Przegląd imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych w gminie Stronie Śląskie

Autor: 
UMiG
IV RAJD STROŃSKI.jpg
kuglarskie pogranicze artykuł 27.jpg

„POLSKO – CZESKA STACJA SZTUKA”
W Gminie Stronie Śląskie w lecie odbywa się wiele imprez. W większości są to imprezy polsko-czeskie. Realizowane działania przyczyniają się do poznania kuchni regionalnej, sposobu aktywnego spędzania wolnego czasu, budowania pozytywnych relacji pomiędzy mieszkańcami pogranicza, zacieśnienia więzi zawartych już kontaktów, likwidacji barier językowych i stworzyły okazję poznania kultury obu regionów.
Jako pierwsze odbyło się „Kuglarskie pogranicze”. Podczas plenerowego polsko-czeskiego spotkania w Parku Miejskim zostało stworzone mini magiczne miasteczko ze stoiskami warsztatowymi, w których chętne dzieci i młodzież wzięły udział w przyspieszonym poznawaniu tajników sztuki kuglarskiej. Uczestnicy warsztatów zaprosili wszystkich uczestników zabawy do udziału w Polsko-Czeskiej Magicznej Paradzie ulicami miasta. Kolorowy korowód szczudlarzy, klaunów, „bańkarzy” zapraszał mieszkańców do uczestnictwa w dalszej części imprezy. Impreza miała na celu ukazanie tradycji kuglarskich obydwu narodów oraz poprzez pryzmat wspólnej “magicznej zabawy” zacieśnić więzy po obu stronach granicy. Odbył się konkurs na najciekawszy strój podczas parady oraz konkursy sprawnościowe związane z kuglarstwem.
14 czerwca odbyła się kolejna impreza ŚMIECH TO ZDROWIE. W Parku Miejskim został zorganizowany przegląd polsko–czeskich amatorskich zespołów kabaretowo - satyrycznych. Była to niebywała okazja dla wszystkich amatorskich grup, zespołów i osób indywidualnych zajmujących się twórczością kabaretowo-satyryczną na pokazanie się szerszemu gronu publiczności i stawieniu czoła wyzwaniu w walce o zwycięstwo. W przeglądzie wzięły udział 4 grupy kabaretowe. Wszystko to zostało poprzedzone kilkudniowymi warsztatami sztuki satyryczno-kabaretowej, które odbyły się w CETiK-u. Kurs został zakończony pokazem programu stworzonego przez jego uczestników podczas imprezy. Na uczestników imprezy czekało wiele atrakcji, konkursów oraz występów artystycznych.
Ostatnią imprezą organizowana w ramach projektu była „Polsko – Czeska Ekspresja Taneczna” nad Zalewem w Starej Morawie, która odbyła się 12 lipca br. Motywem przewodnim polsko-czeskiego spotkania plenerowego był taniec. Uczestnicy przenieśli się w świat baletu, salsy oraz zumby. Na plaży zaprezentowali się uczestnicy wcześniej przeprowadzonych polsko-czeskich warsztatów tanecznych, którzy przygotowali układy choreograficzne. Odbył się przyśpieszony kurs tańca zumby, salsy i baletu oraz konkurs tańca dla odważnych. Została również podjęta próba ustanowienia rekordu największej ilości osób tańczących ZUMBĘ na plaży na pograniczu, która wyniosła 300 osób. Tegoroczną gwiazdą wieczoru będzie Halina Mlynkova z zespołem.
W 2014 r. zorganizowano również „Stoły Bożonarodzeniowe w ramach projektu Stronie Śląskie miastem polsko-czeskiej tradycji”.
Podczas imprezy 7 grudnia 2014 r. zostało zaprezentowanych 15 stołów z tradycjami bożonarodzeniowymi i wyrobami rękodzielniczymi różnych organizacji, w tym 13 z Polski i 2 z Czech. W trakcie imprezy przeprowadzono konkursy w następujących kategoriach: 1. Na najładniejszą ozdobę bożonarodzeniową,, 2. Na najładniejszego anioła
3. na najładniej udekorowaną bombkę. Te dwie ostatnie zostały wyłonione z prac przygotowanych wcześniej na polsko-czeskich warsztatach. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki za udział i wkład włożony w stworzenie swojego stołu. Imprezie towarzyszyły występy amatorskich zespołów z programem świątecznym.
*
IV STROŃSKI RAJD TURYSTYCZNY W MASYWIE ŚNIEŻNIKA I KROWIARKACH
W dniach 15-17.08.2014 r. odbył się IV Stroński Rajd Turystyczny w Masywie Śnieżnika i Krowiarkach. Organizatorem rajdu było STOWARZYSZENIE ROZWOJU REGIONALNEGO „MASYW ŚNIEŻNIKA”, Pensjonat i Karczma Puchaczówka oraz Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim. Organizatorzy przygotowali ciekawe trasy piesze i rowerowe poprowadzone po szlakach głównie Masywu Śnieżnika. Każdy uczestnik otrzymał za udział w Rajdzie pamiątkowy znaczek, można też było wygrać wartościowe nagrody w konkursie wiedzowym organizowanym na trasie. W Rajdzie łącznie udział wzięło ok. 80 osób, głównie mieszkańców gmin Stronie Śląskie i Lądek Zdrój oraz mieszkańcy Wielkopolski, Górnego i Dolnego Śląska. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej V edycji Rajdu w 2015 r. Do zobaczenia, na szlaku!!
WYCIECZKI ROWEROWE Z CYKLU „GMINA AKTYWNA Z NATURY – POZNAJ
SWOJĄ OKOLICĘ”
W terminie od kwietnia do listopada organizowane są wycieczki rowerowe z cyklu „GMINA AKTYWNA Z NATURY – POZNAJ SWOJĄ OKOLICĘ”. W wycieczkach udział biorą głównie mieszkańcy gmin Stronie Śląskie i Lądek-Zdrój oraz coraz liczniej turyści z Dolnego Śląska i Wielkopolski. Wycieczki kończą się każdorazowo ogniskiem z pieczeniem kiełbasek, udział jest bezpłatny. Organizatorami imprezy są SPA „Jaskinia Niedźwiedzia” oraz CETiK w Stroniu Śląskim.
„V MIĘDZYNARODOWY RAJD ŚNIEŻNICKI”
6 września 2014 r. odbył się V MIĘDZYNARODOWY RAJD ŚNIEŻNICKI” którego celem było wejście na Śnieżnik (1425 m n.p.m.), najwyższy szczyt w gminie Stronie Śląskie. Z Kletna grupa turystyczna prowadzona przez licencjonowanego przewodnika udała się do schroniska „Na Śnieżniku” skąd dalej na Śnieżnik, gdzie na szczycie o godz. 14.00 odbyło się uroczyste przywitanie turystów z Polski i z Czech. Turyści z Czech wejście rozpoczęli od schroniska Navrsi. W programie przewidziano m.in. wspólne wejście na Śnieżnik, poczęstunek w schronisku oraz bezpłatne zwiedzanie Muzeum Ziemi w Kletnie, Sztolni Fluorytowej oraz Jaskini Niedźwiedziej. Organizatorem rajdu jest Stroński Park Aktywności „Jaskinia Niedźwiedzia” sp. z o.o.
III Międzygminna Mijanka Rowerowa
W dniu 3 sierpnia 2014 r. na terenie gmin Stronie Śląskie i Lądek-Zdrój odbyła się III Międzygminna Mijanka Rowerowa. Udział w imprezie był bezpłatny, zakończony ogniskiem przy Willi „Marianna” w Lądku. Głównym celem imprezy było rozpowszechnienie turystyki rowerowej wśród mieszkańców ościennych gmin oraz zapoznanie z walorami turystycznymi Krowiarek, Gór Złotych i Masywu Śnieżnika. Uczestnicy zapoznali się z zasadami, które obowiązują w geocaschingu (wspólnie poszukiwali ukrytych skrytek).
IX Mistrzostwa w Poszukiwaniu Minerałów
W dniu 16 sierpnia 2014 r. na hałdzie w pobliżu Muzeum Minerałów odbyły się IX Mistrzostwa w Poszukiwaniu Minerałów w Kletnie. Organizator: Podziemna Trasa Turystyczno – Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu w Kletnie.

Wydania: