Opłatkowe spotkanie u Polaków na Łotwie

Autor: 
W. Mietliński
lotwa.jpg

Będąc w dniach 16-17.01.2015 r. na Łotwie mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w dorocznym spotkaniu opłatkowym. Organizatorem było polskie gimnazjum im. J. Piłsudskiego w Daugaupils. Spotkanie odbyło się w obiekcie szkoły na sali koncertowej przy ulicy – Marijas. Warto nadmienić, że dyrektorką jest sympatyczna pani – Galina Smulko, kontynuująca prace po pani Gertrudzie Grawe, z którą Klub Inicjatywy Młodzieży w przeszłości podejmował wzajemne kontakty młodzieżowe.
Wykonawcami programu była młodzież Gimnazjum oraz seniorzy zrzeszeni w Polskim Domu Kultury. Można było zobaczyć i posłuchać ciekawą aranżację jasełek, kolędy wykonane przez szkolny chór i piękne głosy seniorów. Ten program był godną wizytówką Polaków tu mieszkających.
Poświęcenie opłatka dokonali uczestniczący księża, kapelan szkoły ks. Michał Siwicki, proboszcz ks. Jerzy Mukan oraz ks. Andris Szewels. Oni pierwsi złożyli życzenia uczestnikom spotkania, by w dalszej części, każdy z każdym mógł uczynić podobnie. Miła i serdeczna atmosfera towarzyszyła uczestnikom spotkania, którzy podczas poczęstunku mogli pogaworzyć na różne tematy. Widać było że, uczestnictwo w spotkaniu z mieszkającymi tu Polakami należy do zaszczytu. Program w drugiej części zakończył się zabawą taneczną. Czas dobiegł jednak końca naszej wizyty i powróciliśmy do kraju.
Ważne, że kontynuujemy współpracę, a nasi czytelnicy będą mogli spotkać naszych przyjaciół znad Dźwiny na naszych imprezach jeszcze w tym roku. A dlaczego?
Dlatego że: „Wszyscy Polacy to jedna rodzina”.

Wydania: