Muzyczna pasja i pomoc potrzebującym

Autor: 
Liliana Stopka
Foto: 
M. Krombach
sygit-DSC_0160_edytowany-1wykonawcy.jpg

Na zaproszenie polanickiego Club Rotary, dnia 4 grudnia w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji odbył się niecodzienny koncert, podczas któ-rego mieliśmy okazję słuchać wykonawców niezwiązanych profesjonalnie z muzyką, a jednak wzbudzających sympatię słuchaczy i koncertujących nawet na estradach filharmonii.

Ten niezwykły zespół został założony 4 lata temu przez pasjonata muzyki - Macieja Sygita, szefa firmy konsultingowej, który tworzy aranże dla swego zespołu i wspólnie z nimi muzykuje.
Zespół nosi nazwę Sygit Band od nazwiska jego założyciela i składa się
z 13 muzyków i 11 wokalistów, wśród których są m.in.: śpiewający językoznawca prof. Jan Miodek, konsul honorowy Holandii Wojciech Zipser, były marszałek województwa chirurg Paweł Wróblewski (harmonijka ustna), profesorowie medycyny jak Marek Sąsiadek
i Marek Ziętek.
Licznie przybyłą publiczność przywitał prezydent Rotary Club Polanica – pan Andrzej Olszewski, przedstawiając główne cele działalności stowarzyszenia oraz poinformował o przeznaczeniu zebranych funduszy na pomoc stypendialną dla utalentowanej młodzieży z Ziemi Kłodzkiej.
Pierwszy utwór zespołu dał możliwość muzycznego przedstawienia się poszczególnym instrumentalistom
/akordeon, klarnet, saksofon, 2 trąbki, gitara basowa, perkusja, harmonijka ustna, gitara, klawisze/. W kolejnych pozycjach programowych prezentowali się wokaliści.
Repertuar przedstawiony na koncercie w Kłodzku zawierał znane i popularne utwory takich kompozytorów jak Georg Gershwin i Władysław Szpilman, oraz przeboje gwiazd estrady: Piotra Szczepanika, Czesława Niemena, Franca Sinatry. Wśród wokalistów znaleźli się m.in: przedstawiciel firmy komputerowej, prezes firmy tekstylnej, chirurg i nawet rektor Akademii Medycznej prof. Marek Ziętek , który urodził się w Kłodzku. Profesor Jan Miodek niestety nie zdołał dotrzeć do naszego miasta z powodu uciążliwości ruchu drogowego tej zimy, ale mamy nadzieję, że nie był to jedyny koncert Sygit Bandu w naszym mieście i zważywszy na zainteresowanie jakim cieszył się występ tego zespołu, być może polanicki Club Rotary ponownie zorganizuje koncert, na którym będziemy mieć przyjemność słuchania śpiewającego językoznawcy.
Licznie przybyła publiczność /około 170 osób/ gorąco przyjmowała wszystkich wykonawców, ale największy entuzjazm wywołało wykonanie przez Zdzisława Skorka utworu ”Gdybym był bogaczem” i zaśpiewanie ponowne na „bis”. Słuchacze z przyjemnością obejrzeli występ zespołu, w którym radość z muzykowania i muzyczna pasja była wyraźnie zauważalna. Działalność tego zespołu i idea, której służą, zasługuje na najwyższe uznanie jak również cenna inicjatywa rotariańskiego klubu zorganizowania interesującego, charytatywnego koncertu celem ufundowania stypendiów. Nieczęsto w naszych czasach udaje się znaleźć ludzi, którzy nie szczędzą czasu i pieniędzy na to, aby nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują.

Wydania: