O ostatnich inwestycjach w Uzdrowisku Lądek-Długopole - rozmowa z prezesem Zbigniewem Piotrowiczem

Autor: 
rozmawia: Mirosław Awiżeń
uzdrowisko.jpg

Jesteśmy w końcowej fazie realizacji dwóch poważnych projektów unijnych, których koszt to prawie 9 mln zł. Pierwsze z tych zadań rozpoczęte jeszcze latem ubiegłego roku, to Dolnośląskie Centrum Diagnostyki i Terapii Osteoporozy. Chcemy wykorzystać największy atut, jaki ma Lądek tj. złoża wód fluorkowo-siarczkowych i radonowych, które w tym zestawie są znakomitym tworzywem terapeutycznym. Nie ma w Polsce drugiego ośrodka leczenia osteoporozy, który dysponowałby takimi możliwościami. Nowopowstałe Centrum ma być specjalistycznym ośrodkiem bardzo precyzyjnego diagnozowania i skutecznego leczenia schorzenia, które w chwili obecnej zaczyna osiągać rozmiary choroby społecznej. (Osteoporoza to choroba kości – odwapnienie, a tym samym większa łamliwość, a jej leczenie to wzmocnienie układu kostnego). Wczesne wykrycie i działania zapobiegawcze mogą sprawić, że do złamań z powodu choroby nie dojdzie, a co za tym idzie i długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Stąd tak ważna diagnostyka i wczesne zapobieganie chorobie. Wszyscy na tym zyskują: potencjalny pacjent, bo nie musi znosić wszystkich dolegliwości związanych z chorobą, no i całe społeczeństwo, bo nie wypływają pieniądze na leczenie tego schorzenia z ubezpieczenia zdrowotnego. Jak wskazują badania zagrożonych jest ok. 30% kobiet po menopauzie i ok. 20% mężczyzn po andropauzie.
Nasze Centrum składa się z nowego zaplecza przyrodo-leczniczego, które zostało stworzone na parterze największego sanatorium czyli „Jubilata”. Do budynku doprowadziliśmy lecznicze wody termalne. Tu oferujemy zabiegi kąpielowe, borowinowe, fizykoterapeutyczne. Mamy tu również do dyspozycji nowoczesną kriokomorę oraz sprzęt do kinezyterapii.
Część diagnostyczna Centrum znajduje się w budynku szpitala „Adam”. Tu powstała poradnia i pracownia wyposażona w najnowocześniejszy densytometr czyli urządzenie diagnostyczne. „Adam” wzbogacił się również o nowoczesną windę. Na miejscu powstaje także Centrum Obsługi Kuracjusza, aby pacjenci mogli w jednym miejscu załatwiać wszystkie formalności związane z leczeniem w lądeckim uzdrowisku. Zabiegamy również o to, aby Samorząd Województwa Dolnośląskiego zaplanował w przyszłorocznym budżecie jakąś kwotę pozwalającą na realizację pilotażowego programu badania przesiewowego w kierunku osteoporozy dla mieszkańców najbliższych powiatów.
- Ilu pacjentów może przyjąć „Centrum...”?
- Przeciętnie badanie trwa ok. 20 minut. Tak więc tygodniowo możemy zdiagnozować ok. 100-150 osób. Natomiast ilość osób, które możemy leczyć wynika tylko z liczby dostępnych łóżek. Przy czym zaznaczam, że w przypadku większego zainteresowania gotowi jesteśmy wynajmować łóżka w innych niż nasze obiektach, a nawet dzierżawić całe obiekty.
Oficjalne otwarcie Dolnośląskiego Centrum Diagnostyki i Terapii Osteoporozy nastąpi 7 listopada 2014 roku, a w dniu następnym (8.11.2014 r.) zapraszam wszystkich do Centrum... gdzie w ramach „Drzwi Otwartych” w godz.10.00 - 12.00 będziecie mogli Państwo zapoznać się z nowoczesnym technikami diagnozowania, zapobiegania i leczenia osteoporozy.
W grudniu 2014 roku zamierzamy sfinalizować również drugie zadanie tj. skończyć modernizację i kapitalny remont szpitala rehabilitacyjnego „Stanisław” na 65 łóżek. W ten sposób będziemy dysponować najnowocześniejszym tego typu obiektem na Dolnym Śląsku (na zdjęciach: prace przy modernizacji), ale myślę, że to temat na następne spotkanie.

Wydania: