Co słychać w Gminie Nowa Ruda

Autor: 
inf. Barbara Adamska
3,2 MLN NA DROGI.jpg
DOŻYNKI GMINNE W GM.jpg
FILMOWA GMINA Fot. B.jpg
LOKALNY PRODUKT.jpg
PIEWANIE POD ORŁEM NA BIS_TADEUSZ WOŹNIAK Fot. B.jpg

* 3,2 MLN NA DROGI – BRAK WYKONAWCÓW
Wkrótce rozpoczną się kolejne remonty dróg, na które Gmina Nowa Ruda uzyskała dofinansowanie z MSWiA. Przypomnijmy, że Gmina wystarała się w tym roku aż o 3,2 mln zł na remonty dróg gminnych.
W ramach tego dofinansowania, do końca br. wyremontowanych zostanie ponad 3,6 km dróg w co najmniej sześciu wsiach.
Niestety, na remont drogi i dwóch mostów w Świerkach, mimo przeprowadzenia dwóch przetargów w sierpniu i we wrześniu oraz negocjacji, nie udało się wyłonić wykonawcy. W celu znalezienia firmy zdolnej do wykonania zadania zostało one podzielone na dwie części. Przetarg na pierwszą już został ogłoszony.

* POSZUKIWANY NOWY WŁAŚCICIEL PAŁACU W BOŻKOWIE!!!
Na stronie www.zabytki-nieruchomosci.com pojawiło się ogłoszenie o wystawieniu na sprzedaż, przez obecnego właściciela – spółkę z Sobótki, Pałacu w Bożkowie. O cenę i warunki sprzedaży należy jednak pytać bezpośrednio biuro nieruchomości. 4000 m2 powierzchni pałacowych, po remoncie może pełnić funkcję ekskluzywnego SPA. Czy tym razem pałac będzie miał więcej szczęścia?

* DOŻYNKI GMINNE W GM. NOWA RUDA 2017
W niedzielę, 10 września na terenie sołectwa Nowa Wieś Kłodzka odbyły się tegoroczne Dożynki Gminne. Zgodnie z tradycją, uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od mszy św. Jej uroczysty i podniosły charakter nie tylko podkreśliło piękne kazanie wygłoszone z tej okazji w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Nowej Wsi Kł., ale także złożone przed ołtarzem wieńce wykonane przez sołectwa. Wielu mieszkańców i zaproszonych gości miało okazję usłyszeć przepiękne pieśni w wykonaniu chóru parafialnego ze Srebrnej Góry oraz orkiestry dętej z Głuszycy. Dźwięki orkiestry towarzyszyły również podczas korowodu maszerującego na plac biesiadny. Wokół rozstawionych stołów i ław nie zabrakło stoisk, na których swoje wyroby prezentowali lokalni wytwórcy oraz stowarzyszenia. Na uczestników dożynek czekały ciepłe posiłki, napoje i pyszne ciasta.
Podczas dożynek najważniejsi są rolnicy. Państwo Krystyna i Tomasz Maciejczyk oraz Wiesława i Stefan Kraus otrzymali nagrodę wójta gminy. Młodsi rolnicy – Państwo Sylwia i Mariusz Maciejczyk oraz Monika i Tomasz Kryniccy odebrali gratulacje od Wójta gminy oraz vouchery na kolację. Część artystyczną uroczystości wzbogaciła Biesiada Góralska w wykonaniu kapeli „Hajduk” ze Szczyrku i zespół muzyczny Redox. Jak zawsze mogliśmy także liczyć na występy naszych dziesięciu Kół Gospodyń Wiejskich i dwóch Klubów Seniora.
W konkursie na najpiękniej ozdobioną posesję, jury najbardziej do gustu przypadły „Świnki” pani Agaty Guzary.

* OBSZARY ZDEGRADOWANE DO LIKWIDACJI
Gmina Nowa Ruda pozyskała dotację na opracowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji (LPR). Jest to dokument, który identyfikuje potrzeby w zakresie odnowienia zdegradowanych obszarów. Posiadanie go jest o tyle istotne, że umożliwia Gminie ubieganie się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w tym w szczególności ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 - 2020, na realizację omówionych w dokumencie zadań. Koszt przygotowania takiego Programu wyniósł 95.744,00 zł (90% tej kwoty stanowi dotacja pozyskana w ramach środków RPO WD na lata 2016-2020), co oznacza, że wkład własny stanowi wartość 9.574,40 zł.

* FILMOWA GMINA
W ostatnim czasie teren naszej gminy znów zagrał w filmie. Tym razem reżyserowi Janowi Jakubowi Kolskiemu przypadł do gustu teren dworca kolejowego w Ludwikowicach Kł. Scenariusz filmu „Ułaskawienie” jest osnuty wokół historii rodziny samego reżysera, a główną rolę zagra Grażyna Błęcka-Kolska, gwiazda komedii „Kogel-mogel”. W głównych rolach wystąpią także Jan Jankowski i Michał Kaleta.

* ZAGŁOSUJ NA LOKALNY PRODUKT
Na stronie glacensis.treespot.pl uruchomiono badanie popularności produktów regionalnych. Znajdziesz tam tradycyjne produkty regionalne dla naszych lokalnych polskich i czeskich producentów. Zapraszamy do głosowania na ulubiony produkt ze strony polskiej i czeskiej. Klikając na przycisk „zagłosuj“, oddajesz mu swój głos, możesz zagłosować tylko raz. Ankieta będzie prowadzona do 15 października 2017 roku. Po ukończeniu, w kalendarzu na 2018 r. zostaną opublikowane 24 najbardziej popularne produkty regionalne. Wśród produktów jest także Woliborska herbatka!

* ŚPIEWANIE POD ORŁEM NA BIS
Druga edycja Śpiewania pod Orłem za nami. Cieszymy się, że zaszczycili nas tak znakomici artyści, jak grupy U Studni i Chwila Nieuwagi, czy znakomity i jedyny w swoim rodzaju Tadeusz Woźniak z zespołem. Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda serdecznie dziękuje Antoniemu i Michałowi Dominiakom ze Schroniska ORZEŁ za gościnę, ogromne wsparcie i współpracę podczas przygotowania wydarzenia.
Jesteśmy niezwykle wdzięczni wszystkim widzom za obecność podczas sobotniego popołudnia. Wierzymy, że dźwięki płynące ze sceny oraz niepowtarzalny klimat miejsca wynagrodził Wam niedogodności pogody. Dziękujemy, że byliście z nami. Z niecierpliwością czekamy na następne koncerty za rok.

* SPOTKANIE Z AUTOREM
Zapraszamy na spotkanie z Joanną Lamparską, autorką książek o tajemniczych zamkach i podziemiach Dolnego Śląska! Niezwykłych opowieści będziemy słuchać 20 października o godz. 18.00 w wyjątkowym miejscu „Chacie Pod Sową” na Przełęczy Sokolej w Górach Sowich.
Zapraszamy!

Wydania: