Dokąd zmierza Klub Rotary w Polanicy-Zdroju?

Autor: 
Henryk Grzybowski

Klub rotariański działa już od kilku lat, a w maju minie pięciolecie jego powstania. Niedawno członkowie Klubu wzięli udział w spotkaniu dystryktu w klubie RC Wrocław Panorama (we Wrocławiu istnieją trzy takie kluby) na temat „Dokąd zmierza Rotary”. Wprowadzający wykład wygłosił członek honorowy polanickiego klubu, prof. Wojciech Witkiewicz, założyciel Rotary we Wrocławiu. Polaniczanie skorzystali z okazji wręczając mu kryształową statuetkę oraz specjalny dyplom. Dyplom sporządzony został na klubowym papierze czerpanym z godłem Rotary sporządzonym w dusznickim Muzeum Papiernictwa, lecz huta, która wyprodukowała kryształ już nie istnieje. Prof. Wojciech Witkiewicz otrzymał tytuł za wkład w powstanie i rozwój ruchu Rotary na Dolnym Śląsku, działalność menadżerską w służbie zdrowia (wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu), a także prekursorskie rozwiązania techniki medycznej (pierwsza w Polsce operacja wykonywana przez robota na sercu). Jakiś czas temu profesor jadąc już na uroczystość został zawrócony z drogi i wziął udział w operacji.
***
Członkowie RC Polanica-Zdrój i młodzi ludzie z Interaktu wypełniają ideę rotariańską fundując stypendia dla uzdolnionych młodych artystów Ziemi Kłodzkiej i wspomagając zakup instrumentów dla Państwowej Szkoły Muzycznej w Kłodzku. Interact opiekował się domem dziecka w Kłodzku, Rotaract leczył zęby dzieciom w szkole w Polanicy. Od września na rocznym pobycie w kolledżach w USA przebywają dwaj chłopcy, synowie jednego z członków klubu, wcześniej w amerykańskiej szkole uczyła się inna członkini Interaktu. Klub był pośrednikiem w przekazaniu na Białoruś medykamentów o wartości około 12 000 €, zapewniających przeprowadzenie 8 400 zabiegów hemodializy. Nawiązano kontakt z klubem w Lingen w Dolnej Saksonii. To miasto jest związane
z Polanicą osobą dawnego mieszkańca miasta, jej kronikarza Georga Wenzla, w cywilu emerytowanego już dyrektora banku i szefa CDU. Gdy w latach 70. i w stanie wojennym była taka potrzeba, Wenzel organizował konwoje z pomocą dla mieszkańców miasta oraz domów dziecka na całej Ziemi Kłodzkiej. Do dziś pomaga szkole prowadzonej przez „Caritas” i ośrodkowi dla seniorów Szalejowie Górnym. Polanickich rotarian łączą też bliskie kontakty z innymi klubami rozsianymi w całej Polsce, także na Białorusi i Ukrainie.
Jesienią na polanickim deptaku, przed hotelem Europa zorganizowano I Otwarty Dzień Rotary. Niedawno w klubie gościł znany m.in. z serialowego „Rancza” Paweł Królikowski z synem Antonim, także aktorem. Obecnym prezydentem jest Wojciech Nakwasiński, właściciel firmy „Hefajstos”, w lipcu zmieni go Marek Dikelman (firma „Marwal”).

Wydania: