Przechodząc przez ulice

Autor: 
Mariola Kowalcze

Każdą ulicę można przejść wzdłuż i wszerz, nawet wiele razy. Można dotrzeć z różnych punktów miasta. Można też odnaleźć ich historię zapisaną w tekstach literackich, wspomnieniach. I taki spacer po ulicach, uliczkach, alejach, pasażach proponuje ekspozycja w Wypożyczalni Powiatowej i Miejskiej Biblitece Publicznej w Kłodzku.
Uważny Czytelnik przechodząc przez ulicę, również tę wystawową, będzie zdumiony, ile tam kryje się zagadek, ciekawostek, a co za tym idzie, skojarzeń. Znane z piosenki i prozy, opisane w szmoncesach mistrza Tuwima, w pasażach autobiograficznych, stanowiące ważną figurę pamięci, o różnej barwie (nie tylko czerwone) i te niestraszne dla dzieci. Ulice wielkich miast i naszego kłodzkiego zakątka. A ile jest tytułów książek ze słowem “ulica”. Można je uzupełnić. Wystawa to tylko propozycja i subiektywny wybór z ogromu materiałów.
Kim jest flâneur i kto o nim pisał? Kłodzka poetka z Ostatniej? Dla kogo nasze “Miasto jest najpiękniejsze nocą”? Najkrótsza historia pewnej warszawskiej ulicy? Jak trafić na londyńską Pokątną? Gdzie można przysiąść i poczytać z poetami ich wiersze? I wiele innych ciekawostek. Jakich? Przyjdź. Przyłącz się do zabawy i poznaj uliczne lektury z kłodzkiej Biblioteki.
Rozwiąż mini quiz literacki “Z perspektywy ulic ciekawostki znasz?”, odpowiedzi ukryte w ekspozycji. Można też czytać kłodzkie ulice. Dla nauczycieli i uczniów propozycja nie do odrzucenia - lekcja w holu Wypożyczalni.
Zatem w stronę ulic!
Serdecznie zapraszam

Wydania: