Wieża widokowa na Czernicy

Autor: 
Marek Gałowski
wieża.jpg

W południowej części Ziemi Kłodzkiej przybyła nowa atrakcja turystyczna – wieża widokowa na Czernicy (1083 m n.p.m.) w Górach Bialskich. W piątkowe popołudnie 26 września 2014 r., w wąskim gronie, odbyło się uroczyste otwarcie wieży. „Świerkową” wstęgę przecięli budowniczowie wieży Władysław Bury i Marek Rafałko, burmistrz Stronia Śląskiego Zbigniew Łopusiewicz oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Lądek-Zdrój Mieczysław Krywieńko.
Do budowy wieży przyczyniła się grupa społeczników ze Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju. Pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia był Władysław Bury. Duży wkład w budowę obiektu miał Henryk Kuźmiński.
Na szczycie Czernicy krzyżują się dwa piesze szlaki turystyczne: czerwony – z Nowego Gierałtowa na Przełęcz Suchą oraz żółty – ze Stronia Śląskiego do Bielic. Wieża na Czernicy była budowana prawie rok. Dzięki tej budowie zauważalnie zaczął rosnąć ruch turystyczny w tej części regionu kłodzkiego. Tym bardziej, że nagrodą za pokonanie kilku lub kilkunastu kilometrów szlaku (głównie z Bielic) są obecnie wspaniałe widoki rozciągające się z najwyższej – piątej – kondygnacji wieży: na Masyw Śnieżnika oraz Góry Bialskie, Złote, Bystrzyckie, Orlickie, Sowie, Jeseniki oraz przy dobrej widoczności Karkonosze.
Najlepszy jednak jest fakt, że oficjalnie obiekt nie jest przeznaczony dla turystów i nie jest to wieża widokowa! Oficjalnie jest to wieża obserwacyjna, mająca służyć Lasom Państwowym do obserwacji stanu zdrowotnego okolicznych lasów i wykrywania ewentualnych pożarów. Zaś turyści mogą wejść na górę na własną odpowiedzialność! Ale uspokoję – obiekt jest tak solidnie wykonany, że wejście na górę jest całkowicie bezpieczne.
Polecam zatem wyprawę do Bielic i spacer żółtym szlakiem na Czernicę. Przy „okazji” można zaliczyć dwa tysięczniki Ziemi Kłodzkiej...

Wydania: