Wizyta w powiecie kłodzkim

Autor: 
Marta Zilbert
wizyta-partnerska1.jpg

Na zaproszenie starosty kłodzkiego Krzysztofa Baldego w dniach 14-16 sierpnia br. w powiecie kło-dzkim gościły delegacje z trzech powiatów partnerskich: sławieńskiego, limanowskiego i stryjskiego (Ukraina). Centralnym punktem wizyty na Ziemi Kłodzkiej były obchody XXX rocznicy koronacji Figurki Matki Bożej Wambierzyckiej oraz pierwsza rocznica ogłoszenia jej Patronką Ziemi Kłodzkiej.
W skład delegacji z powiatu sławieńskiego wchodzili starosta sławieński Andrzej Lewandowski, członek Zarządu – Janusz Stachowicz i radny powiatowy Robert Stępień, delegacja z powiatu limanowskiego przybyła w składzie – Bolesław Żaba (członek Zarządu) oraz Marcin Radzięta i Dariusz Pajor, a powiat stryjski reprezentowali – Julia Kuryliszyn naczelnik Wydziału Kultury, artyści Maria Bardin i Rościsław Fediniec oraz przedsiębiorcy Wiktoria i Wołodia Gawrilin.
Pierwszego dnia delegacje uczestniczyły w rekonstrukcji bitwy o twierdzę kłodzką, zorganizowanej w ramach V Dni Twierdzy Kłodzkiej. GRH 47 Pruski Pułk Piechoty i UM Kłodzka od kilku lat organizują w sierpniu międzynarodowe spotkania grup rekonstrukcyjnych, które wieńczy wielka bitwa na stokach twierdzy. Po tym niezwykle okazałym historycznym widowisku goście po raz drugi mieli okazję zanurzyć się w przeszłość regionu kłodzkiego podczas zwiedzania Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Obejrzeli wystawy szkła artystycznego i „Kłodzko w średniowieczu” oraz przespacerowali się po muzealnych podziemiach.
W niedzielę w ramach jubileuszowych uroczystości w Wambierzycach goście kłodzkiego starosty wzięli udział w rocznicowej mszy koncelebrowanej przez ks. kardynała Henryka Gulbinowicza, biskupa Ignacego Deca i o. Wacława Chomika. Wszystkie delegacje złożyły na ręce hierarchów dary: powiat sławieński złożył w darze obraz z wizerunkiem polskiego morza, delegacja z powiatu limanowskiego – naczynia mszalne, a przyjaciele z Ukrainy podarowali ozdobne szklane wazony.
Po mszy na placu przed bazyliką odbył się festyn rodzinny, na którym popis swoich muzycznych i wokalnych umiejętności zaprezentowali artyści z ukraińskiej delegacji – ludowe melodie w nowoczesnej aranżacji wykonał na skrzypcach R. Fediniec, a piękne piosenki usłyszeliśmy w wykonaniu M. Bardin. Gromkie brawa, które artyści otrzymywali po każdym utworze świadczyły o tym, że publiczność poczuła klimat znad Dniestru.
Delegacja z powiatu sławieńskiego na czele ze starostą Andrzejem Lewandowskim 16 sierpnia (w poniedziałek)
w obecności starosty kłodzkiego Krzysztofa Baldego przekazała dwóm jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej –
w Kudowie-Słonem i w Krosnowicach motopompy i apteczki, które zostały zakupione ze środków pochodzących z dotacji celowej przekazanej przez powiat sławieński na rzecz powiatu kłodzkiego. W Kudowie gości podejmował burmistrz miasta Czesław Kręcichwost, a w Krosnowicach – prezes tamtejszej OSP Kazimierz Sołotwiński.
Wizyty partnerskie są istotnym elementem współdziałania między samorządami powiatowymi. Pozwalają poznać zalety i uroki regionów, ale też zorientować się jak rozwiązywane są rozmaite problemy i wspólnie znajdować ich rozwiązania.

Wydania: