Ścieżkami kultury po Ziemi Kłodzkiej

Autor: 
KOA i MA
hafty.jpg

* Opowieść wigilijna
15 stycznia na scenie KCKSiR zaprezentowano spektakl teatralny w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej w Kłodzku, w reżyserii Ewy Kornaszewskiej. Scenariusz opracowali sami uczniowie, na podstawie powieści Karola Dickensa. Obejrzeliśmy znaną, wzruszającą opowieść, sprawnie i przekonująco zagraną. Brawa dla młodych artystów i pani Reżyser.
* Kolędy flamenco
W Bystrzycy Kłodzkiej 16 stycznia wystąpił znakomity zespół „Por Fiesta” z Lublina, w składzie: Jakub Polanowski – śpiew, Agata Teodorczyk – taniec, Jakub Niedoborek – gitara. Wysłuchaliśmy kolęd rodem z Andaluzji, przeplatanych tańcem flamenco. Żywiołowa gra gitarzysty, tradycyjny śpiew z klaskaniem wykonawcy kolęd oraz nieskazitelna technika taneczna Agaty Teodorczyk na długo pozostaną w pamięci uczestników spotkania.
* Haftem malowane i świat kwiatów
W Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku otwarta została 20 stycznia wystawa, na której zaprezentowano 20 gobelinów Marii Gostylii-Pachuckiej z motywem kwiatów oraz 224 haftowane prace autorstwa: Michaliny Batog, Renaty Cudak, Lucyny Folwarskiej, Teresy Gawryś, Urszuli Gorczycy, Jadwigi Kacalskiej, Lucyny Kality, Wandy Kamińskiej, Jolanty Łój, Anny Myszy, Grażyny Smyrak, Bronisławy Szczerbień, Eugenii Twardowskiej, Marii Witas. Ponadto na wystawie znalazły się też prace w technice origami wykonane przez Jadwigę Kacalską i Aleksandrę Heluszkę (uczennicę Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Kłodzku). Feeria barw i godna podziwu precyzja prac – fotoreportaż ze spotkania strona 22.
* Biel i czerń, czerń i biel
W Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku od 23 stycznia czynna jest wystawa prezentująca prace dwóch doświadczonych i z bogatym dorobkiem wystawienniczym artystek – Małgorzaty Dyrdy-Kujawskiej i Urszuli Wilk. Pierwsza z nich jest autorką prac wykonanych w technice ceramiki, druga zaś cykli malarskich wykonanych w technice wodnej na papierze oraz na płótnach. Obie są absolwentkami wrocławskiej ASP. Małgorzata Dyrda-Kujawska jest z urodzenia kłodzczanką, wnuczką malarza Wacława Brejtera. Wernisaż umilił grą na akordeonie Tomasz Brusiński.
* Spotkanie z Twórcą
W ramach cyklu „Spotkanie z twórcą” PiMBP w Kłodzku gościła 28 stycznia Czesława Borsowskiego – poetę, autora tomiku Przeźroczysty instrument, wydanego w 2014 r. przez Klub Otwartej Kultury w Kłodzku. Autor debiutował w 1967 r. w Kłodzkim Almanachu Literackim. Zalicza się do poetów egzystencjalnego konkretu. Spotkanie – połączone z rozmową o życiu i twórczości poety oraz o kłodzkim środowisku literackim – odbyło się w restauracji „Ratuszowa”, a przerywnikiem poezji był śpiew w wykonaniu Sylwii Grzybowskiej.
* Alfa Art
W Nowej Rudzie w Miejskim Ośrodku Kultury 30 stycznia odbył się wernisaż wystawy prezentującej prace Noworudzkiej Grupy Twórców Sztuki. Na wystawę złożyły się dzieła 10 artystów: Beaty Jańdzio, Roberta Domańskiego, Almy Triste, Mirosława Jana Wieczorka, Moniki Lady, Magdaleny Rykowskiej, Marty Bajer-Bendiuł, Jacka Cichańskiego, Anny Krygier – ludzi, dla których malowanie lub rzeźbienie jest pasją, niekiedy także i zawodem i sposobem na życie. Kontemplacji prac towarzyszyła nastrojowa muzyka na saksofonie.

Wydania: