Krakowscy aktorzy zachwyceni polanickimi aktorami

Autor: 
Emilia Janowska

Ani marcowe przymrozki, ani - jak to zwykle w uzdrowiskach bywa pora obiadowa, nie zniechęciły licznie przybyłych gości do Teatru Zdrojowego na III już edycję Krakowskiego Salonu Poezji w Polanicy Zdroju, który odbył się 10 marca w Teatrze Zdrojowym im M. Ćwiklińskiej
Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia w naszym mieście jest p. Arkadiusz Stolarski - właściciel Villli Polanica. Z okazji Dnia Kobiet panie przy wejściu na widownię zostały obdarowane tulipanami, a i głównymi bohaterkami tego popołudnia były kobiety, których twórczość znana jest na całym świecie.
Na miłośników poezji czekała prawdziwa uczta duchowa, bowiem w wykonaniu Dominiki Bednarczyk i Radosława Krzyżowskiego – aktorów krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego usłyszeliśmy interpretację wierszy Sylwii Plath, Haliny Poświatowskiej, Anny Achmatowej oraz Ewy Lipskiej o oprawę muzyczną zadbał Marek Dyjak.
Takie cykliczne spotkania cieszą tym bardziej, bo w Polanicy Zdr. mamy silną grupę recytatorów, którzy mogą poszczycić się licznymi sukcesami na szczeblach wojewódzkich i ogólnopolskich. 5 marca w Miejskim Centrum Kultury odbywały się eliminacje miejskie XVIII Konkursu Recytatorskiego Pegazik oraz 58. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Przedstawiciele Villi Polanica przygotowali dla laureatów wyśmienitą niespodziankę. Najlepsi recytatorzy, którzy zostali zakwalifikowani do etapu rejonowego otrzymali zaproszenia na warsztaty z aktorami.
Warsztaty odbyły się w Villi Polanica. Spotkanie przebiegało w wyśmienitej atmosferze, polaniccy recytatorzy prezentowali swoje teksty, a aktorzy nie mogli się nadziwić skąd w młodych adeptach tej sztuki tyle odwagi, autentyczności. Niektórzy swoimi interpretacjami wzruszali, niektórzy rozbawiali, jak widziałam po twarzach słuchaczy, do łez. Na zakończenie pojawiła się ciekawa propozycja, być może niedługo będziemy mogli podziwiać profesjonalistów i polanickich pasjonatów recytacji podczas wspólnego występu na deskach polanickiego teatru.
* * *
12 i 13 marca w KCSKiR odbył się już XVIII Konkurs Recytatorski Pegazik.
Na tym etapie przesłuchań mierzyli się najlepsi recytatorzy z rejonu. Polaniczanie stanowili silna grupę która pięknie reprezentowała nasze miasto.
Wyróżnienia w kategorii „młodsi” otrzymali: Natalia Guszpit ze Szkoły Podstawowej nr 2, która pracowała z p. Aleksandrą Lis, Hanna Majewska, Janina Majewska, Julia Bałchan uczestniczki zajęć artystycznych z Miejskiego Centrum Kultury, które swój warsztat szkoliły z Joanną Mazurkiewicz.
Na etapie wojewódzkim reprezentować nas będą Emilia Kostrzewska - Szkoła Podstawowa nr 2, opieka artystyczna p. Aleksandra Lis, Jacek Jędrzejowski, Konrad Pindral oraz Zuzanna Makuchowska, która wywalczyła kwalifikację do finału dolnośląskiego w kategorii „starsi” uczestnicy zajęć recytatorskich MCK-u, gdzie szkolili swoje teksty z Emilią Janowską.
Wyróżnionym gratulujemy, a za laureatów trzymamy kciuki. Wielki Finał odbędzie się 8 i 9 maja 2013 r.

Wydania: