Spacer po kłodzkich ulicach - 3/1

Autor: 
Ania Kurtasz

Ulica Bohaterów Getta rozciąga się od Placu Władysława Jagiełły w kierunku południowym aż do kłodzkiego stadionu (skrzyżowanie z Łąkową, Korczaka i Kusocińskiego). Do roku 1934 nosiła nazwę Gartenstrasse; później – Adolf Hitler Strasse, a krótko po wojnie – Aliantów.
To jedna z piękniejszych kłodzkich ulic. Szkoda tylko, że wiele budynków niszczeje bez remontów. Robiąc zdjęcia ciekawych detali, zauważyłam poważne ubytki we wspaniałych frontonach kamienic. W naszym mieście możemy podziwiać zabytki sprzed wielu wieków, czy jednak my sami zachowamy aż tyle dla potomnych? Może warto się nad tym zastanowić…
Spacer ulicą Bohaterów Getta zaczęłam od Placu Jagiełły. Dziś zdjęcia pierwszych kamienic. Narożna o numerze 2, z czterokondygnacyjną wieżyczką, pochodzi z 1890 roku. Stojące po drugiej stronie jezdni kamienice nr 1 i 3 są połączone ze sobą. Pierwsza z nich jest piękna, ale bardzo zniszczona. Przechodząc tamtędy warto unieść głowę, aby zobaczyć ciekawie zdobione podpory wykuszu nad wejściem. Drzwi główne kamienicy numer 3 są odnowione, zwieńczone pię-knym portalem. Południowa strona budynku ozdobiona jest kolumnami. Znajduje się tam boczne wejście. Na wy-sokości pierwszego piętra, nad oknem, umieszczona jest płaskorzeźba przedstawiająca splecione litery H i C na owalnym tle, otoczonym zdobieniami.
Cały czas zapraszam Czytelników do nadsyłania swoich wspomnień związanych z ulicami, na których mieszkają
(na adres redakcji lub mój mail: ak.anek@wp.pl).

Wydania: