XIII Spotkanie Wielkanocne

Autor: 
Marek Gałowski

To była już trzynasta prezentacja stołów wielkanocnych na Ziemi Kłodzkiej. Kolejne Spotkania Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej odbyły się w sobotę 20 marca br. w Międzylesiu. Chociaż w nazwie imprezy jest „Ziemi Kłodzkiej”, wystawcy przyjechali też spoza naszego regionu oraz z Republiki Czeskiej (z partnerskich polskich i czeskich gmin). Dawno to już zostało zauważone (i jest już głośno wyrażane), że coraz trudniej znaleźć odpowiednio duże lokum zdolne pomieścić taką liczbę prezentacji (zwłaszcza, że udziału i tak nie biorą wszyscy chętni).

W międzyleskim Zespole Szkół prezentacje ulokowano w sali sportowej i dwóch bocznych korytarzach. Ścisk był niesamowity! Rekord kolejny raz został pobity - na listę wpisało się 97 prezentacji! Swoje propozycje na stół wielkanocny zaprezentowały głównie Koła Gospodyń Wiejskich, a także sołectwa, stowarzyszenia i szkoły. Ponadto w kuluarach prowadzony był kiermasz wyrobów świątecznych. Na stołach prezentowano wszystko, co jest związane z Wielkanocą: potrawy - m.in. żurki, mięsiwa, wędliny, sałatki, mazurki, serniki, babki, nalewki; ozdoby - m.in. stroiki, pisanki, palmy, itp. Całość prezentacji uzupełniały występy zespołów ludowych z poszczególnych gmin. Statuetkę ministra rolnictwa za tradycyjny stół polski otrzymało KGW Bartnica. Ponadto rozdzielono kilkanaście nagród ufundowanych przez m.in. parlamentarzystów, samorządowców, instytucje rolnicze. Poza prezentacjami stołów, rozegrano i rozstrzygnięto też kilka konkursów. Najpiękniejszą palmę zrobiły panie z KGW Krajanów (2m. KGW Wolany, 3m. KGW Włodowice). Najładniejsza pisanka wielkanocna: 1m. Julita Kwinta, 2m. Henryka Marcinkiewicz, 3m. Jadwiga Święcichowska, 4m. Aleksandra Zaremba, 5m. Jarosław Matuszewski; wyróżnienia: Krystyna Dragan, Miloslava Sajkova, Mieczysława Jarzyńska. Zwycięzcy konkursu na plakat wielkanocny:
w kat. Szkoły Podstawowe - Aleksandra Jadwisieńczak (Długopole Górne); w kat. Gimnazjum - Piotr Wojtczak (Domaszków). Zwycięzcy konkursu na kartkę wielkanocną: w kat. Szkoły Podstawowe - Michał Pustuła (Lewin Kł.); w kat. Gimnazjum - Patrycja Kozak (Międzylesie). Za aktywność
w konkursach plakatu i kartek wielkanocnych statuetkę ministra rolnictwa otrzymała Szkoła Podstawowa w Goworowie. Międzyleska impreza odbyła się w ramach realizacji projektu unijnego „Wielkanoc - tradycja, która łączy”. Gospodarzem przyszłorocznych Spotkań Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej będzie gmina Kłodzko, zaś konkretnie - Wojbórz.
Marek Gałowski

Wydania: