Hrabstwo Kłodzkie z akordeonem

Autor: 
Liliana Stopka
AC16101-295nagrodzeni w IV kat z burmistrzem.jpg
AC16101nagrodzeni w kat.jpg

Po raz pierwszy zorganizowałam w naszym mieście konkurs akordeonistów. Konkurs jedyny w swoim rodzaju, w którym mogli wziąć udział uczniowie, absolwenci, amatorzy i hobbyści.
Startowały 42 osoby z 9 miast. Prezentacja uczestników była oceniana przez jury, któremu przewodniczył dr Piotr Chołołowicz z Akademii Muzycznej w Katowicach.
Każdy z uczestników wyjechał z Kłodzka z „prezencikiem” utrwalającym w pamięci Hrabstwo Kłodzkie i Ziemię Kłodzką. Wyliczę choćby niektóre: albumy o Mariannie Orańskiej, albumy z fotografiami
z Ziemi Kłodzkiej, DVD z filmami o Kłodzku, pierniczki Hrabstwa Kłodzkiego a dla dorosłych wyroby z naszego regionu (metalowe od firmy Hefajstos i firmy Kowalstwo Artystyczne, wędzone pstrągi Pstrąg Kłodzki z hodowli w Ścinawce, przetwory z aronii z plantacji w Jarkowie). Ufam, że impreza ta będzie sprzyjała poszerzaniu repertuaru akordeonistów, jak również poszerzaniu wiedzy o naszym regionie. Osoby wyróżnione na Akordeonowym Turnieju Hrabstwa Kłodzkiego miały okazję zagrać w pierwszej części XV Dnia Akordeonu. Byli to nasi uczniowie: Tymoteusz Bartlewski, Szymon Koremba, Andrzej Opaliński i Hubert Capaja. Jeśli chodzi o uczniów, to ich wysoki poziom wykonawczy cieszył jurorów, natomiast wysoki poziom dorosłych wykonawców był absolutnym zaskoczeniem, co kilkakrotnie podkreślał dr Piotr Chołołowicz, serdecznie im gratulując. Tak więc na XV Dniu Akordeonu zagrali: Daniel Kwiatkowski, Tomasz Łukaszczyk, Stanisław Tarchała, Wojciech Goc (Józef Kmita nie wystąpił z powodu problemu z transportem instrumentu).
Wchodząc na stronę telewizji kłodzkiej można obejrzeć 10 minutową relację z obu imprez.
W ramach Dnia Akordeonu została zaśpiewana przez Karolinę Opalińską, przy akompaniamencie akordeonisty Andrzeja Jakubowskiego, piosenkę o 15-leciu imprezy, z tekstem wielbicielki akordeonu Elżbiety Karkulewskiej. Po ich występie – czas dla gwiazd: duet braci Volodymyr i Ivan Gaidychuk z Ukrainy oraz zespół Symetrio z Katowic. Usłyszeliśmy znane utwory z muzyki klasycznej wykonane brawurowo z ogromną wirtuozerią (duet) oraz własne kompozycje z zastosowaniem efektów perkusyjnych i ciekawego instrumentu jakim jest tzw. zaklinacz deszczu.
Mam nadzieję, że XV Dzień Akordeonu dostarczył słuchaczom wiele muzycznych wrażeń i zapadnie w pamięci co najmniej do 2017 roku, czyli do kolejnej edycji.

Wydania: