Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

STREFA
„Strefa Młodego Rodzica, czyli małymi kroczkami w wielki świat - poznaję, rozumiem, tworzę” - to cykl bezpłatnych zajęć dla dzieci (2 - 4 lata) oraz ich rodziców, dofinansowany przez Fundację BGK, który odbywa się w szczytniańskiej bibliotece.
Podczas każdego spotkania dzieci poprzez zabawę odkrywają nieznane dotąd obszary życia, a także zdobywają potrzebną wiedzę o otaczającym świecie. Gratulujemy pomysłu!
TYTUŁ
W rankingu Związku Powiatów Polskich, Polanica Zdrój zajęła III miejsce w kategorii gmin wiejskich i miejsko- wiejskich, otrzymała również tytuł Super Gminy.
Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów, to jedyny w kraju tego rodzaju ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on - line. Wow.
ORKIESTRA
Kłodzki sztab 23 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uzbierał uwaga! ponad 50 tys. zł. Na tę imponującą kwotę składają się nie tylko datki wrzucane do puszek WOŚP, ale także m.in.: licytacje różnych przedmiotów, jakie były prowadzone podczas „grania”. Gratulacje!
BURMISTRZ
Burmistrz Kudowy Zdroju - Piotr Maziarz rozpoczął swoje urzędowanie
z „grubej rury”, konkretnie chce jak najszybciej zapewnić mieszkańcom, jak i gościom uzdrowiska, dostęp do opieki medycznej w porze wieczorowo-nocnej oraz świątecznej. Do tej pory osoby chore musiały korzystać z pomocy polanickiego SCM, mimo że w Kudowie znajduje się oddział szpitalny kłodzkiego ZOZ. Życzymy powodzenia!
NAGRODA
Jacek Halicki z Kłodzka został jednym z liderów tegorocznego konkursu „Wikipedii” zatytułowanego „Wiki lubi zabytki”. Pan Halicki zajął pierwsze miejsce za zdjęcia swojego autorstwa w kategorii „krajobraz miejski” oraz trzecie miejsce w kategorii „architektura drewniana”. Jedna z fotografii została także wyróżniona w międzynarodowej części konkursu. Gratulacje!
PORZĄDKI
Nowy burmistrz Kłodza - Michał Piszko rozpoczął urzędowanie aktywnie - wypowiedział etaty dotychczasowym wiceburmistrzom, obniżył sobie i zastępcy pensję, ponadto zmiany personalne i redukcja etatów nastąpiła także w podległych urzędowi jednostkach. Wisienką na torcie jest zamiar sprzedania służbowego Volvo. Pan Burmistrz uważa, że samochód jest zbyt kosztowny w utrzymaniu. Na potrzeby Urzędu przekazany zostanie Hyundai - służbowy samochód byłego prezesa kłodzkich Wodociągów. Krótko mówiąc: „porządki”.
STRAŻ
Straż Miejska w Kłodzku nie zostanie zlikwidowana. Zabiegali oto między innymi członkowie struktur powiatowych Twojego Ruchu. Burmistrz Kłodzka – Michał Piszko uważa, że miastu ze względu na jego turystyczny charakter, straż jest potrzeba. Bez komentarza.
WICEBURMISTRZ
Pierwszym wiceburmistrzem Kłodzka został Wiesław Tracz, który do tej pory sprawował funkcję zastępcy burmistrza Szczytnej – Marka Szpaniera.
Patrząc na dotychczasowy „rozwój” Szczytnej…Kłodzko zacznie kwitnąć (i to wcale nie w związku ze zbliżającą się wiosną). Gratulujemy wyboru!
RADNY
Radnego powiatu kłodzkiego - Roberta Dumę skazano za wypadek, w którym poszkodowane zostały dwie osoby.
Do „niefortunnego” zdarzenia doszło w grudniu 2012 roku, gdy to radny Duma wyjeżdżając ze swojej posesji uderzył w samochód sąsiadów. Niby przyznał się do spowodowania kolizji, ale ostatecznie winę zrzucił na sąsiadów - mieli wjechać w jego samochód, gdy był już na drodze publicznej. Śledczy nie dali jednak wiary słowom radnego, uznając go winnym. Sąd Okręgowy w Świdnicy wydał ostateczny wyrok - radny PO został skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Ponadto musi zapłacić grzywnę, zadośćuczynienie na rzecz pokrzywdzonych oraz koszty procesowe (9 tys. zł).
Jednego radny nie musi się obawiać – mandatu nie straci. Co do sąsiadów…na pewno ich stracił.
AWANTURNIK
Funkcjonariusze Oddziału Prewencji Komisariatu w Nowej Rudzie zatrzymali młodego mężczyznę, który miał przy sobie amfetaminę. Do zdarzenia doszło na jednej z ulic w Nowej Rudzie, na którą przybyli policjanci, zaalarmowani zgłoszeniem o zakłócaniu ciszy nocnej. Po przybyciu na miejsce zauważyli nerwowego jegomościa, który szarpał innego jegomościa, krzycząc przy tym i dewastując kosze na śmieci. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu.
Nowa Ruda powoli staję się „centrum” narkotykowym. Jak już miałam przyjemność Państwa informować - jedni noszą te używki w bieliźnie, inni hodują w domach, jeszcze inni trzymają w lodówce. Ciekawe, bardzo ciekawe…
CZOŁÓWKA
Podobnie jak w latach ubiegłych, Zielenic oraz Czarna Góra znalazły się w czołówce polskich zimowych kurortów, w rankingu Onet.pl.
Ocenie podlegały m.in.: dojazd połączony z ofertą parkingową, jakość wyciągów, zróżnicowanie tras, oferta gastronomiczna i noclegowa. Pod uwagę brana była również ogólna atrakcyjność miejsca. Gratulacje!
MIESZKANIA
Uroczyście oddano do użytku mieszkania, które wybudowano w Kłodzku przy ulicy Rodzinnej, dla żołnierzy 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej. Rzecz jasna nie mogło zabraknąć z tej okazji władz powiatu oraz miasta. Przybyli m.in.: wicestarosta kłodzki - Małgorzata Jędrzejewska- Skrzypczyk oraz etatowy członek Zarządu Powiatu - Piotr Marchewka.
Jedno jest pewne - dzielnica od tej pory będzie bezpieczna. W końcu tylu mundurowych w jednym miejscu…
PODKOWA
W pałacu, w Żelaźnie miało miejsce Noworoczne Spotkanie Biznesowe wójta gminy Kłodzko - Stanisława Longawy z lokalnym biznesem.
W trakcie spotkania zostały wręczone „Podkowy Biznesu 2015” za m.in.: wkład w rozwój gminy Kłodzko, za promocję wsi kłodzkiej, przedsiębiorczość. Gratulacje!
PREZES
Prezes Marek Szpak oraz wiceprezes Witold Krzelowski z MKS Nysa Kłodzko, zrezygnowali ze swoich funkcji. Na stronie internetowej klubu Panowie umieścili list, w którym wyjaśniają przyczyny swojej rezygnacji. Dowiadujemy się m.in.: „W trosce o dalsze pomyślne działanie Klubu (…) dające gwarancję dalszego rozwoju ambitnej sportowo młodzieży Kłodzka i jego okolic oraz uwzględniając wyniki wyborów samorządowych 2014 roku, w tym ambicje „Nowych” lokalnych polityków postanowiliśmy zrezygnować z pełnionych funkcji w Klubie (…)”.No i…wszystko jasne.
AKCJA
Pod hasłem „Ja też mogę ratować życie” została zorganizowana akcja skierowana do uczniów kl. IV - VI Szkoły Podstawowej oraz wszystkich klas gimnazjalnych w Szczytnej. Celem akcji było uświadamianie zagrożeń wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, a także nabycie wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu pierwszej pomocy medycznej. Spotkanie wspierały władze miasta, strażacy z OSP Szczytna, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku, Medyczne Studium Zawodowe w Kłodzku, a także miejscowe apteki.
Gratulujemy pomysłu!
WYROK
Prokuratora Rejonowa w Kłodzku zaskarżyła wyrok w sprawie opiekunki Violetty Villas. Barbara B. została skazana na 10 miesięcy więzienia za nieudzielanie pomocy w okresie bezpośrednio poprzedzającym śmierć artystki. Sąd uniewinnił ją z zarzutu psychicznego i fizycznego znęcania się nad podopieczną. I właśnie z tym nie zgadza kłodzka prokuratura. Prokurator uznał, że sąd niewłaściwie ocenił zgromadzony materiał dowodowy. Sprawą zajmie się Sąd Rejonowy w Świdnicy. C.d.n.
SPOTKANIE
W Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego, na prośbę poseł Moniki Wielichowskiej i senatora Stanisława Jurcewicza w ramach konsultacji publicznych do programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 - 2023, odbyło się spotkanie samorządowców z Dolnego Śląska z minister Magdaleną Wasiak. Powodem spotkania były starania o wpisanie do rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 - 2023 drogi S8 na odcinku Wrocław - Kłodzko oraz stanu obecnej drogi DK nr 8. Przedstawicielom Rządu przedstawiono argumenty związane z bezpieczeństwem na krytycznym odcinku drogi krajowej nr 8, poinformowano również o podejmowanych uchwałach w samorządach o konieczności budowy drogi S8 itd. Strony zobowiązały się do współpracy i przedstawienia propozycji zmierzających do generalnej przebudowy DK nr 8. Czyli mówiąc krótko: ustalono, że nic nie ustalono.
KALENDARZ
Strażacy z OSP Duszniki Zdrój, znaleźli sposób na dofinansowanie rozwoju swojej jednostki - wydali kalendarz na 2015 rok zatytułowany „Mocno pomocni”. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, w końcu wiele organizacji wydaje swoje kalendarze. Kalendarz dusznickich strażaków jest jednak wyjątkowy - zawiera zdjęcia strażaków w „akcji”. Kalendarz rozszedł się zapewne jak „świeże bułeczki”.

Wydania: