„Poeci be granic” w „Chrobrym”

Autor: 
Zuzanna Grzybowska

Poeci są wśród nas, bardziej lub mniej na co dzień widoczni. 12 listopada 2015 roku w LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku uczniowie mieli okazję spotkać się z twórcami uczestniczącymi w XII Międzynarodowym Festiwalu Poezji „Poeci bez granic”. Większość gości pochodziła z Ukrainy.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy polonistek Izabeli Warzechy i Magdaleny Sobczyńskiej oraz pana Kazimierza Burnata – poety, tłumacza, prezesa Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich oraz propagatora współpracy
z Narodowym Związkiem Pisarzy Ukrainy. W „Chrobrym” gościli poeci z Ukrainy – Michał Sydorżewski, prezes Zarządu NZPU, Oleksander Bogdanowicz Gordon, Iryna Myronenko i Sergij Szielkowij.
Część spotkania przeznaczono na prezentację biogramów poetów oraz ich twórczości. Wiersze w języku polskim i ukraińskim czytali sami autorzy oraz recytowali uczniowie „Chrobrego” – Dominika Olek, Zuzanna Makuchowska, Dominika Chuchla, Agata Woźniak, Jonatan Rataj i Kamila Sobczyk. Ze swoim talentem gitarowym zaprezentował się także Adam Jankowski – uczeń Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej. Dalszą część spotkania stanowiła rozmowa z poetami, w czasie której uczniowie pytali gości m.in. o inspiracje, ulubionych autorów, proces twórczy. Nie zabrakło również wątku politycznego, rozmawiano o roli literatury w trudnych dla naszych wschodnich sąsiadów czasach.
Spotkanie było częścią realizowanego w szkole projektu „Poeci są wśród nas”, nagrodzonego w II Konkursie Grantowym „Szkoła w działaniu” organizowanym przez Fundację „Razem możemy więcej”.

Wydania: