Wydarzyło się w Szczytnej

Autor: 
Danuta Chmielarz
d1.jpg
d2.jpg
d3.jpg

Oswajanie z Urzędem Miasta.
Od kilku już lat do UM, pod opieką swoich nauczycieli i opiekunów, przychodzą najmłodsi i uczniowie SP oraz Gimnazjum, aby poznać istotę pracy Urzędu, spotkać się z niektórymi jego pracownikami, porozmawiać o tym co, gdzie i jak można w nim załatwić. Przedszkolaki po prostu zwiedzają budynek, malują, otrzymują upominki, starsi spotykają się z p. Sekretarz, Burmistrzem lub wybranymi przez siebie urzędnikami. Młodzież pyta o to, jak założyć działalność gospodarczą, wyrobić dowód osobisty; interesuje ją zagospodarowanie przestrzenne miasta i gminy, wywóz nieczystości, organizacja wyborów i inne praktyczne zagadnienia. Uczniowie z ZSS w Chocieszowie zaproponowali urzędnikom ankietę do wypełnienia. Ten praktyczny sposób oswajania młodych mieszkańców gminy z działalnością Urzędu na pewno zaowocuje w przyszłości i pozwoli im zrozumieć, że jest to miejsce, w którym mogą otrzymać określoną pomoc.

Biblioteka w Szczytnej inspiruje.
To hasło miejscowej placówki na 13.Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Zajęcia odbywające się w tych dniach w zasadzie niewiele różniły się od codziennej pracy pań bibliotekarek: była bowiem wymiana książek, kąciki tematyczne, Strefa Młodego Rodzica gościła najmłodszych, przedszkolaki rozwijały wyobraźnię, a „Włóczykije” ruszyły w teren, by oficjalnie rozpocząć sezon. Każdy dzień tego tygodnia był atrakcyjny i jednocześnie pożyteczny.

Historia i zbiory Pipe Club Szczytna – tematem wystawy.
Wystawę zorganizowali fajczarze (w siedzibie Bractwa Rycerskiego MB KP) z okazji 30-lecia istnienia klubu; była ona jedną z atrakcji przygotowanych z okazji Mistrzostw Polski w Wolnym Paleniu Fajki. Zawierała kilka ekspozycji tematycznych, np. prezentacja fajek poszczególnych producentów, dyplomy i nagrody zdobyte w różnych miejscach i krajach na mistrzostwach w wolnym paleniu fajki, kroniki Pipe Clubu, fotografie, prace Mirosławy Bernat, plastyczki zaprzyjaźnionej z klubem i wiele innych ciekawostek dotyczących zarówno historii jak i teraźniejszości miłośników fajki ze Szczytnej. Wystawa wyraźnie pokazała wyższość fajki nad papierosem, a zgromadzeni na niej byli zadziwieni i zaskoczeni.

Efekty decyzji odgórnych.
W roku szkolnym 2016/2017 w SP im. Orła Białego w Szczytnej będzie tylko jedna, 13-osobowa klasa pierwsza. Spowoduje to pewne trudności z zapewnieniem zatrudnienia wszystkim nauczycielom. Zabraknie natomiast miejsc w przedszkolu przy ul. Leśnej. Znajdzie tu opiekę 150 dzieci, natomiast 22 będzie umieszczonych w budynku po byłym internacie.

Będzie bezpieczniej.
Jak poinformował Burmistrz na sesji RM, a fakty pokazują, budowane jest kolejne przejście przez K8, co spowoduje, że z ul. Dojazdowej na działki będzie można przejść znacznie bezpieczniej. Inwestycja ta w części finansowana jest przez Gminę. Wreszcie.

Wydania: