Spotkanie Komitetu Organizacyjno-Programowego Roku Arnošta – najnowsze informacje

Protokół ze spotkania Komitetu Organizacyjno-Programowego Roku Arnošta w Kłodzku dnia 17 czerwca 2024 roku
Spotkanie odbyło się w Sali Rajców kłodzkiego Ratusza. Otworzył je Sekretarz Miasta - Krzysztof Oktawiec jako przedstawiciel burmistrza. Następnie przekazał prowadzenie przewodniczącemu Komitetu doktorowi Ryszardowi Gładkiewiczowi.
W spotkaniu albo w jego części brali udział oprócz już wymienionych: dr František Šebek w imieniu strony czeskiej z Pardubic, o. Andrzej Migacz SJ - proboszcz parafii WNMP, Henryka Szczepanowska i Mieczysław Kowalcze - reprezentujący parafię, Julian Golak - z Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, Krzysztof Miszkiewicz - dyrektor Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Piotr Bryła - przewodniczący Rady Miejskiej Kłodzka, Zdzisław Duda - wiceprzewodniczący RM oraz radni Karolina Opalińska, Marta Szmyrko-Konieczyńska i Bogusław Procak.
Przewodniczący zaproponował porządek spotkania:
1. Rozmowa o organizatorach i partnerach przedsięwzięć Roku Arnošta.
2. Dyskusja nad programem jubileuszu.
3. Sprawy budżetu przedsięwzięć.
4. Finalny skład Komitetu Organizacyjno-Programowego.
5. Propozycje osób do Komitetu Honorowego Roku Arnošta.
Ad. 1. Zaakceptowano listę organizatorów obchodów. Są nimi:
1. Miasto Kłodzko
2. [FF] Univerzity Hradec Králové
3. Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe
Partnerami pozostają:
1. [FF] Univerzity Pardubice
2. Muzeum Ziemi Kłodzkiej
3. Parafia WNMP w Kłodzku
4. Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka
5. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
W dyskusji uczestniczących pojawiły się jeszcze propozycje kolejnych partnerów: Fundacji im. Tomasza Morusa, Stowarzyszenia Concerto Glacensis i Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej. O ich formalnym udziale Komitet zdecyduje po uzyskaniu aprobaty zaproszenia przez zarządy stowarzyszeń.
Zaaprobowano jednogłośnie Sekretarza Miasta Krzysztofa Oktawca jako osobę do kontaktów Komitetu Organizacyjno-Programowego z Urzędem.
W tym miejscu spotkania František Šebek przedstawił plany przedsięwzięć związanych z osobą arcybiskupa Arnošta, jakie zostaną zrealizowane w Pardubicach, a będą to m.in. przegląd publikacji, skoncentrowane na nim Dni Dziedzictwa - 9 września czy przygotowanie edukacyjnego materiału multimedialnego.
Julian Golak zaproponował oficjalną delegację Kłodzka do Pardubic, żeby uzyskać jasną odpowiedź ewentualnej współpracy w sprawie obchodów Roku.
Ad. 2 Przewodniczący przed przeglądem i weryfikacją programu Roku omówił cele prac Komitetu, kierunki i planowany zasięg działań, podkreślił sprawę trwałości przedsięwzięć.
Zaproponował podział programu na odrębne działy - został on przyjęty. Zapis w niniejszym protokole odzwierciedla zarówno ów podział, jak i program, będący efektem dyskusji osób uczestniczących pod kątem weryfikacji wstępnych zamierzeń i możliwości ich zrealizowania.
I. Popularyzacja, edukacja i utrwalanie tradycji
1) Ustanowienie roku 2024 Rokiem Arnošta z Pardubic (uchwałą Rady Miejskiej w Kłodzku. 25 stycznia 2024). Komitet zwróci się do radnych miejskich o przedłużenie trwania Roku Arnošta w mieście do końca czerwca 2025. Ze względu na planowane kolejne przedsięwzięcia, w tym konferencję naukową, film przypominający poprzednie obchody oraz przejazd „pociągu Arnošta” na trasie Kłodzko-Pardubice i umieszczenie tych działań w budżecie Kłodzka na rok 2025.
2. Akcja informacyjna
1. Tablice informacyjne w 4 językach na oknach domu jezuitów - zrealizowano w kwietniu br.
2. Cykl kazań o. Krzysztofa Homy SJ - zrealizowano 28 kwietnia.
3. Wydanie popularnej publikacji Ireny Klimaszewskiej pt. „Mecenas Kłodzka”. Marzec - druk, kwiecień - rozpowszechnianie, maj - spotkanie autorskie. Fundacja im. Tomasza Morusa. Uczestniczący w spotkaniu wskazali na konieczność dodruku książki.
4. Wydanie specjalnego numeru „Ziemi Kłodzkiej” - grudzień 2024, koordynacja Julian Golak.
5. Gra terenowa w Kłodzku. Lipiec - poznawanie Kłodzka. Sierpień - zadania związane z Arnoštem z Pardubic. Młodzież z LO „Chrobry”.
6. Młodzież u Arnošta i Madonny Kłodzkiej - zrealizowano 16 czerwca. Grupa młodzieży z parafii WNMP.
7. Prezentacja przedstawienia dla dzieci „Opowieści kłodzkie”, w tym część o Arnošcie w wykonaniu aktorski aktorów Uniwersytetu III Wieku - zrealizowano 7 maja na dziedzińcu Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
8. Konkurs plastyczny na projekt znaczka pocztowego w Zespole Szkół Technicznych w Kłodzku - wystawa w szkole oraz w kościele WNMP (do 30 czerwca) - nagrody wręczono 16 czerwca.
9. Wydanie obrazka z tekstem „Salve Regina”. Pomysł zostanie zrealizowany przez o. Andrzeja Migacza SJ.
10. Konkurs Wiedzy o Czechach i Polsce - realizacja 21 października br. - Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka.
11. Wręczenie Nagrody i. Arnošta z Pardubic - SPCzS.
12. Otwarcie ogrodu jezuitów po odnowieniu.
13. Nocne zwiedzanie miasta - 9 sierpnia – MZK.
II. Zadania naukowe
1. Wydanie opracowania Andrzeja Sobczyńskiego nt. dziejów ziemi kłodzkiej w XII-XVII w. Materiał uzyskał pozytywną opinię dra R. Gładkiewicza i zapewnienie burmistrza o sfinansowaniu druku.
2. Redakcja i wydanie pracy Ewy Bicz o Arnošcie. Fundacja im. Tomasza Morusa.
3. Tłumaczenie przez o. Krzysztofa Homę SJ dokumentu z zasobów Archiwum jezuickiego w Kłodzku, a zawierającego żywot arcybiskupa. Zrealizowano.
4. Sondaż możliwości przebadania krypty ze szczątkami Arnošta. Informacja Františka Šebeka o efektach wizyty naukowców czeskich w kościele WNMP, czyli propozycji podjęcia wstępnych badań krypty z użyciem nowoczesnych metod (georadar) dla stwierdzenia czy w rzeczonym miejscu można poprowadzić dalsze działania. Propozycja ta to pokrycie kosztów prac przez Uniwersytet w Pardubicach, po stronie polskiej pozostałaby sprawa zapewnienia pobytu naukowców. Należy uruchomić procedury, by uzyskać zgodę biskupa świdnickiego na badania krypty.
5. Międzynarodowa konferencja naukowa planowana na dni od 22 do 24 maja. Zespół pracuje nad jej programem.
III. Ochrona dziedzictwa kulturowego, eksponowanie zabytków.
1. Opracowanie audioprzewodnika po kościele WNMP w Kłodzku.
2. Wniosek o przyznanie kolegiacie kłodzkiej tytułu konkatedry.
Ad. 3. Bardzo istotnym elementem obchodów Roku Arnošta jest finansowanie poszczególnych przedsięwzięć. Zasoby własne oraz zasoby parafii pozwalają na realizację niewielkich zadań. Większe wymagają pewnego i efektywnego budżetu. O swoich problemach z organizowaniem a następnie odwołaniem w ostatniej chwili pleneru artystycznego poinformował zebranych Julian Golak. Zapewnienie o wsparciu pomysłu członkowie Komitetu usłyszeli od burmistrza na początku kwietnia. O cofnięciu pomocy organizator usłyszał na pięć dni przed zorganizowanym już plenerze. Komitet traktuje to zdarzenie jako ważne doświadczenie.
Tak więc uczestniczący wskazali źródła finansowania punktów programu. Są to:
1. budżet Miasta 2024 i 2025
2. samorządowe wsparcie zadań publicznych (miasto, powiat, województwo)
3. Interreg
4. Euroregion Glacensis
5. Forum Czesko-Polskie
6. Forum Polsko-Czeskie
7. Narodowy Instytut Wolności
8. projekt/wniosek radnego D. Ślaka
Ad. 4. Omówiono skład Komitetu Organizacyjno-Programowego zaproponowanego przez przewodniczącego. Mieczysława Kowalcze zobowiązano do informowania mediów o działaniach Komitetu.
Ad. 5. Omówiono również propozycje przewodniczącego odnośnie osób zaproszonych do Komitetu Honorowego Roku Arnošta z Pardubic.
Kolejne spotkanie Komitetu zaplanowano na 18 września, początek o 13.00.
inf. Mieczysław Kowalcze