Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

PAPIER
Jubileuszowe - dziesiąte „Święto Papieru” w Dusznikach Zdroju, jest już za nami.
Na przybyłych do Muzeum Papiernictwa gości, czekało wiele atrakcji. Można było czerpać papier, barwić arkusze historycznymi technikami marmoryzowania i shibori, batikować.
SCHRONISKO
Teren wokół schroniska górskiego PTTK „Pod Muflonem” robi obecnie bardzo przygnębiające wrażenie. Dzierżawca nie dba o bezpieczeństwo gości. Wejście na podesty widokowe grozi złamaniem nogi lub innymi obrażeniami. Nie ma jak dobre zarządzanie.

WYSTAWA
W Muzeum Papiernictwa miała miejsce ciekawa ekspozycja zatytułowana: „A papier, na którym Ci piszę jest z Reinerz. Fryderyk Chopin w Dusznikach”. Zorganizowana została w ramach obchodów Roku Chopinowskiego.
Wystawa ta dokumentuje pobyt Fryderyka Chopina i jego rodziny w Reinerz (Duszniki) w 1826 roku, jak również ukazuje dusznickie tradycje chopinowskie m.in.: Festiwale Chopinowskie.
TENOR
We wrześniu br. wystąpił w Dworku Chopina, sławny polski tenor Marek Torzewski. Śpiewak słynie z pięknego głosu.
JAZZ
W sierpniu br. w Polanicy, odbyła się kolejna udana impreza zorganizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw- Polanica Zdrój. Tym razem na deptaku i w kawiarni „Zdrojowa”, można było posłuchać prawdziwego, klasycznego jazzu rodem z Nowego Orleanu.
PRYWATYZACJA
Trwają negocjacje w sprawie prywatyzacji Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich. Wyłoniony został spośród siedmiu inwestorów zainteresowanych zakupem akcji spółki, jeden inwestor. Jest nim fundusz Inwestycyjny KGHM. Spółka należy do górniczego potentata- Polskiej Miedzi S.A.
SPRZEDAŻ
Powiat sprzedaje dusznicki szpital. Zabytkowy budynek z 1890 roku jest zapewne nie lada kąskiem dla prywatnego inwestora. Być może powstanie w tym miejscu kolejny ośrodek odnowy biologicznej lub ekskluzywny hotel.
POSTĘP
Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Szachowego im. A Rubinsteina w Polanicy idą z postępem czasu. Podczas tegorocznego festiwalu odbyła się transmisja internetowa, aż z 12 szachownic, zarówno w openie A i B.
NIETAKT
Festiwale Chopinowskie w Dusznikach Zdroju słyną z wyjątkowego poziomu. Tegoroczny 65 Festiwal słynąć będzie z „taktu” żony prof. Piotra Palecznego- dyrektora artystycznego Festiwalu od 1993 roku!
Otóż, małżonka Dyrektora, podczas koncertu pianistki Ewy Kupiec, dała głośno upust temu, co myśli o jej grze. Nie przebierając w doborze słów. Wśród zebranych słuchaczy zawrzało. Tylko domyślać się można, jak poczuła się po takich słowach pianistka. Ewa Kupiec jest duszniczanką, od lat mieszkającą we Włoszech. Notabene, światowej sławy. Ech…to obycie, tak zwanych „ludzi kultury”.
GONDOLE
Już w 2011 roku mają się pojawić na Młynówce gondole. Kanał przecinający Kłodzko stać się ma atrakcją turystyczną. Mają zostać wybudowane przystanie dla gondoli. Chyba czas już szukać gondolierów umiejących śpiewać serenady…
GOLNĄĆ
W Polanicy odbyły się kolejne „Międzynarodowe Mistrzostwa Świata W Piciu Wody Mineralnej Na Czas”. W tym roku zwycięzca wypił pół litra wody, w 37 sekund!
Nie ma jak sobie dobrze golnąć…
KWIATY
Włodarze Kłodzka nie wiedzą już jak upiększyć miasto. Kolejnym pomysłem, który wszedłby w życie od przyszłego roku, jest obsadzenie pelargoniami kamienic w Rynku. Oczywiście wszystko na koszt funduszu miejskiego.

Wydania: