Z Długopola na Przełęcz Spaloną

Autor: 
Marek Gałowski
19.jpg

Na trasę tej wycieczki wyruszamy ze stacji kolejowej w Długopolu-Zdroju. Przed budynkiem stacyjnym odszukujemy szlak czerwony, którym kierujemy się łagodnie w dół asfaltową wąską drogą. Przechodzimy przez mostek na Nysie Kłodzkiej i wchodzimy na ul. Zdrojową, którą w prawo do centrum uzdrowiska. Po lewej Park Zdrojowy z odnowioną pijalnią, po prawej Zakład Przyrodoleczniczy „Karol”, za nim przystanek PKS, budynek dawnej poczty, restauracja i dalej pawilon handlowy GS. Obok głównego wejścia do Parku Zdrojowego skręcamy w lewo pod górę na ul. Wolną – w ładnym budynku po prawej mieściła się kiedyś dyrekcja „Uzdrowiska Długopole” (obecnie prywatny pensjonat). Po brukowanej ulicy idziemy pod górę w kierunku dawnego kinoteatru, przed którym skręcamy w prawo. Po chwili obok do-mu nr 3, tuż za kinoteatrem (obecnie kawiarnia i pizzeria „Teatralna”) w le-wo. Dalej ścieżką pod górę przez łą-kę wśród zarośli i wchodzimy do la-su. Wychodzimy
z niego obok kapliczki i dalej idziemy wzdłuż linii energetycznej. Po chwili otwiera się przed nami piękny widok na Ponikwę, dominujący nad okolicą masyw Jagodnej i w dali po lewej Przełęcz nad Porębą. Ścieżką przez łąki; na ich skraju kolejna kapliczka i gospodarstwo, za którym schodzimy na asfaltową szosę prowadzącą przez Ponikwę. Dalej w prawo za znakami czerwonymi przez wieś.
Idziemy drogą przez wieś malowniczą doliną Ponika, mijając interesujące drewniane domy. Po chwili boczna droga w prawo, którą można dojść do kościoła i kapliczki pokutnej. My dalej prosto asfaltem; szlak pieszy prowadzi razem z rowerowym. Wkrótce, za ostatnimi zabudowaniami przy drodze, skręcamy w lewo (asfaltem prosto dojdziemy do Wyszek). Gruntową drogą idziemy skrajem łąki lekko pod górę obok pojedynczych gospodarstw. Dalej przez pastwiska, mijamy ostatnie gospodarstwo i po chwili ruiny kolejnych zabudowań (to dawna kolonia Ponikwy – Sowina /Eulenberg/). Za nami piękne widoki na Rów Górnej Nysy i Masyw Śnieżnika; przed nami widok na masyw Jagodnej. Wchodzimy do lasu i ścieżką dość ostro podchodzimy do Autostrady Sudeckiej. Szosą idziemy w prawo trawersując zbocza Sasanki i Sasina. Po ok. 25 min. spotykamy z prawej znaki zielonego szlaku z Bystrzycy Kł. Kolejne 25 minut wędrówki sfatygowanym „autostradowym” asfaltem i przed nami Przełęcz Spalona oraz schronisko „Jagodna”. Niestety, do przełęczy od dawna nie dociera komunikacja publiczna.
Opisany wyżej szlak został wytyczony w 1947 r. Długość trasy – ok. 10 km (GOT: "14 pkt.; ! 10 pkt.).

Wydania: