Wojewódzkie Centrum Psychiatrii Długoterminowej

Autor: 
Mirosław Awiżeń
szpital.jpg

To, co wydawało się niemożliwe, wręcz nierealne – stało się.
Proszę Państwa – na bazie b. Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych powstało Wojewódzkie Centrum Psychiatrii Długoterminowej.

Nowoczesny obiekt od podstaw – i na najwyższym, światowym poziomie.
Kiedy dwa lata temu byłem na spotkaniu inauguracyjnym poświęconym tworzeniu na terenie Stronia Śląskiego takiego obiektu, to widziałem makietę. Piękną, aż nie do uwierzenia. Sceptycznie słuchałem zapewnień władz wojewódzkich, że już za dwa lata taki obiekt będzie stał. W swoim sceptycyźmie nie byłem odosobniony, ale optymizmem tryskała pani dyrektor Szpitala Joanna Chromiec. I jak widać, to Ona miała rację a nie sceptycy, bowiem 11. października 2012 roku nastąpiło uroczyste otwarcie I części tej inwestycji i już pierwszych 63 pacjentów „przeprowadziło się” do nowego obiektu. A będzie ich docelowo 123.
Warunki wręcz komfortowe, tak dla pacjentów jak i obsługi.
Zatem - I etap mamy już za sobą.
I święcie wierzę, że i II etap budowy (rozbudowy) Centrum będzie zrealizowany, bowiem pani Dyrektor zapewniła, że już są środki na projekt techniczny aż do etapu uzyskania pozwolenia na budowę. Mój sceptycyzm po prostu „schowam do kieszeni”. A zadanie to nie byle jakie - obiekt na takim samym poziomie światowym, tylko 2 razy pojemniejszy.

Obiekt oddany do użytku, to 3500 m2 pow. użytkowej. Ten kolejny, to 7 tys. m2. Znajdą tu swoje miejsce pozostali pensjonariusze.
Wojewódzkie Centrum Psychiatrii Długoterminowej zwane w dalszym ciągu Szpitalem daje zatrudnienie 235 pracownikom i jak powiedział burmistrz Stronia Śląskiego p. Zbigniew Łopusiewicz: „Stronie Śląskie słynne było z trzech rzeczy: kryształu z huty Wioletta, Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych oraz z wydobywania marmuru. Kryształ się odradza po zapaści - znów uruchomiono wannę i znów produkuje się kryształ. Szpital przekształcony w Centrum - sami Państwo widzicie - tu nie potrzeba słów. Natomiast wydobycie marmuru zamieniliśmy na rozwój turystyki. I bardzo jestem dumny, że w naszej Gminie tak wspaniale się dzieje”.

Wydania: