Dożynek nadszedł czas

Autor: 
inf. Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda
nowa-doz.jpg

4 września w Gminie Nowa Ruda był świętem rolniczej pracy, którą zgodnie z wielowiekową tradycją czci się dożynkowymi uroczystościami. W tym roku gospodarzem Gminnych Dożynek była wieś Ludwikowice Kłodzkie, do której na uroczystą, koncelebrowaną Mszę Świętą Dożynkową przyjechali noworudzcy rolnicy. Podczas Mszy Świętej w kościele parafialnym proboszcz ks. kanonik Jan Patykowski, wraz z ks. Stanisławem Buchtą i ks. kapelanem OSP Powiatu Kłodzkiego – Zdzisławem Wojtowiczem, zaproszonymi gośćmi, gospodarzami dożynek oraz rolnikami miasta i gminy Nowa Ruda złożyli modlitewne podziękowanie za tegoroczne plony i prośbę o łaski Boże oraz urodzaj w następnym roku.
Wspaniałe, przystrojone i kolorowe wieńce dożynkowe przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz Sołectwa wręcz nie mieściły się w prezbiterium, a zapach kadzidła mieszał się z zapachem zboża, warzyw i owoców. Chleb dożynkowy złożyli w ofierze starostowie Dożynek Gminnych – Bronisława i Andrzej Gachowie – rolnicy z Ludwikowic. Dary z chleba i ziarna złożyli wójt Gminy Sławomir Karwowski i sołtys Wsi Ludwikowice – Janusz Ferenc, a dar z mąki z Ludwikowickiego młyna, przekazany przez panią Katarzynę Staniszewską, złożył dyrektor CKGNR – Piotr Postrożny. Pośród składających dary była również delegacja parlamentarzystów Ziemi Kłodzkiej – Monika Wielichowska i Stanisław Jurcewicz, delegacje zaprzyjaźnionych gmin Giżycko i Somonino oraz delegacja Zespołu Szkół Agrotechnicznych z Bożkowa. Uroczystość poświecenia plonów uświetniły poczty sztandarowe OSP i szkół z terenu gminy oraz Górnicza Orkiestra pod batutą kapelmistrza Jana Wolana. Mszę zakończyło odśpiewanie hymnu „Boże coś Polskę ...”, po czym barwny i długi na ponad pół kilometra korowód dożynkowy wyruszył na boisko sportowe przy CKGNR, gdzie zaplanowano dalszą część uroczystości.
Odśpiewaniem Hymnu Państwowego rozpoczęła się druga część dożynkowych uroczystości, podczas której Wójt po przywitaniu rolników i dostojnych gości złożył podziękowania rolnikom Ziemi Noworudzkiej, Giżyckiej i Somonińskiej za całoroczny trud pracy na roli.
Podziękowania za rolniczy trud złożyli również poseł na Sejm RP Monika Wielichowska, senator RP Stanisław Jurcewicz, w imieniu marszałka Woj. Dolnośląskiego Stanisława Longawy – dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich Paweł Czyszczoń, w imieniu Sejmiku Dolnośląskiego – Jerzy Tutaj, prezes WFOŚ – Jerzy Ignaszak, woj. kons. zabytków – Andrzej Kubik, starosta Powiatu Kłodzkiego – Marek Bogdał, delegaci Gminy Giżycko i Somonino, włodarze sąsiednich gmin – burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński, wójt Gminy Kłodzko – Ryszard Niebieszczański, burmistrz Radkowa – Jan Bednarczyk, delegaci gmin Bystrzyca Kłodzka, Dzierżoniów i Walim. Również nadleśniczy Jan Lenart oraz Dyrektor ZSA w Bożkowie złożyli rolnikom swoje podziękowania.
Wreszcie nastąpiło uroczyste przekazanie przez Starostów Dożynkowych poświęconego chleba Wójtowi Gminy
z prośbą o, tak jak dotychczas, sprawiedliwe i dobre gospodarzenie w naszej Gminie, a po odśpiewaniu Roty wójt Sławomir Karwowski wraz z zaproszonymi przedstawicielami władz oraz ks. kanonikiem Janem Patykowskim przekazał rolnikom miasta i gminy Nowa Ruda woreczki z poświęconym ziarnem z tegorocznych zbiorów, jako zaczyn dobrych zbiorów w nowym roku rolniczego trudu. Starostowie Dożynek, Sołtys wsi oraz Wójt połamali chleb, a Koło Gospodyń Wiejskich z Ludwikowic pomagało roznosić chleb dla wszystkich zebranych na uroczystości.
Kolejnym punktem programu było ośpiewanie wieńców dożynkowych, które złożone zostały przy scenie. Publiczności licznie zgromadzonej na płycie boiska zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z Ludwikowic Kłodzkich, Bartnicy, Bożkowa, Czerwieńczyc, Dzikowca, Krajanowa, Jugowa, Przygórza, Sokolca, Włodowic, Woliborza. Około godziny 17.00 na scenie pojawił się zespół country z Giżycka, który porwał widzów do zabawy. Mazurskie rytmy do tego stopnia spodobały się publiczności, że część tańczących bawiła się także na scenie. O godzinie 19.00 przyszła kolej na gwiazdę wieczoru. Był nią występ znanego z telewizji kabaretu Limo. Ponad godzinny występ spotkał się ze świetnym przyjęciem ze strony zgromadzonej widowni. Ostatnim punktem programu artystycznego był pokaz czeskiej grupy “Michael Jackson Show”, która zaprezentowała muzyczny i taneczny dorobek króla popu. Kilkanaście minut po godzinie 21-szej rozpoczął się, zapierający dech i imponujący w swym rozmachu, pokaz sztucznych ogni kończący imprezę, a który był w części sponsorowany przez właściciela jednej z największych firm pirotechnicznych Dolnego Śląska - firmy Armagedon ze Świdnicy. Warto wspomnieć, że organizatorami tegorocznych dożynek byli: Urząd Gminy Nowa Ruda, Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, Sołectwo Ludwikowice Kłodzkie oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Ludwikowic Kłodzkich. Imprezę dzielnie wspierali strażacy z OSP Ludwikowice oraz OSP Jugów, którzy zadbali o rozłożenie sceny oraz bezpieczeństwo uczestników. Podziękowania należą się także sponsorom, do których należą: Młyn Ludwikowice, ARR Agroreg, Zamek Książ, ZPAS GROUP, KSS Bartnica, KSS Lafarge, Gospodarczy Bank Spółdzielczy, CRK Harenda, MARGO, Slag Recycling - Kraków Anna Banaś, Intermarche Nowa Ruda, Bricomarche Nowa Ruda, Nadleśnictwo Jugów, Meta Riding Team, Noworudzkie Usługi Komunalne, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, KRUS Wałbrzych. Szczególne zaś podziękowania składamy Kołom Gospodyń Wiejskich z przewodniczącą Honoratą Kleiman, która uszyła woreczki na ziarno, panu Furtakowi z Jawora który wypiekł chleby dożynkowe oraz ks. proboszczowi Janowi Patykowskiemu za przepiękną homilię i błogosławieństwo dla rolników.

Wydania: