Lądek Zdrój - srebra rodowe Ziemi Kłodzkiej odzyskują blask

Autor: 
Mirosław Awiżeń
mirek.jpg

Z burmistrzem Kazimierzem Szkudlarkiem wybieramy się na spacer po Lądku Zdroju
-... zacznę może od tego, że mimo dość ciężkiej sytuacji finansowej i w tym roku na inwestycje i remonty przeznaczymy ponad 9 mln zł, zatem nie ma mowy o zahamowaniu tempa przywracania Lądkowi Zdroju należnego mu miejsca wśród uzdrowisk świata.
- Wędrówkę rozpoczynamy od Rynku.
- Według mnie, to jeden z najpiękniejszych rynków w Europie - mówi Burmistrz - i dodaje: czy widziałeś piękniejszy niż nasz, w tak doskonale zachowanej tradycji?
- Uczciwie odpowiadam, że nie.
Wzdłuż Białej Bystrzyckiej udajemy się w kierunku Zdroju.
Proszę, jak pięknie odrestaurowuje się stary browar. Naprawdę cieszy oko.
A po lewej stronie rzeki to już deptak z wygodnymi zejściami do rzeki. Jest i mała architektura... Warto by było nad nurtem rzeki równolegle do ulicy skomponować takie „molo” - aby pod stopami szemrzała woda ... można by też pomyśleć o tym, aby wzdłuż rzeki zrobić galerię figur, inscenizację zdarzeń lądeckich... W ogóle - połączyć miasto ze zdrojem w ten sposób, aby wędrówka ze zdroju do miasta była po prostu wpisana w rytuał lądeckich atrakcji.
Dochodzimy do Parku 1000. lecia - a tu prace w pełni. Wiesz, już wywieźliśmy ponad 5 tys. m2 asfaltu ze ścieżek i dróg w Parku. Na ich miejsce wróci starobruk (stylizowany).
Od „tyłu” zawędrowaliśmy do „Wojciecha”. Ten „tył” to gabinety zabiegowe. Przysiedliśmy na kawę w „Golden Cup” ... jak chcę wypić kawę to zawsze tu wstępuję - mówi Burmistrz. Z tarasu kawiarni „Wojciecha” park i jego restrukturyzacja. Za miesiąc będzie tu naprawdę pęknie, jak tylko prace zostaną zupełnie zakończone.
I znów kolejne miejsce, gdzie „praca wrze” - Biskupie Stawy”.
Ze Stawów udajemy się na lądecki wyciąg narciarski. Cicho i spokojne ale popołudniową porą to tu spotykają się całe rodziny.
Fundusz Wczasów Pracowniczych też już może się pochwalić inwestycjami - np. pięknie odrestaurowaną „Rybniczanką”, a i prywatni właściciele też dbają o nasze piękne budowle, jak choćby zadbana Victoria.
Na obszarze w obrębie ulic Rataja i Polnej (za LO) - to miejsce, które widzisz przeznaczone jest na tak potrzebne nam przedszkole, powstaną tu także obiekty sportowe, trochę na lewo market spożywczy... a powyżej os. Słonecznego i basenu miejskiego są zlokalizowane wody termalne. Do zagospodarowania.
Zaglądamy zatem na basen. Nieprawdaż? - prześlicznie położony.
Budynki po b. szpitalu pełnić będą dalej rolę im przeznaczoną - czyli leczenia. Po prawej stronie (patrząc od Kłodzka) pierwszy budynek na te cele zagospodarowuje dr. Dębski.
Ten w głębi dr Martynowska. (Budynek po lewej stronie wciąż czeka na nabywcę i jest w „rękach powiatu”).
No i tu kończymy naszą gospodarską wędrówkę po Lądku w lipcu 2011 roku. Niekiedy wychodzi słońce, niekiedy pokropi ... jak to w życiu. Na koniec zadaję burmistrzowi Kazimierzowi jedno pytanie? Czy wolałby, aby Lądek Zdrój „wzbogacił się” o 5 tys. mieszkańców, czy o pół miliona wczasowiczów i turystów rocznie?
Oczywiście wolałbym, aby rokrocznie byłoby tu pół miliona turystów więcej. Gdyby doszło 5 tys. mieszkańców Lądek straciłyby swój urok cudownej miejscowości.

Wydania: