O sztuce polskiej po angielsku

Autor: 
Anna Bereziuk
marzec2010 025.jpg

Dnia 4 marca br. grupa rozszerzenia hum-wok z klas pierwszych I LO im.B.Chrobrego w Kłodzku pod opieką p. Anny Olbińskiej (nauczycielki wiedzy o kulturze) wybrała się do Muzeum Ziemi Kłodzkiej na warsztaty konwersacji o sztuce w języku angielskim. Warsztaty odbyły się na wystawie czasowej polskiego malarstwa współczesnego. Znajdują się tam obrazy znanych i mniej znanych artystów polskich m.in. Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Jerzego Nowosielskiego i związanych z naszym regionem: Henryka Wańka i Henryka Szypuły.
Wolontariuszka Emma Lavonen, która przybyła do nas z Finlandii przeprowadziła ciekawe warsztaty na temat sztuki w języku angielskim. Mogliśmy wykazać się biegłą znajomością tego języka. Jednak należy przyznać, że małe wpadki każdemu się zdarzyły. Na początku odbyła się krótka rozmowa zapoznawcza i dostaliśmy fotografię fragmentu obrazu, który mieliśmy odszukać. Każdy z nas musiał powiedzieć kilka zdań na temat odnalezionego dzieła. Poradziliśmy sobie wspaniale, posiłkując się słownikami i pobudzając swój umysł do myślenia. Kolejnym zadaniem był opis obrazu w parach według podanego przez Emmę wzoru, który otrzymaliśmy. Następnie ku naszemu zdumieniu Emma kazała wymienić się między sobą opisami i na ich podstawie mieliśmy odszukać obraz. Warsztaty zostały upamiętnione wspólnym zdjęciem. Dla nas było to wielkie przeżycie i wyzwanie, które pozwoliło nam zdobyć kolejne doświadczenie, a jednocześnie wspaniale się bawić. Emma będzie w Muzeum Ziemi Kłodzkiej do czerwca. Już planujemy kolejne warsztaty – tym razem na innej wystawie.
Najważniejsze w kontaktach z obcokrajowcami to przełamać nasz wewnętrzny opór i po prostu mówić a niedoskonałości językowe ozdabiać uśmiechem. Porozumienie gwarantowane!
Anna Bereziuk 1b

Wydania: