Iwan i Irina Malińscy - artyści kudowskiej Cyganerii

Autor: 
inf. Muzeum Papiernictwa
Irina Malińska.jpg

Wystawa czasowa w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Czas trwania wystawy: 18 marzec – połowa maja 2011 r. Komisarz wystawy: Artur Goliński. Iwan Maliński i jego córka Irina urodzili się na Ukrainie w rodzinie o polskich korzeniach. Obecnie mieszkają w Kudowie-Zdroju.
Iwan Maliński studiuje na V roku Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Od 2005 roku uczestniczył w kilkunastu międzynarodowych plenerach artystycznych na terenie całej Polski będąc ambasadorem współpracy między Polakami
i Ukraińcami za co został wyróżniony medalem LABOR OMNIA VINCIT (Praca wszystko zwycięża) nadanym przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Od 2006 roku współpracuje z Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego oraz Domem Pracy Twórczej „Cyganeria” w Kudowie-Zdroju. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i rysunkiem. Tematyką jego prac jest głównie architektura i pejzaż. Tworzy też obrazy o tematyce historycznej i sakralnej. Irina Malińska ukończyła Liceum Plastyczne w Teodozji na Krymie na kierunku: ilustracja książkowa. Tworzy ilustracje do pisarstwa M. Bułhakowa i N. Gogola. W swoich pracach nawiązuje również do orientalnej kultury Tatarów krymskich. Uczestniczka międzynarodowych plenerów malarskich.

Wydania: