Święto Piernika z Książką

Autor: 
MH
3ZAMEKP.jpg
8ZAMEKP.jpg

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko realizuje od sierpnia 2016 roku do lipca 2017 roku mikroprojekt „Przystanki kultury z książką”, który jest współfinansowany ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego i Współpracy Czesko – Polskiej w Rychnov nad Kneźnou. Budżet zadaniowy wynosi 20 000 euro. Grupy docelowe to dzieci i dorośli, mieszkańcy pogranicza polsko-czeskiego.
W ostatnią sobotę listopada, razem ze społecznością i czytelnikami z Krosnowic wzięliśmy udział w Święcie piernika na Zamku w czeskim Potštejn. Gwoździem programu były wystawy i sprzedaż tradycyjnego czeskiego i polskiego piernika. Możliwości jego przetwarzania i dekoracji są nieograniczone. Od patrzenia i smakowania przeżyliśmy istny „zawrót głowy”. Częścią składową święta była też wystawa produktów pszczelarskich i wyrobów z miodu. Razem z tutejszymi mieszkańcami poznaliśmy tradycje czeskich zaślubin. Mieliśmy okazję zobaczyć piękny gmach biblioteki. Dzięki zachowanym zapisom w księgach poznaliśmy historię Zamku.
Udział społeczności lokalnej z Polski, w tym wydarzeniu jest dowodem na to, że mikroprojekt „Przystanki kultury z książką” zaostrza nasze apetyty na jeszcze więcej… – podkreśla Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki. Warto przyjechać w ostatnią sobotę listopada do czeskiego obec, aby wspólnie z czeskimi obywatelami poświętować w klimacie świąt o zapachu i smaku piernika. Impreza zostaje wpisana do kalendarza Biblioteki, jako warta uwagi i udziału w kolejnych edycjach. Ciąg dalszy nastąpi podczas Spotkań piernikarskich, już 15 stycznia 2017 roku po stronie polskiej w Pałacu w Kamieńcu. Do udziału zapraszają Wójt Gminy Kłodzko, Pałac Kamieniec oraz Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko.

Wydania: