Las z wizytą w MOK-u

Autor: 
Danuta Chmielarz
SAM_4014.jpg

W 1.Przeglądzie Leśnej Twórczości Dziecięcej Szkół Podstawowych, zorganizowanym przez Nadleśnictwo „Zdroje”, wzięło udział osiem drużyn z placówek oświatowych powiatu kłodzkiego, w tym Ośrodek Szkolno-Wychowawczy prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Józefa w Polanicy-Zdroju; przedstawiciele szkół z Kłodzka, Dusznik-Zdroju, Lewina Kłodzkiego, Wambierzyc, Szczytnej, Chocieszowa i Polanicy-Zdroju.
W sumie ponad sto osób i ich opiekunowie. Lasy Państwowe reprezentowali zasiadający w jury przeglądu: Leszek Boruń- sekretarz, Szczepan Hotoła – podleśniczy z Leśnictwa Kudowa-Zdrój, Przemysław Zwaduch – nadleśniczy Nadleśnictwa „Zdroje” i Małgorzata Bednarek – pomysłodawczyni i prowadząca spotkanie miłośników lasu – specjalistka m.in. ds. edukacji leśnej. Uczniowie zaprezentowali się w czterech konkurencjach, określonych jako: odgłosy lasu, leśna piosenka, taniec zwierzaka i słowo na temat lasu. W pierwszych trzech dzieci mogły wykazać się przede wszystkim talentem i pomysłowością i udowodniły, że są dobrymi obserwatorami zwierząt; czwarta konkurencja to były głównie małe formy dramatyczne o wyraźnym przesłaniu dydaktyczno-wychowawczo-ekologicznym. W każdej z nich wyróżniono trzy najlepsze występy, a dodatkowo zsumowane punkty pozwoliły wyłonić „szkołę najbardziej leśną”. Tak więc obok nagród indywidualnych dla najlepszych trójek, były upominki dla wszystkich uczestników i cenne nagrody dla zwycięskich szkół, którymi okazały się: SP nr 6 im. Unii Europejskiej z Kłodzka, SP im. Orła Białego ze Szczytnej i Zespół Szkolno-Przedszkolny z Lewina Kłodzkiego; otrzymały one laptopy i telewizor, a nauczyciele z tych szkół – równie cenne i praktyczne upominki.
Trzeba przyznać, że impreza była doskonale zorganizowana, dzieci nie tylko współzawodniczyły, ale też świetnie się bawiły, a główny cel wydarzenia – edukacja leśna – został na pewno osiągnięty. Z uwagi na cenne nagrody i atrakcyjność Przeglądu należy się spodziewać, że za rok chętnych do wzięcia w nim udziału będzie znacznie więcej. W przeprowadzeniu imprezy pomagał MOK.

Wydania: