kłodzkiej) i osoby prywatne. Galę uświetnił koncert kwartetu smyczkowego „Elsner Ensamble”, wystąpienia prof. Małgorzaty Rozbickiej (dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa), Violetty Porowskiej (wicewojewoda opolski) oraz Arkadiusza Wiśniewskiego (prezydent Miasta Opole) oraz prezentacja „Żywczaków portret własny. Historia i tradycja miasta Żywca” w wykonaniu Stowarzyszenia Asysta Żywiecka (organizatorów EDD).
W czasie trwania tegorocznych obchodów EDD około ćwierć tysiąca osób uczestniczyło w wydarzeniach kulturalnych w ponad 2300 miejscach w całej Polsce.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wielowarstwowa idea. Jej zadaniem jest m.in. ukazywanie działalności pokoleń, historii i tradycji naszych przodków, wzajemnych relacji, powiązania z naturalnym środowiskiem przyrodniczym.
Tegoroczne hasło „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu” skłaniało do pokazania krajobrazów małych jak i dużych miast, wsi, terenów, miejsc ciekawych. Ich piękna, malowniczości, zwyczajów, wartości i kultury. Idea ta dała możliwość edukowania i informowania o wielokulturowości. O potrzebie ochrony naszych dóbr, szacunku do nich, utrzymaniu pięknej przestrzeni, która może nas uczyć wrażliwości i empatii, uczynić nas lepszymi ludźmi.
Podczas uroczystej gali wyróżnienia otrzymały instytucje i osoby szczególnie aktywne podczas EDD, krzewiące polską tradycję i kulturę. Z przyjemnością informujemy, że Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku zdobyło wyróżnienie w uznaniu za zaangażowanie w organizację 25. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce pn. Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu, przyznane przez prof. Małgorzatę Rozbicką dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W muzeum 16 września 2017 r. rozpoczęła się gra miejska „Śladami kłodzkich Żydów” przygotowana przez Grzegorza Sadowskiego i Mietka Kowalcze współpracujących z muzeum. Była to wędrówka po mieście w poszukiwaniu śladów materialnych i kulturowych związanych z kłodzkimi Żydami. Na kłodzkim cmentarzu Michał Cyprys opowiedział o symbolice i elementach architektury cmentarnej żydowskiej nekropolii. Następnie odbyła się prelekcja z pokazem multimedialnym prowadzona przez Henryka Grzybowskiego. Zaprezentowano unikalne, archiwalne zdjęcia kłodzkiej synagogi w momencie pogromu Nocy Kryształowej. Całość uzupełniały materiały niemieckiego artysty Gerharda Roesego, który zbudował makietę kłodzkiej synagogi.
W przyszłym roku Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Mamy nadzieję zaangażować się ponownie podejmując ciekawe tematy kulturowe i społeczne.

Wydania: