Szpitale współpracują!

Autor: 
inf. Rzecznik Prasowy Starostwa Kłodzkiego
podpisanie porozumienia.jpg

Dla dobra pacjentów z terenu naszego powiatu, a także z powodu szczupłości środków z NFZ współpraca największych szpitali jest zwykłą koniecznością. Różnie oceniano dotychczasowy kontakt dwóch ZOZ-ów prowadzących lecznictwo szpitalne na terenie naszego powiatu. Najoględniej postrzegany był jako: „trudna konkurencja”. Na szczęście współpraca Starostwa z Ministerstwem Zdrowia doprowadziła do realnej współpracy szpitali potwierdzonej podpisami decyzyjnych osób.
Szpitale w Kłodzku i Polanicy-Zdroju czyli Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku oraz Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy-Zdroju zawarły porozumienie w celu poprawy świadczonych usług zdrowotnych mieszkańcom powiatu kłodzkiego.
29 stycznia w Starostwie Powiatowym w Kłodzku porozumienie o współpracy podpisali:
Wiceminister zdrowia pan Jakub Szulc, starosta Powiatu Kłodzkiego pan Krzysztof Baldy, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku pani Jadwiga Radziejewska oraz dyrektor Specjalistycznego Centrum Medycznego w Polanicy – Zdroju pan Krzysztof Wywrot.
Celem współpracy jest zwiększenie dostępności usług medycznych oraz usług wysokospecjalistycznych, skrócenie czasu oczekiwania na podjęcie leczenia, racjonalne wykorzystanie sprzętu oraz aparatury diagnostycznej oraz zasobów kadrowych, jak również zlokalizowania oddziałów i pracowni. Porozumienie zakłada m.in.: prowadzenie oddziału neurologicznego oraz pracowni rezonansu magnetycznego przez SP ZOZ Kłodzko. Natomiast świadczenia
z zakresu endoskopii przewodu pokarmowego (gastroskopia i kolonoskopia) przeprowadzane będą przez SCM w Polanicy. Placówki rozważają także świadczenie wszystkich usług z zakresu położnictwa w jednym ze szpitali
z jednoczesnym wprowadzeniem programu „ Rodzić po Ludzku” oraz ustalenie wspólnych dyżurów ostrych.
W związku z dużym zapotrzebowaniem na leczenie chorób nowotworowych (w powiecie kłodzkim odnotowano największą liczbę zachorowań na nowotwory złośliwe w całym województwie dolnośląskim) dyrektorzy podejmą wszelkich starań w celu uruchomienia leczenia onkologicznego.
Współpraca wpłynie na jeszcze wyższy poziom świadczonych usług medycznych, jak również profesjonalną i daleko idącą współpracę pomiędzy pracownikami obu jednostek.

Wydania: