Ziemia Kłodzka na Jasnej Górze

Autor: 
Janusz Puszczewicz

W dniach 1- 3 marca br. zawitała na Jasną Górę - 29 Pielgrzymka Przewodników Turystycznych. Wzięło w niej udział ok. tysiąca przewodników z całego kraju. Organizatorem tegorocznego spotkania byli przewodnicy z Ziemi Kłodzkiej i Ząbkowickiej, stąd też przyjęte hasło „Ziemia Kłodzka na straży wiary”.
Patronat honorowy nad pielgrzymką objął ordynariusz diecezji świdnickiej bp. Ignacy Dec. Obecni byli m.in. bp. Edward Janiak - przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Komisji Episkopatu Polski oraz abp. senior Edward Piszcz z diecezji warmińskiej.
Jak mówił Zbigniew Oliwa - przewodnik sudecki z Kłodzka, reprezentujący organizatorów tegorocznego spotkania „Region Ziemi Kłodzkiej to jeden z najciekawszych regionów krajobrazowych, nazywany jako zakątek Pana Boga. Gdzie zabytków kultu religijnego jest moc, co przyciągają turystów z całego kraju…”
Pielgrzymi z dużym zainteresowaniem wysłuchali cykl „kłodzkich” prelekcji, w tym prelekcję:
- „Ziemia Kłodzka - zakątek Pana Boga” Dariusz Mielec i Mirosław Zbrzeźniak ,
- „Rozwój turystyki na Ziemi Kłodzkiej” Leszek Majewski,
- „Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie Śląskim” o. Mirosław Grakowicz kustosz tegoż sanktuarium
- „Szopki Bożonarodzeniowe Ziemi Kłodzkiej. Tradycja i historia” Maria Ozierańska
- „Pielgrzymi wiary z Ziemi Kłodzkiej” o. prof. Zachariasz Jabłoński
- „ Gerhard Hirschfelder - pierwszy błogosławiony diecezji świdnickiej” ks. Romuald Brudnowski
- „20-lecie Parku Narodowego Gór Stołowych” Tadeusz Kandafer.
Istotny był jednak sam wymiar religijny, że wspomnę m.in. udział przewodników w rekolekcjach, Mszach Św. w Drodze Krzyżowej na jasnogórskich wałach czy czuwanie połączone z Apelem przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Zapewne wiele wysiłku wymagało od kłodzkich przewodników zorganizowanie tegorocznej pielgrzymki, ale też Ziemia Kłodzka nigdy nie była tak silnie akcentowana w naszym narodowym sanktuarium.

Wydania: