Przegląd noworudzkich imprez kulturalnych 2014 roku

Autor: 
UMNR
NR1.jpg
NR2.jpg
NR3.jpg

LIPIEC
LATO W MIEŚCIE:
Noworudzkie Bieguny Kultury
Od 4 lat w Nowej Rudzie odbywa się festiwal „Noworudzkie Bieguny Kultury”, nawiązujący do tradycji „Festiwalu Studentów Szkół Artystycznych”, który odbywał się w tym mieście w latach 70. XX wieku.
Inicjatorem i gospodarzem festiwalu „Noworudzkie Bieguny Kultury” jest Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie wspierany przez Urząd Miasta Nowa Ruda oraz zespół muzyczny BIEGUNI.
Pomimo tego, że reaktywacja „Festiwalu Studentów Szkół Artystycznych” w dawnej jego formie, jako festiwalu gromadzącego wszystkie wyższe szkoły artystyczne z Polski, współcześnie nie jest możliwa, głównie z przyczyn finansowych, to jednak organizatorzy starają się z roku na rok coraz bardziej zwiększać skalę wydarzeń artystycznych.
Noworudzkie Bieguny Kultury odbywają się na noworudzkim rynku, jako impreza otwarta. Rynek, który ze względu na swoje nietypowe, pochyłe położenie i zlokalizowanie sceny w dolnej jego części, po zapadnięciu zmroku i zapaleniu świateł scenicznych tworzy dla widzów i wykonawców festiwalowych, specyficzny klimat kameralnej przestrzeni, zamkniętej pośród urokliwych, zabytkowych kamieniczek.
Pierwsze edycje festiwalu miały charakter zdecydowanie muzyczny, goszcząc m.in. Krzysztofa Kiljańskiego, Stanisława Soykę, Krzysztofa Daukszewicza, Jerzego Filara, Szymona Zychowicza, Wojtka Gęsickiego, Antoniego Murackiego, Grzegorza Turnaua, Wolną Grupę Bukowina, Piotra Bukartyka i Jaromira Nohavicę. Ponadto w ramach „Noworudzkich Biegunów Kultury”, w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbywały się spotkania m.in. z Marianem Pankiem wykładowcą Instytutu Sztuk Pięknych im. Jana Długosza w Częstochowie, w 1973 studenta ASP w Krakowie, który w Nowej Rudzie w 1973 roku był pomysłodawcą i zrealizował happening „Biała Lokomotywa” oraz z Arturem Andrusem znanym i lubianym dziennikarzem III Programu Polskiego Radia i satyrykiem.
W 2014 roku „Noworudzkie Bieguny Kultury” przekształciły się w imprezę muzyczno-aktorską dzięki udziałowi aktorów warszawskich teatrów Stanisławy Celińskiej, Krystyny Tkacz (w 1971 r. studentki krakowskiej szkoły aktorskiej, uczestniczki noworudzkich festiwali) i noworudzianina Krzysztofa Tyńca, którzy zaprezentowali spektakl muzyczny „Nie jesteś sama”, z piosenkami do tekstów Agnieszki Osieckiej.
Kolejne edycje Noworudzkich Biegunów Kultury będą coraz bardziej zbliżały się do formy Festiwalu Studentów Szkół Artystycznych. V edycja festiwalu przybierze formę wydarzenia pięciodniowego. Poza muzykami i aktorami do współpracy zostali zaproszeni również studenci i artyści ASP, a także pisarka Olga Tokarczuk. W trakcie festiwalu będą odbywały się nie tylko wydarzenia o charakterze scenicznym ale i ulicznym. Impreza będzie realizowana przy współpracy wszystkich środowisk noworudzkich zintegrowanych pod hasłem „Zróbmy sobie festiwal”.
Podejmowane działania związane z tworzeniem noworudzkiego festiwalu mają na celu by „Noworudzkie Bieguny Kultury” zajęły znaczące miejsce na mapie wydarzeń artystycznych Dolnego Śląska i Polski.
SIERPIEŃ
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU
Festiwal o dużych tradycjach (do tej pory 22 edycje) i renomie. Udział w imprezie biorą zespoły folklorystyczne z najdalszych zakątków świata. Nasze miasto reprezentowane jest przez Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda”. Festiwal ma formułę objazdową. Grupy przedstawiają swój pogram w każdym z miast współorganizujących. Impreza trwa około 1 tygodnia i co roku liczy kilkuset uczestników.
WRZESIEŃ
Noworudzki Filmowy Zawrót Głowy
Nasze kino, pomimo peryferyjnego położenia i braku przynależności do “sieciówek”, garściami czerpie z bogatego dorobku polskiej i zagranicznej sztuki filmowej. Minęło już 12 lat odkąd Nowa Ruda nosi znamię miasta przyjaznego X muzie. Cykliczne spotkania z reżyserami, aktorami, pisarzami, krytykami filmowymi- sprawiły iż właśnie ta dziedzina sztuki jaką jest film, szczególnie rozkwitła w naszym regionie. Z pewnością przyczyniły się do tego znakomitości dużego ekranu, które nas odwiedzają. W ich poczet można zaliczyć: Katarzynę Figurę, Krzysztofa Zanussiego, Ryszarda Brylskiego, Zbigniewa Gajzlera, Roberta Gonerę, Roberta Więckiewicza, (noworudzianina), Przemysława Wojcieszka, Jerzego Płażewskiego, Joannę Brodzik, Filipa Bajona, Krzysztofa Kolbergera, Jerzego Stuhra, Krzysztofa Kowalewskiego Leona Niemczyka, Władysława Barańskiego, Henryka Gołębiewskiego, Jana Machulskiego, Magdalenę Różczkę, Jana Nowickiego, Olafa Lubaszenkę, Mariana Dziędziela.
LISTOPAD
Mistrzostwa Polski PTT w klasach B i A
Mistrzostwa są najwyższej rangi wydarzeniem tanecznym. W tym czasie w naszym mieście gościliśmy najlepszych tancerzy i tancerki z całej Polski. Łącznie ok. 180 par. Były to jedyne mistrzostwa tego rodzaju w tym czasie w Polsce dlatego pasjonaci tańca przyjechali na pokazy z terenu całego kraju. Łączna liczba widzów to ok.1000 osób.
Widowisko było zorganizowane w Centrum Turystyczno–Sportowym w Nowej Rudzie-Słupcu. Impreza była popularyzowana poprzez lokalne telewizje i prasę.
Piękno i poezja ruchu będąca atrybutem prezentacji tańca na poziomie mistrzowskim połączone z rywalizacją sportową i objęte profesjonalną troskliwą organizacją stworzyły niezwykle kulturalno-sportowe widowisko i dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń.

Wydania: