Koncert zamykający Obchody Roku Chopinowskiego w PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej

Autor: 
Aleksandra Tarchała

Rok 2010 na całym świecie obchodzony był jako Rok Chopinowski, z okazji 200 rocznicy urodzin wielkiego polskiego kompozytora . Nasza szkoła przyłączyła się do tych uroczystości organizując koncerty i audycje muzyczne mające na celu przybliżenie uczniom naszej szkoły i uczniom okolicznych szkół podstawowych sylwetki i twórczości Fryderyka Chopina.
Na początku roku 2010 odbyła się więc audycja multimedialna a następnie konkurs wiedzy o życiu i twórczości kompozytora. Audycję mieli też okazję zobaczyć uczniowie szkół podstawowych w Bystrzycy Kłodzkiej, Międzylesia, Domaszkowa, Długopola Górnego i Dolnego, Wilkanowa, Lądka i Polanicy a nasi uczniowie wystąpili wykonując utwory m.in. F.Chopina. Ciekawym wydarzeniem była także wycieczka do Warszawy gdzie młodzież zwiedzała miejsca związane z życiem kompozytora. Podczas lekcji, koncertów uczniów i zaproszonych gości przez cały rok poznawaliśmy najważniejsze wydarzenia z jego życia oraz najpiękniejsze utwory.
Jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku był koncert zamykający obchody Roku Chopinowskiego w dniu
6 grudnia, koncert którego wykonawcą był wybitny pedagog i pianista - Andrzej Tatarski - wykładowca w Katedrze Fortepianu, Klawesynu i Organów Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ten wybitny artysta w 1989 otrzymał tytuł naukowy profesora zwyczajnego, i wielokrotnie był uhonorowany nagrodami i odznaczeniami, m.in.: Medalem Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Indywidualną Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne.
Profesor Andrzej Tatarski zaprezentował podczas koncertu przede wszystkim utwory kompozytorów polskich – oczywiście Fryderyka Chopina a także J.I.Paderewskiego i K.Szymanowskiego. wspaniale i ciekawie zapowiadając i opowiadając o granych kompozycjach i ich twórcach.. Wielki aplauz na koniec wzbudził wśród słuchaczy utworem-niespodzianką czyli Parafrazą walców J.Sztraussa, jako że Karnawał przed nami.
Wspaniały to był koncert, pełen pięknej muzyki i niezapomnianych wrazeń. Nam pozostała nadzieja że Pan Profesor będzie jeszcze kiedyś chciał zagrać w naszej szkole.

Wydania: