Drugie spotkanie przewodników w Lądku Zdroju

Autor: 
Małgorzata Bednarek
przewodnicy1.jpg

Centrum Kultury i Rekreacji w dniu 20 marca br. po raz drugi zaprosiło do Lądka-Zdroju przewodników turystycznych. Celem spotkań jest przekazywanie przewodnikom wiedzy na temat oferty uzdrowiskowej i turystycznej jednego z najstarszych kurortów polskich.
W tym roku skupiliśmy się na części zdrojowej, wodach leczniczych, zakładach „Wojciech” i „Jerzy”, kaplicy św. Jerzego. Miejscem zbiórki była kawiarnia Albrechtshalle, gdzie przybyli zarejestrowali się (57 podpisów na liście) i skąd rozpoczęto zwiedzanie. Dzięki współpracy organizatorów z Klubem Przewodników Turystycznych przy Oddziale Bialskim PTTK, zadania niezwykle trudnego – oprowadzanie koleżanek i kolegów – podjął się pan Emil Rakoczy. Doceniając rolę przewodników w upowszechnianie wiedzy o regionie, również Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A. włączyło się z prezentacją swojego sztandarowego obiektu, jakim jest ZP„Wojciech”. Pani Kamila Sinica, pracownica Punktu Informacji w „Wojciechu” przedstawiła ofertę zabiegów i pobytów w uzdrowisku, oprowadziła po wnętrzach, pokazując również wyremontowaną niedawno część hotelową. Potem spacer – źródło Chrobrego, ulicami Wolności i Zwycięstwa do parku Tysiąclecia, Zdrojowego Jana Pawła II do Nowego i Starego Jerzego aż po kaplicę św. Jerzego.
O godz. 14-tej rozpoczęła się część prezentacyjno-wykładowa. Burmistrz Kazimierz Szkudlarek w krótkim wystapieniu zaznajomił przybyłych z zadaniami inwestycyjnymi, jakie prowadzono w Lądku-Zdroju w roku 2009 i z zadaniami, które zaplanowane są do realizacji w roku 2010. Ponieważ rok 2010 został ogłoszony przez władze Dolnego Śląska Rokiem Marianny Orańskiej, organizatorzy zaprosili do wygłoszenia tematycznej prelekcji prof Krzysztofa Mazurskiego, największego znawcę życia i działalności królewny Marianny Orańskiej, autora książki popularyzującej wiedzę o tej niezywykłej kobiecie. Jak zaznaczył prof Mazurski – prezentacja miała w Lądku swoją inaugurację, bowiem w ostatnim czasie została wzbogacona o nowe materiały. Na zakończenie tej części programu, Małgorzata Bednarek dyrektor CKiR przedstawiła nową ofertę turystyczną Lądka-Zdroju, trasy kuracyjne. Na zboczach Trojaka wytyczono 13 tras kuracyjnych nazwanych imionami postaci historycznych, które na przestrzeni wieków odwiedzały Lądek-Zdrój. Projekt ten, to powrót do dawnych tradycji uzdrowiskowych, bowiem w roku 1886 ówczesny lekarz kąpieliska Dr Karol Wehse wydał „Kartę Terenu” uzdrowiska Lądek, mającą służyć jako przewodnik dla chorych przy stosowaniu kuracji terenowej wg profesora Oertel‘a. Przewodnicy otrzymali promocyjne materiały lądeckie a osoby zainteresowane mogły nabyć książki prof Mazurskiego (nie tylko o królewnie Mariannie) wraz z autografem. Po wspólnym obiedzie w kawiarni Zdrojowej, dla chętnych osób była możliwość skorzystania z kapieli w basenie w „Wojciechu”.
Liczymy, że dzięki takim spotkaniom wiedza o aktualnych lądeckich ofertach uzdrowiskowych i turystycznych pozwoli przewodnikom na szersze informowanie uczestników oprowadzanych wycieczek a wyniesione (mamy nadzieję) miłe wrażenia z Lądka-Zdroju zabarwią te informacje ciepłem i zachęcą, jak najwięcej turystów do odwiedzin naszego kurortu.

Wydania: