II Akordeonowy Turniej Hrabstwa Kłodzkiego

Autor: 
Liliana Stopka
Foto: 
Mieczysław Krombach
akor1.jpg
laureaci III kat.jpg

Udział wzięło 45 osób z 9 miast i wszyscy otrzymali na pamiątkę okazjonalne koszulki ufundowane przez Burmistrza Miasta Kłodzka. Na uwagę również zasługuje fakt objęcia przez Burmistrza patronatu honorowego w/w imprezy. Prezentacje akordeonistów oceniało jury w składzie: dr Piotr Chołołowicz – przewodniczący i członkowie: Jacek Gąsior oraz Julian Kwiatkowski. Kłodzka szkoła może się poszczycić liczną grupą laureatów. W kat.I: Oskar Gałęski I m., Bartosz Czelnik i Szymon Dulski II m., Kuba Ferenz III m. W kat. II: miejsce II zajął Tymek Bartlewski a wyróżnienie Kamil Urbański. W kat. IV: uczniowie Kłodzkiego Towarzystwa Muzycznego Polifonia zdobyli: I m. Szymon Koremba, II m. Szymon Wolak i Maciej Kachel. W kat. V: uczeń Kłodzkiego Towarzystwa Muzycznego Polifonia Hubert Capaja II m. W kat. VI: Wojciech Goc – III m., Daniel Kwiatkowski II m., Józef Kmita i Tomasz Łukaszczyk I m.
Ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród towarzyszył zastępca Burmistrza – Wiesław Tracz.
Wszystkim laureatom składam gratulacje i życzenia dalszej owocnej pracy nad doskonaleniem swoich umiejętności wykonawczych.
Do zobaczenia na kolejnym konkursie za rok.
***
XVI Dzień Akordeonu w opiniach uczestników
• Bardzo dziękuję, że mogłem wziąć udział jako uczestnik oraz słuchacz w II AKORDEONOWYM TURNIEJU Hrabstwa Kłodzkiego oraz wspaniałym wieczorze XVI Dni Akordeonu. Cieszy fakt, że tak dużo bardzo młodych dzieci gra....A to nie jest takie proste. Pani profesor Liliana Stopka wspaniale zorganizowała kolejną Ucztę z Akordeonem. Do kolejnego spotkania 10 marca 2018 roku zostało 359 dni tylko 11 miesięcy i 25 dni. Do zobaczenia w 2018 roku .... 
Józef Kmita
• /.../ Pani profesor wraz ze swoimi uczniami i zaproszonymi wirtuozami akordeonu dała pokaz pasji jakich mało. Na początku... wystąpili młodzi laureaci wcześniejszego, II Turnieju Akordeonowego Hrabstwa Kłodzkiego ... Młodzi pasjonaci akordeonu i uczniowie pani Profesor grali pewnie i pięknie a stres był chyba większy u rodziców i dziadków niż u ich pociech. Kolejny występ duetu saksofonowo-akordeonowego z Wrocławia zdumiał salę zestawem brzmień i siłą interpretacji byłego ucznia akordeonu pani Stopki, Tomasza Brusińskiego oraz saksofonisty Adriana Masseli. Wielkie zaskoczenie wzbudzili czterej dojrzali panowie: Tomasz Łukaszczyk, Daniel Kwiatkowski, Józef Kmita, Wojciech Goc, którzy wyszli na scenę z akordeonami, na których grywają w domach, ale przyciągnął ich artystyczny magnes p. Liliany... Wszystkie występy akordeonistów, jak na deser, wdzięcznie zdobiły tańce uroczej pary ze Szkoły Tańca pana Mierzejewskiego z Nowej Rudy.
Natomiast główne danie wieczoru pani Profesor podała w formie prawie godzinnego, wyjątkowego występu wirtuozów akordeonu z Ukrainy, duetu sympatycznych braci: Włodzimierza Gajdyczuka i Iwana Gajdyczuka. To była wspaniała uczta... Wychodząc czułem się „bogatszy” i chciałbym się dalej „bogacić” w przyszłości. Brawo dla artystów i brawa dla pani Profesor. Prosimy o ciąg dalszy.
Wdzięczny widz – Adam Łącki
• /.../ Impreza udała się wspaniale dzięki zaangażowaniu pani Liliany Stopki, która ją prowadziła i która jest drogowskazem, mentorką i nauczycielką dla uczniów Szkoły Muzycznej w Kłodzku. Występy rozpoczęli uczniowie tej szkoły, dla których wzorem mogą być występujący po nich studenci WSM we Wrocławiu a następnie duet akordeonowy dwóch braci z Ukrainy... Zwłaszcza ci ostatni zaprezentowali wyjątkowy kunszt wykonawczy...po wyjściu ze spektaklu czułem się oszołomiony.
Dla miłośników muzyki akordeonowej była to „wielka uczta, balsam dla duszy i uszu” a wszystkim wykonawcom należą się wyrazy uznania . Bardzo interesująco zaprezentowała się para taneczna z Nowej Rudy, której występ był wspaniałym uzupełnieniem spektaklu.
Dla pani Liliany Stopki wyrazy szacunku i gratulacje za tak udaną imprezę.
Jerzy T. z Kłodzka
• Mój 9-letni syn Szymon, po przyjściu z koncertu ... był tak „naładowany” pozytywną energią, że nawet późna pora nie była w stanie przeszkodzić mu w słuchaniu zakupionej płyty braci Gajdyczuk. A wczesnym rankiem pierwszą czynnością było...oczywiście włączenie płyty :). Myślę, że to najlepszy dowód na wspaniałość koncertu – zafascynowanie dziecka. Bardzo serdecznie dziękuję pani prof. L. Stopce za poruszenie w najmłodszym pokoleniu kłodzczan wrażliwej struny ich duszy...
Katarzyna Wolak
• /.../ Mój 9-letni wnuk Szymon, który uczy się gry na akordeonie u pani prof. Lilianny Stopki brał po raz pierwszy udział w konkursie.... Była to prawdziwa uczta duchowa. Niesamowita, ciepła, domowa atmosfera, którą stworzyła pani profesor L. Stopka sprawiła, że z radością i podziwem słuchaliśmy laureatów tegorocznego konkursu. Pasjonujące były występy dawnych absolwentów Szkoły Muzycznej... Wielki podziw wzbudził duet braci Gajdyczuk... A cała sala śpiewała...Dziękujemy pani prof. L. Stopce i prosimy o więcej.
Renata Idczak
• W tym roku po raz kolejny wybraliśmy się z żoną ... na koncert w ramach organizowanego już po raz szesnasty Dnia Akordeonu. Formuła tego koncertu pozwala na wysłuchanie zarówno bardzo młodych wykonawców... wykonawców amatorów zachwycających piękną grą, zaawansowanych muzyków jak i prawdziwych wirtuozów akordeonu.
W trakcie tegorocznego koncertu występy akordeonistów wzbogacone były przepięknie wykonanym walcem i tangiem przez zaproszoną parę taneczną, a także wspólnym śpiewaniem publiczności wraz z wokalistami popularnych, znanych wszystkim utworów.
Po koncercie była możliwość nabycia płyt CD z utworami w wykonaniu prawdziwych gwiazd muzyki akordeonowej – duetu braci Wołodymyra i Iwana Gajdyczuk...wykonanie przez duet braci Gajdyczuk było prawdziwą ucztą... Mam nadzieję, że organizatorzy corocznego święta akordeonu, a przede wszystkim pani Liliana Stopka również w następnych latach zapewnią nam tak wiele wzruszających przeżyć.
Z podziękowaniem Józef A.

Wydania: