W kilku zdaniach - wydarzyło się w Szczytnej

Autor: 
Danuta Chmielarz
Danka1.jpg
danka2.jpg
danka3.jpg
danka4.jpg
proboszcz 25 rocznica (12).jpg

* Plon niesiemy, plon.
Dożynki gminne w tym roku odbyły się w Łężycach, konkretnie w Wiejskim Centrum Aktywności Społecznej i zgodnie z ustanowioną już w gminie tradycją. Była więc na początek msza św., były wieńce dożynkowe, ośpiewanie ich przez działające w gminie zespoły ludowe i dzielenie dożynkowego bochna chleba, a nawet kilku. Do zebranych przemówił senator PiS. Szczególnym punktem imprezy było uhonorowanie Stanisława Ogrodnika, który złożył rezygnację z funkcji sołtysa wsi Wolany, ale wcześniej pracował na jej rzecz kilka kadencji. Gospodarze przygotowali doskonałe jadło i wiele atrakcji dla licznych gości.

* Narodowe czytanie.
Odbyło się w siedzibie Bractwa Rycerskiego w Szczytnej. Teksty dla czytających przygotowały Panie z Biblioteki Miejskiej, ale kto miał takie życzenie, wybrał sobie sam odpowiednią scenę „Wesela” S. Wyspiańskiego. Dramat czytało ok. dwadzieścia osób, a jeden z uczestników przygotował inne niespodzianki z „Weselem” związane, zaczerpnięte z dawnej prasy. Nastrój czytania podkreślały rekwizyty z wsią związane i wystawka dzieł Stanisława Wyspiańskiego.

* Niby zwyczajny, a niezwyczajny początek roku szkolnego 2017/2018.
Z całą pewnością na to wydarzenie czekali wszyscy zainteresowani z niecierpliwością, bo to przecież początek szkoły po nowemu – staremu: 8-letnia podstawówka, 4- i 5-letnia szkoła średnia i zawodówki, zwane branżowymi. Nad organizacją nowego roku pracowano w Gminie z całą uwagą, organ prowadzący placówki oświatowe robił bowiem wszystko, by nikt z zatrudnionych nauczycieli nie stracił pracy.
W Gimnazjum – uroczysty apel. - To jest ostatnie takie nasze spotkanie w tym budynku. W przyszłym roku będziemy już prawdopodobnie w nowej szkole – mówiła dyrektor Alicja Panterałka. - Jest was niewielu, ale musicie zrobić wszystko, żeby ostatnie lata gimnazjum wykorzystać właściwie i zaznaczyć swoją obecność w naszym środowisku.
W bieżącym roku szkolnym w Gimnazjum będzie się uczyło w trzech klasach około pięćdziesiąt osób. Większość zatrudnionych tu nauczycieli nie będzie miała w swojej szkole pełnego etatu.
W Szkole Podstawowej im. Orła Białego będzie 17 oddziałów; jeden z oddziałów będzie dwujęzyczny – zajęcia komputerowe i matematyka prowadzone będą w języku polskim i angielskim. I tutaj 7 nauczycieli nie będzie miało pełnego wymiaru zatrudnienia. W pierwszym dniu nauki w szkole panował gwar tłumu ludzi – uczniowie, rodzice, nauczyciele – którzy załatwiali ostatnie ważne sprawy. Spotkani uczniowie kl. 7 wydawali się być zadowoleni, że nie musieli się nigdzie przenosić. A za oknami widać było wznoszące się mury nowej, powstającej dopiero części przyszłego kompleksu edukacyjnego.

*Jak z „Archiwum X”
W ostatnich dniach pierwszej dekady września, w nocy nieznane siły rodem z „Archiwum X” powaliły część ogrodzenia cmentarza komunalnego w Szczytnej. Jak? – różnie się mówi i słyszy, kto? – podobnie. W tym samym czasie podobne siły dokonały wielu innych aktów wandalizmu na terenie miasta. Mieszkańcy skarżą się, że robi się u nas coraz bardziej niebezpiecznie.

* Zapalmy Mu światełko pamięci.
Dnia 6. czerwca 2009 roku zmarł nieodżałowany – chociaż już wtedy na emeryturze- proboszcz szczytniańskiej parafii Benedykt Narloch, który często podkreślał, że najważniejsze jest, by człowiek był po prostu dobry, w całym znaczeniu tego słowa. Jego imię, na mocy uchwały RM Szczytnej , nosi Centrum Sportu, Rekreacji i Aktywnego Wypoczynku oraz maskotka Szczytnej – Benio. Bo to był ceniony kapłan i dobry człowiek! W miesiącu pamięci o zmarłych zapalmy Mu światełko pamięci. Jednak niekoniecznie przy kamieniu pamiątkowym.

Wydania: