Festiwal Amatorskich Trunków

Autor: 
Piotr Smółka
026.jpg

20.10.2012 r. w Ołdrzychowicach Kłodzkich odbył się Festiwal Amatorskich Trunków. Wydarzenie to, znane wcześniej jako „Konkurs win i nalewek domowych” cieszy się zawsze sporym zainteresowaniem; co prawda w tym roku uczestników było nieco mniej, ale też termin dobrany był wyjątkowo pechowo – zakończenie rajdu, urodziny, wesela… Niemniej jednak wszyscy, którzy dotarli bawili się naprawdę przednio. Suto zastawione stoły, miła, ciepła atmosfera, i dużo wina – jak mogło się nie udać?
Jak co roku, głównym punktem wieczoru był konkurs win i nalewek zgłoszonych przez domowych wytwórców.
A trunki przybyły z rozmaitych miejsc, poza lokalnymi wytwórcami na imprezę zawitali goście z Lądka Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej, Polanicy, Kłodzka ale też Wałbrzycha, Wrocławia, Ząbkowic czy Ziębic! Poza samym konkursem, organizatorzy Stowarzyszenie Jaskier i Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko przygotowali szereg innych atrakcji: występy wokalne Agaty Rychlińskiej i Oliwii Łuszczyńskiej umilały gościom wieczór, a Sandra Buraczyńska zaprezentowała zabawne w formie i treści skecze. Pan Wojciech Majdański, doświadczony sommelier, manager gastronomii w hotelu Spa pełnił przez cały wieczór rolę eksperta, wprowadzając publiczność w tajniki sztuki winiarskiej. Najpierw zaprezentował prelekcję na temat historii wina i kultury jego spożywania, przedstawił sposób poprawnej dekantacji, aby następnie, w osobnej sali, w nastrojowej, spokojnej atmosferze zabrać ochotników w magiczną podróż po światowych trunkach, zdradzając przy tym tajniki degustacji wina.
Jak co roku powołano dwie komisje: wina oceniali pani Henryka Szczepanowska (znany smakosz, właścicielka sklepów MADAGASKAR), pani Wiesława Teresak i pan Jacek Piotrowski z Poznania, a najlepsze nalewki typowali pani Łucja Wołk, pan Artur Szczytowski (jedyny w Polsce szef KGW z Ołdrzychowic)i pan Krzysztof Matysiak – dyrektor OKSiRGK. W tym roku jednak publiczność mogła sama oceniać wina i nalewki: oceny były sumowane wraz z ocenami komisji, a następnie wyliczano średnią. W ten sposób, wspólnymi siłami udało się wyłonić zwycięzców:
W kategorii win:
1. miejsce (150 zł + butla 10 l do wina, roczna prenumerata magazynu „Świat win”, zestaw winiarskie: drożdże, pożywka, płatki dębowe) Ewa Pilczuk-Zydorczak z Wrocławia
2. miejsce (100 zł + butla, zestaw lampek koniakowych, nalewka, zestaw winiarskie) Mateusz Zydorczak z Wrocławia
3. miejsce (50 zł + antałek na nalewkę, nalewki i zestaw winiarski) Krystyna Dzikowska z Żelazna
W kategorii nalewek:
1. miejsce (150 zł + zestaw 6 butelek, książka tematyczna, zestawy winiarskie) Jolanta Pawłowska ze Stronie Wieś
2. miejsce (100 zł + butla, zestaw szklanek grawerowanych, nalewka, zestaw winiarski) Jolanta Pawłowska ze Stronie Wieś
3. miejsce (50 zł + zestaw buteleczek na nalewki, nalewki, zestaw winiarski) Maciej Ciężkowski z Lądka Zdroju
Na uwagę zasługuje piękny gest zwycięzców kategorii win, państwa Zydorczak, którzy przekazali nagrody pieniężne na rozwój Stowarzyszenia!!! Warto również wspomnieć o paniach z KGW w Stroniu – Wieś, które po raz trzeci z rzędu zdobywają główne nagrody za przepyszne nalewki! Czy w przyszłym roku pojawi się równie smaczny produkt, który w równym stopniu zachwyci jurorów i publiczność?
Impreza udała się wybornie, zdaniem jurorów poziom wszystkich trunków był bardzo wysoki i w porównaniu z latami ubiegłymi nastąpiła znacząca poprawa.
Festiwal nie mógłby odbyć się bez znakomitych sponsorów. Organizatorzy pragną podziękować wszystkim, którzy pomagali przy organizacji imprezy:
Współorganizatorom Festiwalu - Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko za udostępnienie sali: Krzysztofowi Matysiak – dyrektorowi, który nieustaje w wysiłkach aby odnowić budynek, pracownikom za jej przygotowanie: Arturowi Szczytowskiemu (Studio Dekoracji Weselnej „AZURRO”) za jej piękne przyozdobienie, Rafałowi Baranowi (Zespół „Sami Swoi”) za dźwięk, Marlenie Chrostowskiej za pomoc logistyczną.
Sponsorom: Ryszardowi Rapacz i firmie RAPMET, Tomaszowi Grzesiakowi
i firmie Bielinex Beton, Maciejowi Macheli i piekarni Machela (Bagietka), Albertowi Targońskiemu i Firmie ALT, Mariuszowi Wójtowicz firma Euro – Win, Bogdanowi Bartol z firmy Bartex, Mirosławowi Starzakowi z drukarni Perfekta oraz Jagodzie Żerko za współpracę, Andrzejowi Cudak z Apteki „Verbena” w Ołdrzychowicach Kł., Krzysztofowi Matysiakowi – raz jeszcze za wsparcie finansowe. Dziękuję również za promocję naszego Festiwalu naszym patronom medialnym.
Chciałbym szczególnie podziękować Natalii Targońskiej za całkowicie bezinteresowną, pełną poświęceń pomoc przy organizacji imprezy, Tomkowi za wsparcie promocji oraz pani Henryce Szczepanowskiej za cenne sugestie i rady, dziewczynom z grupy Freezee Klaudii, Natalii, oraz paniom z Koła Gospodyń, Stowarzyszenia i Rady Parafialnej za pomoc.

Wydania: