Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

AMBASADOR
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju odwiedził ambasador Iraku – Asaad Sultan Abogual wraz z małżonką. Wizyta w naszym regionie została zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Woj. Dolnośląskiego we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Celem wizyty było przedstawienie Ambasadorowi najbardziej ciekawych miejsc. Podczas wizyty w Muzeum Papiernictwa, dyplomata obiecał pośrednictwo w nawiązaniu kontaktów dusznickich historyków z ośrodkami zajmującymi się badaniem dziejów pisma oraz materiałów piśmiennych w Iraku. Trzymamy kciuki za owocną współpracę.
PLEBISCYT
W Zdrojowym Teatrze Animacji w Je-leniej Górze miała miejsce uroczysta gala, podczas której wręczone zostały nagrody zwycięzcom plebiscytu Osobowość Roku 2015 – na trzecim miejscu znalazł się burmistrz Miasta Kudowa Zdrój – Piotr Maziarz. Gratulacje!
POLITYKA
Podczas 20. sesji Sejmiku Samorządowego Województwa Dolonośląskiego, utworzono nowy klub radnych – Bezpartyjni Samorządowcy. Klub stworzyła m.in. dotychczasowa opozycja, a z nią część radnych klubu PO i…Czesław Kręcichwost, który wygrał wybory samorządowe wspierany przez PO.
MRÓWKI
W ramach programu „Działaj w Zielone”, przygotowanego przez Fundację Arka, na terenie Nadleśnictwa Zdroje zrealizowano inicjatywę obywatelską pn. „Zakątek mrówek”. Celem działania jest ochrona ponad 100 mrowisk znajdujących się przy szlaku turystycznym z Polanicy Zdroju do Karłowa. W ramach inicjatywy wiele mrowisk zostało już ogrodzonych, zamontowano tablicę informacyjną o potrzebie ochrony mrówek, tablicę interaktywną pozwalającą turystom poznać społeczeństwo mrówek, drewniany napis przy wejściu do mrówczego miasteczka „Służba Sanitarna Lasu”. Postawiono także ławeczki - jedna z nich jest z wizerunkami różnych gatunków mrówek. Największe zainteresowanie, zwłaszcza u najmłodszych, wzbudza ogromna rzeźba mrówki. Super!
WYBORY
Podczas zjazdu sprawozdawczo- wyborczego powiatowej organizacji Sojuszu Lewicy Demokratycznej, wybrano nowe władze. Nowym – starym przewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej w powiecie kłodzkim został Kazimierz Drożdż. Wiceprzewodniczący również się nie zmienił i jest nim ponownie Adam Łącki. Jak widać członkowie SLD nie lubią zmian.
RANKING
Inwestycje włożone w Teatr Zdrojowy im. M. Ćwiklińskiej oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Polanicy Zdroju zaowocowały tym, że miasto znalazło się na pierwszym miejscu w rankingu wydatków poniesionych na kulturę. Dotyczy to lat 2010 - 2014.
Miesięcznik samorządowy „Wspólnota” informuje, że miasto wydatkowało w tym okresie 10% swojego budżetu, co daje kwotę ponad 2 tys. zł na mieszkańca. Bez komentarza.
KULTURA
Od czerwca br. do Bystrzycy Kłodzkiej sezonowo powrócą „Czwartki kulturalne” – cykl imprez przedwieczornych, odbywających się na Rynku m.in. koncerty muzyczne, prezentacje artystyczne, debiuty twórcze. Nic dodać, nic ująć.
AKTOR
Oczom funkcjonariuszy policji, którzy zostali wezwani na interwencję do Teatru Zdrojowego im. M. Ćwiklińskiej w Po-lanicy Zdroju, po tym jak zauważono wyłamane drzwi – ukazał się osobliwy widok. Konkretnie policjanci zobaczyli owiniętego w kotarę, nagiego 32-latka, który spał sobie snem sprawiedliwego na balkonie. Mieszkaniec rejonu Wrocławia nie potrafił wytłumaczyć jak się w tym miejscu znalazł. Wiadomo tylko, że wcześniej uczestniczył w wieczorze kawalerskim. Jegomość miał w organizmie około 2 promili alkoholu. Kto wie, może to niespełniony aktor, alkohol ośmielił go na tyle, że otulony li tylko kotarą odegrał rolę…śpiącego na balkonie.
DEBATA
W auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej odbyła się debata na temat zmian szykujących się w polskim systemie edukacji. Środowisko nauczycielskie Kłodzczyzny spotkało się z minister Edukacji Narodowej - Anną Zalewską, która nie jest zadowolona z kondycji oraz systemu edukacji - jedno i drugie mocno niedomaga. Oczywiście na spotkaniu nie zabrakło władz lokalnych m.in. wicewojewody dolnośląskiego Kamila Zielińskiego, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renaty Surmy, starosty kłodzkiego Macieja Awiżenia. Debata została podzielona na bloki tematyczne. Zadawano pytania z zakresu planowanych zmian w Karcie Nauczyciela, finansowania nauki w małych szkołach, zmian w planach nauczania i podstawie programowej. No, no, no.
AKCJA
Były kandydat na burmistrza miasta Kłodzka – Sławomir Sularczyk chce zorganizować akcję zbierania podpisów mieszkańców miasta na rzecz przeprowadzenia referendum o odwołanie burmistrza i RM. Sularczyk przekonuje, że za takim krokiem przemawiają negatywne opinie o pracy obu organów władzy. Wniosek w sprawie akcji zbierania podpisów trafi do komisarza wyborczego, po czym, jeśli zostanie zaakceptowany, w kilkunastu miejscach Kłodzka pojawią się punkty, w których będzie można poprzeć inicjatywę referendum. Organizator musi zebrać głosy co najmniej 10% osób posiadających prawo wyborcze. No to się porobiło…
BARSZCZ
Sołtysi pomogą władzom samorządowym w opracowaniu mapy występowania skupisk barszczu Sosnowskiego na terenie gminy. Dokument ma powstać jak najszybciej. Pozwoli on również na szybkie opracowanie strategii walki z tą niebezpieczną rośliną. Gmina chce wykorzystać wszelkie możliwe sposoby, aby pozbyć się barszczu - pod uwagę bierze się działania mechaniczne, ale i chemiczne (w tym drugim przypadku jednak są one ograniczone z racji objęcia obszaru ustawą środowiskową „Natura 2000”). Władze lokalne liczą na włączenie się we współpracę zarządców i właścicieli pozagminnych terenów opanowanych przez barszcz Sosnowskiego. Trzymamy kciuki za powodzenie projektu.
STUDIA
Burmistrz Kłodzka – Michał Piszko stawia na edukację swoich urzędników. Jeszcze w tym roku studia podyplomowe rozpocznie niemal 20% pracowników Urzędu Miasta w Kłodzku. Gmina na ten cel pozyskała ponad 61 tys. zł z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na zwiększanie kompetencji urzędników. Całkowita kwota przeznaczona na ten cel to
77 tys. zł, wkład własny pracodawcy to 15 tys. zł. Wow.
BIUSTONOSZ
22-letnia mieszkanka Nowej Rudy, którą policjanci zatrzymali rano w centrum miasta, w portfelu posiadała kilka porcji amfetaminy. Po przewiezieniu kobiety na komisariat, okazało się, że to nie koniec - policjantka podczas przeszukania zatrzymanej znalazła ukryty w biustonoszu mefedon. Z zabezpieczonej ilości można byłoby przygotować 200 porcji narkotyków. W mieszkaniu białogłowy funkcjonariusze znaleźli tym razem ukryte w kosmetykach - kolejne środki psychotropowe oraz elektroniczną wagę. Funkcjonariusze udowodnili kobiecie, że od początku roku handlowała narkotykami. No to się kobiecina wkopała…
MARKET
Na przełomie maja i czerwca rozpocznie się budowa marketu Lidl w Kłodzku. Sklep będzie miał 1300 metrów kw. powierzchni sprzedażowej i zostanie oddany do użytku pod koniec roku. Jak widać sprzeciw kupców, aby powstał taki market i manifestacja przed kłodzkim Ratuszem, jaką transmitowała TV Trwam, nic nie dało. Mało tego, w mieście nie brakuje zwolenników budowy marketu - na jednym z portali społecznościowych powstała grupa „Chcemy LIDLA w Kłodzku”. Bez komentarza.
PROBLEMY
W Polanicy Zdroju miał miejsce zjazd sprawozdawczo-wyborczy powiatowej organizacji Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Podczas spotkania delegaci rozmawiali nie tylko o przyszłości SLD - poruszano wiele inicjatyw gospodarczych i społecznych SLD. Na zjeździe nie zabrakło tematu przyszłej budowy kopalni w Nowej Rudzie, która będzie uruchomiona dzięki inicjatywie Adama Łąckiego i staraniom SLD. Nic dodać, nic ująć.
WYNAGRODZENIE
W 2016 roku Urząd Miasta w Kłodzku na wynagrodzenia urzędników planuje przeznaczyć o 962 tys. zł mniej niż w 2014 roku. Zdaniem burmistrza jest to jeden z elementów planu oszczędnościowego w administracji, który został wprowadzony na samym początku kadencji. Jak mówi włodarz, obniżenie płac dotyczyło przede wszystkim takich stanowisk jak: burmistrz miasta, zastępca burmistrza, sekretarz gminy miejskiej, skarbnik gminy miejskiej Kłodzko. Uff.
LOTNISKO
Wiodącym tematem spotkania zorganizowanego przez wójta gminy Kłodzko - Stanisława Longawę, była budowa lotniska w Boguszynie w kontekście poprawy bezpieczeństwa w regionie. W spotkaniu brali udział przedstawiciele m.in. Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, policji, straży pożarnej. Konieczność posiadania lotniska Wójt uzasadniał m.in. powodzią z 1997 roku, kiedy kilkadziesiąt kilometrów musiał lecieć helikopter podejmując ludzi z dachów, a ten czas działania operacyjnego był ograniczony koniecznością powrotu na lotnisko i zatankowania. Brak takiej bazy w Kotlinie bardzo utrudnia prowadzenie takich akcji. Jak mawiał Wyspiański: „Teatr swój widzę ogromny…”.
INWESTYCJA
Niemal 10 mln zł będzie kosztować realizacja jednej z największych inwestycji, jakie do tej pory realizowało Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.
W ramach projektu wykonana zostanie renowacja oraz adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku suszarni. Zamontowany zostanie nowoczesny system gaszenia mgłą wodną, jak i przeprowadzona zostanie konserwacja i digitalizacja zbiorów. Realizacja całego projektu potrwa do końca 2016 roku. Inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009 - 2014 oraz środków samorządu województwa dolnośląskiego. Gratulacje!
DELFINEK
W Bystrzycy Kł. przy budynku Szkoły Podstawowej nr 2 powstanie kryta pływalnia w ramach programu pn. „Dolnośląski Delfinek” realizowanego przez samorząd województwa.
Obiekt będzie przeznaczony do nauki pływania dzieci i młodzieży szkolnej, równocześnie przygotowany do oczekiwań osób niepełnosprawnych. Po czasie lekcyjnym basen stanie się ogólnodostępny, stąd w jego pobliżu utworzy się parkingi. Rewelacja!
SPRZĄTANIE
Osadzeni z kłodzkiego Zakładu Karnego porządkowali część potoku Jodłownik przy ulicy Śląskiej w Kłodzku. W korycie znalazły się puszki, butelki, a nawet kanapa. Jak mówi Burmistrz, porządki będą kontynuowane. Bez komentarza.

Wydania: